Ulubey Cam Teras / Uşak

Ulubey Cam Teras - Uşak 03

Bu yazımızda hafta sonu planlarınıza değiştirebilecek güzel bir yer tanıtacağız sizlere. Uşak’ta bulunan Ulubey Kanyonları üzerine inşa edilmiş olan Ulubey Cam Teras’ın inanılmaz manzarasını görmeye ne dersiniz?. Ulubey Kanyonları, Amerika’nın meşhur Arizona Eyaleti’ndeki Büyük Kanyonu’ndan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonudur. Cam teras sayesinde sizi nasıl bir manzaranın beklediğini varın siz hayal edin. Dilerseniz gelin Ulubey Kanyonları ve Cam Teras’da sizleri neler bekliyor bir göz atalım.

Ulubey Cam Teras Hakkında Genel Bilgiler

Ulubey Kaymakamlığı tarafından 2015 senesinde hizmete sunulan Kanyon Cam Teras Park’ta 300 metrekarelik bir kafeterya ve 135 metrekarelik camdan oluşan seyir terası bulunmaktadır. Cam teras üzerinde metrekareye düşen ağırlık ise 801.2 kg’dır. 30 mm kalınlığa sahip olan camlar kurşun geçirmez özelliktedir.

Eğer yükseklik korkunuz varsa ve ilk defa bir cam teras üzerine çıkacaksanız kalp atışlarınızı kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Ta ki alışana kadar. Aşağıya baktığınızda kendinizi boşlukta hissedecek ve çevrenizdeki diğer kişilerin ‘Acaba kırılır mı, çok sallanıyor’ gibi korkuyla merakın karıştığı kelimeleri rahatlıkla duyabileceksiniz.

Ulubey Kanyonları Genel Bilgiler

Uşak ilinin Ulubey ilçesi sınırları içinde bulunan Ulubey Kanyonu, dünyanın en büyük ikinci kanyonu’dur. Şimdiye kadar adını pek duymadığımız kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca uzanan bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşmaktadır. Üstelik kanyon içinden akıp giden Ulubey Çayı burayı adeta saklı bir cennet konumuna getirmiştir. Uşak il merkezine 30 km uzaklıkta olan Ulubey ilçesindeki kanyonun turizme kazandırılması için son yıllarda önemli adımlar atılmış ve son olarak yapılan Cam Teras sayesinde pek çok kişinin uğrak noktalarından biri olmuştur.

Uşak Ulubey Kanyonu Ulubey Kanyonu, 50 – 100 metre arasında değişen uzunluğa, 135 – 170 metre arasında değişen derinliğe ve 70 – 75 km uzunluğu ile dünyanın en büyük ikinci kanyonu’dur. Ulubey Kanyonu, şimdiye kadar adını pek duymadığımız ve aslında ülkemiz için çok önemli bir turizm potansiyeline sahip eşsiz doğal güzelliklerden birisidir. Kanyonun turizme şimdiye kadar açılamamasının en önemli nedenlerinden biri de kanyonun içinden geçen Dokuzsele Deresi’nde oluşan kirliliktir. Derenin temizleme çalışmaları bittikten sonra kanyonda yamaç paraşütü ve doğa turizminin yaygınlaşması bekleniyor.

Kanyon içinde her çeşit sebze ve meyve yetişmeye müsaittir. Kanyona inmek için arazi araçlarını kullanabilirsiniz ya da doğa sporlarından hoşlanıyorsanız kendinize bir rota belirleyerek yürüyüş yapabilirsiniz. Yine kanyonda sal sporları, kayalara tırmanma sporları ve kanyon boyunca balonla gezinti de yapılabilir.

Kanyonda konaklamak için hakim tepelerde çadır kurabilir ve kamp hayatının tadına varabilirsiniz. Yine Uşak şehir merkezinde bulunan otellerde de konaklayabilir, her gün düzenli olarak hareket eden otobüs seferleriyle günü birlik kanyona gidebilirsiniz.

Ulubey Cam Teras Giriş Ücreti

Giriş ücreti: Cam terasa giriş için ödemeniz gereken ücret ise 10 TL.

Ulubey Cam Teras Resimleri

Ulubey Cam Teras Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Dilaver Mahallesi – Ulubey / UŞAK

Telefon: 0536 557 07 37 (Serkan bey)

Nasıl Gidilir?: Ulubey Kanyonu’na gitmek için kanyonun bulunduğu Ulubey ilçesine gelmeniz gerekmekte. Uşak il merkezine 30 km mesafede olan ilçeye her gün otobüs seferleri düzenlenmektedir. Ulaşım oldukça kolaydır.  Ayrıca kanyona ulaşmak için Uşak merkez istikameti dışında Manisa – Alaşehir yolunu kullanarak da ulaşabilirsiniz. Yine Denizli ile Ulubey arası da 115 km’dir. Konum bilgisi için tıklayın.