Antalya’da bulunan Yalan Dünya Mağarası oluşumu, özellikleri, nerede?, nasıl gidilir? giriş ücreti ve ziyaret saatleri vb. bilgiler bu yazımızın konusu.

Antalya mağara turizminde oldukça önemli yer tutmaktadır. Yerli ve yabancı pek çok turist bu mağaraları ziyaret etmektedir.

Bilgi: Antalya’yı biraz daha gezme fırsatınız varsa; Sizler için oluşturduğumuz Antalya gezilecek yerler listemize bir göz atmanızı öneririm. :)

Yalan Dünya Mağarası Tanıtımı

Ülkemizde mağara turizminde oldukça önemli yer tutan Antalya’da, hüzünlü bir aşk hikayesine tanıklık etmiş bir Mağara’yı kaleme aldık.

Mağara turizmi son yıllarda oldukça popüler. Bu popülarite de yetkililerin gözünden kaçmamış olacak ki pek çok mağara bakımı yapılarak turizme kazandırılıyor. Ne de güzel oluyor aslında. Böylesi güzel yerler hem bölge için hem turizm açısından hem de bizim gibi gezi meraklıları için oldukça önemli hal alıyor.

Mağaranın girişi diğer gördüğümüz mağaralara göre kısmen daha dar. Bu dar girişten girdikten sonra büyük bir koridor bizleri karşılıyor. Mağaranın girişinden itibaren başlayan rengarenk sarkıklar ve dikitler sizleri karşılıyor.

Yaklaşık 100 metre süren yürüme platformu boyunca görsel şölen devam ediyor. Yürüme platformu bittikten sonra mağara sağ tarafa doğru kıvrılıyor. Burayı geçtikten sonra karşınıza gelen büyük salon, sütunlar hale gelmiş sarkık ve dikitler ile bizleri karşılıyor.

Kireç taşı ile kaplanmış bu salonun yüksekliği tahminen 30 -35 metreyi bulmaktadır. Salonun en ilginç özelliklerinden biri, sol taraf beyaz renge bürünmüşken sağ taraf beyaz renge ek olarak sarı ve kahverengi renkler de görünmektedir.

Diğer salona geçiş yapmak için yüksekliği yaklaşık 1 metre, uzunluğu da yaklaşık 4 metre olan dar bir tüneli kullanıyoruz. Yine burada da muhteşem sarkık ve dikitler bizleri karşılıyor.

Bu salonun sonunda yine bir tünel bulunmaktadır. Bu tünel ilk tünelden daha dar ve daha kısa. Eğilerek üçüncü salona geçtikten sonra buranın en ilginç ve dikkat çeken yapısı olan, yaklaşık 10 metre çapındaki sütün bizleri karşılıyor.

Mağaranın dikkat çeken bir başka özelliği de sıcaklığın sürekli aynı (25 – 28 derece arası) olması. Bunun yanı sıra bilmeniz gereken bir başka konu da yaklaşık 4 kilometre uzunluğundaki mağaranın şuan sadece 450 metresi ziyaret edilebiliyor.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2022

Giriş ücreti: Kişi başı 25 TL ile ücretlendirilen mağara tüm güzellikleri ile sizleri bekliyor.

Ziyaret saatleri: Sabah: 9:00 – 18:00 saatleri arası gidip ziyaret edebilirsiniz.

Mağaranın Oluşumu

Uzmanlara göre yaklaşık 5 milyon yıl önce oluşuma başlayan mağara hala oluşmaya devam etmektedir.

Geride kalan yıllarda mağaranın içinde bulunan sarkık ve dikitler zaman zaman birleşerek, 2-5 metre arasında farklı renkte pek çok sütun oluşturmuşlardır.

Bunlardan büyük sütun sayısı bir elin parmağını geçmeyecek sayıda olsa da ikinci salonda bu sütunlardan bir tanesini görmek mümkündür.

Mağaranın Hüzünlü Aşk Hikayesi

Daha önce bu mağara içerisinde yaşadığına inanılan bir adam varmış. İnsanlardan uzakta yaşayan bu adam avlanmak için dışarı çıktığında köylü bir kıza aşık olmuş.

Aşkları karşılıklı olan bu çift bir gün mağarada buluşacakken bir deprem meydana gelir ve 2 aşık ayrı taraflarda kalır. Bunu duyan köylüler de Yalan Dünya yorumunu yaparlar ve böylece mağaranın adı Yalan Dünya Mağarası olur.

Daha önce mağaraya suçlular saklanırmış. Bazen de köylüler vergi ödememek için hayvanlarını saklarlarmış.

Yalan Dünya Mağarası Ulaşım Bilgileri

Adres: Beybucak Mahallesi, Yalan Dünya Mağarası, No:61 Gazipaşa/ANTALYA

Telefon: 0532 740 33 56

Nasıl Gidilir: Gazipaşa’ya 7 kilometre uzakta bulunan Beybucak Köyündeki Mağaraya özel araç ya da taksi ile ulaşabilirsiniz. Yol boyunca tabelaları takip ederek mağarayı elinizle koymuş gibi bulabilirsiniz.

Konum Bilgisi