Ana sayfa Gezilecek Yerler

Valla Kanyonu Seyir Terası – Kastamonu

Valla Kanyonu Seyir Terası (Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti) / Kastamonu

Memleketimi anlatmaya devam ediyorum. Ülkemizin en önemli Kanyonları arasında olan Valla Kanyonundan daha önce bahsetmiştik. Şimdi bu kanyona bir kaç yıl önce yapılan Valla Kanyonu Seyir Terasından bahsedeceğiz.

Valla Kanyonu Videosu

Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Valla Kanyonu

Valla Kanyonu, Kastamonu ili Pınarbaşı İlçesi Muratbaşı Köyü’nde bulunmaktadır. Yakın zamanda ortaya çıkan kanyonun çok değişik bir keşfedilme hikayesi bulunmaktadır. 1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden gezmek için buraya gelen dört öğrencinin kaybolup,on dört gün sonra Kastamonu’nun başka bir şirin ilçesi olan Cide ilçesinden çıkmaları sonucu keşfedilmiştir.

Kısa zamanda medyada yer bulup ünlenen kanyon dünya sıralamasında ilk dört içerisine girmiştir, ülkemizin ise en büyük kanyonu ünvanını sahiplenmiştir. Doğaseverlerin oldukça ilgi gösterdiği bu kanyon kısa zamanda büyük ilgi görmüş ve ziyaret yeri haline gelmiştir. Yalnız oldukça zorlu parkurlardan oluşan kanyonun teçhizatsız geçilmesi mümkün değildir.

Valla Kanyonu Seyir Terası

Her verilen emek güzel sonuçlar doğurmuyor maalesef. Bu sözü neden söylediğimi merak ediyorsanız hemen açıklayayım. Ülkemizin en önemli kanyonlarından birisi olan Valla Kanyonu’na böylesi alelacele yapılan bir seyir terası hiç yakışmamış. Yolları ise oldukça bakımsız ve yağmurlu havalarda ulaşım oldukça zor. Tabi ki hangi şartlarda yapıldığını bilmediğimiz için daha fazla eleştirimizin dozunu arttırmıyoruz. Ancak yine Kastamonu’da bulunan ve açıldığı ilk hafta 10 bin ziyaretçiyi ağırlayan Çatak Kanyonu Seyir Terası gördükten sonra buraya da aynı terastan yapılamaz mı diye düşünmüyor değiliz. Üstelik Seyir Terası yapılırken engelli vatandaşlarımız da düşünülerek yaklaşık 1 500 metrelik yürüyüş yolu da yapılmıştır. Ülkemizde bulunan bu güzelliklerin değerlerinin daha fazla bilinmesini istemek bir vatandaş olarak en doğal hakkımız elbette.

Seyir Terası Özellikleri

Öncelikle hemen belirtelim burası bir cam teras değil. Valla Kanyonunun manzarasını size sunan tamamen demirden yapılmış bir seyir terası. Oldukça uzun bir merdiven yolu sonunda ulaşılan seyir terasından manzarayı seyretmek tarifsiz bir duygu. Keşke imkan olsa da buraya da bir cam teras yapılabilse. Ancak şimdilik zor ve engebeli yollar yüzünden yapılması pek mümkün görünmüyor. Bu yüzden eldeki olanakların geliştirilip daha da güzelleştirilmesini talep ediyoruz. Ne gibi güzelleştirmeler derseniz elbette ilk öncelik yol. Patika yol merdivenler ve korkuluklar ile düzeltilse harika olabilir. Ayrıca terasın üzeri kapatılsa ve burada kuş gözlem noktası oluşturulabilse farklı bir özellik de katılmış olabilir.

Valla Kanyonu Seyir Terası Giriş Ücreti 2022

Kişi Başı : 5 TL

İndirimli : 2,5 TL

Valla Kanyonu Seyir Terası Ziyaret Saatleri

Valla kanyonuna giriş için özel izin alınması gerektiğini belirtmiştik. Cam terasa çıkıp manzarayı izlemek için böyle bir izin alınması gerekmiyor ancak vahşi hayatı göz ardı etmemek gerek. Bu yüzden havanın aydınlık olduğu saatlerde ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

Valla Kanyonu Seyir Terası Fotoğrafları

Valla Kanyonu Seyir Terası Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Muratpaşa Köyü Pınarbaşı / Kastamonu

Nasıl Gidilir:  Pınarbaşı’na geldikten sonra Muratpaşa Köyüne doğru devam ediyorsunuz. Bu yol oldukça virajlı ve tam bir köy yolu. Muratpaşa köyünden sonra yaklaşık 5 kilometre daha devam edip Valla Mahallesine ulaşıyorsunuz. Aracı burada park ettikten sonra yaklaşık olarak 20 dakikalık orman yolunu takip ederek buraya ulaşabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Bu terasin yerine Malatyadaki cam teras olsaydi daha mantikli olurdu. Saygilarimla.

Comments are closed.