Tek başına tatil yapma fikri size de fazla çılgınca mı geliyor? “Siz de Tek Başına Tatilin Tadı mı Çıkar?” diyenlerdensiniz. Bu yazımızda “Tek Başına Tatil” yapmanın düşündüğünüz kadar sıkıcı ve çılgınca olmadığını hatta pek çok avantajı olduğunu anlatmaya çalıştık. Fikirleriniz değişir de Tek başınıza tatile çıkarsanız tecrübelerinizi bize yazmayı unutmayın.

1- Yeni Arkadaşlıklar Edinebileceksiniz

Yeni arkadaşlıklar, yeni çevre ve yeni hikayeleere açık olacaksınız. Bütün yıl birlikte vakit geçirdiğiniz arkadaşınız/sevgiliniz ile tatil yapmak hep aynı sohbet ve bilindik konuları konuşmaktansa yeni insanlar ile tanışıp yeni hikayeler dinleyeceksiniz. Üstelik sizin hikayeleriniz ve anıalrınızı da can kulağıyla dinleyen kişiler olacak. İstediğniz her şeyi anlatıp kafa ütüleyip kaçırmakta eğlenceli davranıp yakınlaşmakta sizin elinizde. Gayet mantıklı bir neden.

2- Sadece Kendinize Ait  Anılarınızın Olacak

Sizin bu tatiliniz boyunca ne yaptığınızı sizden başka bilen olmayacak. Tabi siz anlatmadığınız sürece. Edindiğiniz bilgi ve tecrübeler bundan sonra yapacağınız tüm tatillerinizde bu tecrübeler ışındığında hareket edeceksiniz.

3- Kendinize “Gerçekten” Vakit Ayırabileceksiniz

Erken kalkma, yüzme, spor yapma, bisiklete binme ve bunun gidi daha nice istekleri ile sizi bunaltacak birinin yanınızda olmaması ne büyük bir lütuf. İstediğin saatte kalk, istediğin yere git ve istediğin aktiviteye katıl. Ya da hiç bir yere gitme ve uzun zamandır bitirmek istediğin kitabı al eline. Karar “tatamen” sizin.

4- Belli Bir Plan İçinde Hareket Etmeyeceksiniz

Tek başına tatile çıkmanızın en güzel yanlarından birisi de doğaçlama gelişen olayların çok olması. Geçekten anı yakalamak. Şu gün şunu yaparım, şurada şu meşhurmuş, burada bunu yapmadan olmaz gibi planlardan çok ne yapacağınıza sabah uyanınca karar verme özgürlüğünün tadını çıkarırsınız.

5- Özgüven Patlaması Yaşayacaksınız

Tek başına tatile çıkma fikri bile size tamamen çılgınlık gibi gelebilir ama bir cesaret size de gelmedi mi? Bilmediğin bir yerde tatil yapmak, yol bulmak, aksiliklerle başa çıkmak hatta ve hatta bir yerlerde oturup bişeyler yiyip/içmek size iyi gelecek.

6- Her Tatil Konuşmasında Anlatacağınız Eşsiz Bir Tecrübeniz Olacak

Birlikte tatil yapan arkadaşlarınız aynı anıları size anlatırken onları dinleyecek tek kişi sizken, siz böyle bir tecrübenizi anlatırken hepsi sizi can kulağı ile dinleyecek. E biraz abartsanız da sonuçta kimse bunu bilmeyecek :)

7- Bütçeni Rahatça Yönetebileceksiniz

Sizden daha az veya fazla bütçeli arkadaşlarınız ile arayı bulma çalışmalarınız olmayacak. İstediğinizi yapmak veya yapmamak için bütçenizi bilecek ve ona göre yöneteceksiniz. Bu bile sizin bütçe yönetiminizi geliştirecek bir davranış.

8- İlk Defa Bir Tatil Sonu Dinlenmiş Hissedeceksin

Her ortama girip çıksanız da aktivitelere katılsanız da tek olduğunuz için işi tadında bırakma içgüdüsü ağır basacaktır. Ayrıca sadece beden olarak değil beyin olarak da dinlenmiş ve arınmış bir zihinle tekrar işinizin başına döneceksiniz.