Ana sayfa Gezilecek Yerler

Giresun Dereli Mavi Göl

Giresun Dereli Mavi Göl
Giresun Dereli Mavi Göl

Ziyaretçilerine doğanın görsel bir şölenini sunan Giresun ilçesindeki Mavi gölü sizler için gezdik. Bu yazımızda Giresun Dereli Mavi Göl gittiğinizde sizleri neler bekliyor? Mavi göl nerede ve nasıl gidilir? bu yazımızda kısa, kısa anlatıyor olacağız. Dereliler tarafından Sodalı Göl olarak da anılan Mavi Göl’ün başta turkuaz rengi, daha sonrada akarken oluşturduğu rengarenk illüzyonlar görülmeye değerdir.

Kuzulan Şelalesi ve Mavi Göl Videosu

Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

 

Giresun Dereli Mavi Göl

Karadeniz’in en yeşil kentlerinden birisi olan Giresun’da Kurulan Tabiat Parkı, başta Karadenizliler tarafından ziyaret edilen ve Türkiye’nin değişik bölgelerinden ziyaretçi akınına uğrayan bir bölgedir. Daha doğrusu, saklı hazineyi bilen ve daha öncesinde keşfeden kişilerin ikinci, üçüncü kez gelerek kendilerini yeniledikleri bir tabiatla baş başa kalma noktasıdır.

Giresun Dereli Mavi Göl Nerede
Giresun Dereli Mavi Göl

Doğa yürüyüşü yapmayı sevenler için muazzam keşfedilecek yerleri içerisinde barındıran parkın en önemli değerlerinden birisi, Mavi Göl’dür. Dereliler tarafından sodalı göl olarak da anılan Mavi Göl’ün başta turkuaz rengi, daha sonrada akarken oluşturduğu rengarenk illüzyonlar görülmeye değerdir.

Göl Hakkında Kısaca Bilgiler

Dereli, Giresun kent merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre uzakta bir yerdir. Ancak sahip olduğu güzellikler nedeniyle kent merkezinden çok daha popüler bir yer haline gelmiştir. Giresun’a gelenler mutlaka Dereli ilçesine ve Kuzalan parkına uğrar. Buradaki doğal güzelliklerin en orijinal parçasının ise, Mavi Göl olduğunu ifade edebiliriz. 3 tane gölün birleşiminden meydana gelen Sodalı Göl, Karadeniz bölgesinde dere şeklinde akan ilk ve tek sodalı göldür. Bu nedenle önemli daha da büyüktür.

Giresun Mavi Göl Deresi
Giresun Mavi Göl Deresi

Bölgede, şelaleler ve travertenler yer alıyor. Çeşit çeşit bitki türleri bulunuyor. Botanik fotoğrafçıları tarafından en çok ziyaret edilen noktalardan birisidir. Bu nedenle ellerinde profesyonel fotoğraflarla bitkileri çekmek için gayret eden kişilere rastlamanız mümkündür. Karadeniz turu düşünenlerin mutlaka bu nadide parkı da gezi listesine eklemesi gerekiyor. Gölün rengi oldukça berraktır. Şelale ve travertenlerin yükseklikleri de kimi yerlerde 800 metreye ulaşabiliyor.

Giresun Dereli Mavi Göl Şelale
Giresun Dereli Mavi Göl

Giresun Dereli Mavi Göl Nerede ve Nasıl Gidilir?

Giresun kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Dolayısıyla özel aracıyla gelenler kent merkezine girmeden önce Dereli ilçesine sapabilirler.

Karadeniz sahil yolunun Samsun yönünden gelenlerin Giresun kent merkezi ve Dereli tabelasını gördükleri anda, Dereli tarafına sapmaları lazımdır. Yani tabelanın işaretine dikkat etmeleri gerekiyor. Bu yola girildiğinde Kuzualan şelalesi yazısını görene kadar sürüşe devam edilebilir. Bu tabela görüldüğünde 500 metre sonra Gök Mavi gölü ve parkın giriş tabelasını yakalayabilirsiniz.

Giresun’a otobüsle gelenlerin otogardan Dereli mevkiine giden minibüsleri kullanmaları lazımdır. Direk tabiat parkına giden turları da tercih edebililer. Alternatifleri araştırmak gerekiyor. Konum bilgisi için tıklayın.

4 YORUMLAR

  1. Ben gittim böyle bir göl görmedim resim nereden alıntı giriş ücretli göle bakış ücretli sadece ufak su birikintisi o da mavi değil

Comments are closed.