Ginolu Koyu Plajı Özellikleri – Çatalzeytin / Kastamonu

Kastamonu, 120 kilometrelik sahil şeridine sahip Karadeniz’in şirin mi şirin illerinden biri. Bu sahil şeridi içerisinde başta Cide’de bulunan Gideros Koyu olmak üzere irili ufaklı çok sayıda koy bulunmaktadır. Bu koylardan bir tanesi de Çatalzeytin sınırları içerisinde bulunan Ginolu Koyu. Ginolu Koyu genel bilgileri ve özellikleri yanı sıra plajı, giriş ücreti, nerede? ve nasıl gidilir? bilgileri ile bu yazımızın konusu.

Ginolu Koyu Genel Bilgiler

Kastamonu’nun Çatalzeytin ilçesinde bulunan Ginolu Koyu, hem bulunduğu konum hem de doğa ile iç içe olan yapısı ile adeta bir cennet. Küçücük yapısı yanı sıra bölgeyi kuşbakışı görmenizi sağlayan tarihi Çatalzeytin Kalesi ile vaktiniz varsa muhakkak uğramanızı tavsiye ederiz.

Ginolu Koyu Plajı

Ginolu Koyu Plajı
Ginolu Koyu Plajı

Doğal yapısını korumayı başaran koy yaklaşık 250 metre uzunluğunda bir plaja sahip. Bu plajın yanında bir de liman bulunmakta. Plaj kısmı çocuklu aileler için oldukça uygun. Sahil ve deniz tabanı çocukların sevebileceği şekilde kumluk. Deniz seviyesi de kıyıdan yaklaşık 30-40 metre kadar sığ. Bu sebeple çocuklu aileler ve yeni yüzmeye başlayanlar için oldukça ideal.

Liman kısmı ise daha çok gençlerin tercih ettiği ve atlama noktalarının olduğu nokta. Buradan atlayış yapabilir ve denizin tadını doya doya çıkarabilirsiniz.

Hem plaj kısmında hem de liman kısmında ayrı ayrı hizmet veren kafeler bulunmakta. Buradan yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Üstelik fiyatlar da oldukça uygun.

Son olarak da her iki alanda da ücretsiz otopark olduğunu aaç ile gelmek isteyenlere hatırlatmamızda fayda var.

Ginolu Koyu Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Ginolu Koyu Nerede? ve Nasıl Gidilir?
Ginolu Koyu Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Doğan Köyü – Çatalzeytin / Kastamonu

Ulaşım: Araç ile gelmek isteyenler Abana – Çatalzeytin yolu üzerinde Ginolu tabelasını görene kadar herhangi bir noktaya sapmadan ilerleyerek buraya kolayca ulaşabilirler. Takiben Abana’dan çıktıktan sonra 10 kilometre kadar süren yol dar, virajlı ve tehlikeli. Ancak yavaş ve dikkatli kullanırsanız yeşillikler içinde bulunan yol seyir keyfi yüksek manzaralar sunuyor.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Abana’dan kalkan Abana – Çatalzeytin minibüslerini kullanarak buraya ulaşabilirler. Kişi başı minibüs ücreti 4 lira. Bu arada Yaz seferleri ve kış seferleri minibüslerin saatleri değişmekte. İnerken muhakkak son minibüs saatini şoföre sormayı unutmayın. Yoksa taksi ile dönmek zorunda kalabilirsiniz. (Acı bir tecrübe yaşamışlığımız var) Konum bilgisi için tıklayın.