Yedi Uyuyanlar Mağarası – Tarsus / Mersin

Ülkemizde ki önemli mağaralardan biri olan Yedi Uyuyanlar Mağarası efsaneler, nerede?, nasıl gidilir?, giriş ücreti ve ziyaret saatleri hakkında bilgiler.

Mağara, hikayesinde barındırdığı efsane nedeniyle her yıl birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları Dedeler Köyü’nde bulunan bu mağaranın diğer bir adı ise Eshab-ı Kehf’dir. Efsaneleşmiş hikayesini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kısa bilgi: Hazır Mersin’e kadar gelmişken buradaki kısıtlı zamanınızı eşsiz kılacak; Mersin gezilecek yerler listemizi de mutlaka bir göz atın derim. :)

(Ashâb-ı Kehf) Yedi Uyuyanlar Mağarası Efsaneleri

Putlara tapılan bir toplumda putlara tapmayı reddeden altı gencin hikayesidir asıl efsane. Tek bir yaratıcıya inanan gençler putlara tapmayı reddetmiştir. Bu durum dönemin hükümdarı tarafından anlaşılmıştır ve hükümdar bu durumdan vazgeçmelerini emretmiştir. Ancak onlar inançlarını terk etmeyi kabullenmemiş ve yaşadıkları ülkeyi terk etmeye karar vermişlerdir. Yola koyulmuş kendilerine mağara arayan gençler bir rivayete göre yolda bir çoban ve bir köpek ile karşılaşırlar. Ancak diğer bir rivayete göre bu gençler yedi kişi olarak yola çıkarlar ve yanlarında olan köpek ise kendi köpekleridir. Kendilerine bir mağara bulan bu gençlerin mağarası kısa sürede dönemin hükümdarı tarafından bulunur ve mağaradan çıkmamaları için mağaranın ağzı kapatılır. İnançlarından ödün vermemelerinin ödülü olarak Allah (c.c) tarafından Kur’an-ı Kerim’e göre 300 yıl süre ile uyutulmuşlardır. Ancak Hristiyan kaynaklarına göre bu süre 197 yıldır.  Tüm rivayetlerin tek ortak noktası bu gençlerin tek bir yaratıcıya inanmış olmalarıdır.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri Hakkında Bilgiler

Ziyaret Saatleri: Mağaraya istediğiniz zaman girebilirsiniz yalnız buradaki mağaralar, turistlere akşam namazından sonra kapanmaktadır.

Giriş Ücreti: Şimdilik girişte herhangi bir üsret alınmamaktadır. Giriş ücretli olduğunda yazımız güncellenecektir.

Yedi Uyuyanlar Mağara İçerisinde Nereler Gezilir?

Mağaranın üzerinde 1873 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Eshab-ı Kehf Camii vardır. Bu cami ile gezinize başlayabilirsiniz. Camii gezisinden sonra 20 basamak inerek mağaraya ulaşabilirsiniz. Mağara içerisin de ki bazı noktalar çit ile çevrelenmiş ve gerekli açıklamalar yapılmıştır. Geziniz sırasında hem bilgi edinebilir hem de mağarayı dikkatlice inceleyebilirsiniz. Ziyaretçilerin daha iyi inceleme yapabilmeleri için mağara içerisine gerekli ışıklandırmalar yapılmıştır.  Mağara gezisinde dinlenmek istediğiniz zaman ya da bu gezinin sizi acıktırdığını düşündüğünüz zaman yemek yiyebileceğiniz dinlenebileceğiniz yakınında bulunan Eshab-ı Kehf Bağ Restaurant mevcuttur. Burada kuzu pirzola, köfte, kuzu kuşbaşı yiyebilir ve huzurlu bir ortamda yorgunluğunuzu çayınızı yudumlayarak giderebilirsiniz.

Yedi Uyuyanlar Mağarası Fotoğrafları

Yedi Uyuyanlar Mağarası Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Tarsus 12. Km, 33400 – Tarsus / Mersin

Nasıl Gidilir: Tarsus’a ulaşabilmek birçok ulaşım aracı ile mümkündür. Havayolu, Karayolu ve Demiryolu ile ulaşım sağlandıktan sonra mağaraya gitmek sadece 15-20 dakikanızı alacaktır. Tarsus şehir merkezine uzaklığı 12 km yani yaklaşık 20 dakika iken Mersin’e uzaklığı 33 km’dir yani 40 dakikadır. Tarsus şehir merkezinden Dedeler Köyü’ne seyahat eden araçlarla mağaraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Üstelik mağara için herhangi bir giriş ücreti söz konusu değildir. Dilediğiniz zaman mağarayı ziyaret edebilirsiniz.