Ana sayfa Gezilecek Yerler

Vanadokya Peri Bacaları – Başkale / Van

Yerli ve yabancı turistlerin son zamanlardaki uğrak yerlerinden birisi olan Vanadokya Peri Bacaları özellikleri, nerede? ve nasıl gidilir? bu yazımızda.

Ülkemizde bulunan peri bacaları arasında en bilineni kesinlikle Kapadokya. Ancak Manisa-Kula, Van-Başkale, Erzurum-Narman , Konya ve Afyon ilçelerimizde de peri bacalarınn olduğunu hatırlatmak isteriz.

Vanadokya Peri Bacaları Hakkında Bilgi

Vanadokya, Başkale ilçesine bağlı ve ilçeye 33 km uzaklığında olan Yavuzlar Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Oluşum olarak Kapadokya bölgesindeki peribacaları ile aynıdır, herhangi bir farklılık göstermez. Volkanik yapılı Yiğit Dağı’ndan çıkan materyalin su ve rüzgarlarla aşındırılmasıyla oluşmuştur.

Vanadokya peribacaları yaklaşık 17 bin peribacasını barındırır.20 kilometrelik bir alanda yayılan peribacalarının yanında 35 mağara ve 12 oyma evi bulunmaktadır.

Vanadokya Peri Bacaları’nın Eksiklikleri

Bölgeye gelenlerin rahat seyahat etmeleri için köy yolu tamamen asfaltlanırken konaklama ve dinlenme için herhangi bir tesisin bulunmaması en büyük eksiklik. Bu bölgenin turizime kazandırılması için acilen tesis kurulması gerekli. Oldukça büyük bir alananı kaplayan Vanadokya peri pacalarını, mağara ve oyma evleri sadece bir günde gezmek imkansız. Bölgeye yapılacak tesis ile hem Van’ın tanıtımı yapılabilir, hem yerli ve yabancı turistlerinin ilgisinin çekilmesi sağlanabilir hem de bölge halkının kalkınmasına yardımcı olunur.

Bölge için bir de tehlikeden bahsetmeliyiz. Vanadokya peri bacaları, bölgeye yakın yerlerde evleri bulunanlar için tehlike saçıyor. Özellikle karların eriyip yağmurların yağması ile beraber kayaların yerinden oynayabiliyor. Bu oynamalar sonucu bazı kayalar yuvarlanarak evlere isabet edebilir. ( Ki köy halkı bunun daha önceden gerçekleştiğini bildiriyolar ). Umarız yetkililer bu konuda da en kısa sürede çalışma yaparlar.

Peribacaları Nasıl Oluşur?

Peribacası oluşumu volkanik faaliyet ve volkanik arazi varlığı ile doğrudan ilişkilidir. Volkanik faaliyet sonucu ortaya çıkarak etrafa yayılan ve bir zemin örtüsü meydana getiren, gevşek bir yapıya sahip kül,tüf gibi materyalin rüzgar ve su gücü ile aşındırılması ile oluşur. En üstteki daha sert yapılı kayalarda nispeten daha geç aşınarak bunların üzerine gelir ve böylece peribacası oluşumu tamamlanır. Aldıkları koni şekli ise yere yaklaştıkça etkisi azalan rüzgarın üst kesimdeki daha fazla enerjisiyle olmuştur.

Vanadokya Peri Bacaları Fotoğrafları

Vanadokya Peri Bacaları Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Yavuzlar Köyü – Başkale / VAN

Nasıl Gidilir: Bölgeye ulaşım Van Merkez’den sağlanmaktadır. Özel turlar ya da özel araç ile gidebilirsiniz. Van Merkez’den başkale istikametine devam ederek Yavuzlar köyüne geldikten sonra Vanadokya Peri Bacalarına ulaşabilirsiniz.