Gök Medrese
Gök Medrese

Sivas’ın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden birisi, Gök Medrese’dir. Sahibiye Medresesi olarak da anılan yapının tarihi ve mimari değeri oldukça fazladır. Gök Medrese müzesi giriş ücreti, ziyaret saatleri ve nasıl gidilir? başlıklar halinde sizler için derledik.

Gök Medrese 

Medrese Anadolu Selçuklu dönemine ait bir medresedir. Üçüncü Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde Sahip Ata bin Hüseyin tarafından yaptırıldı.

Yapımı 1271 senesine rastlıyor. Yapıyı inşa eden mimarın ismi ise, Kaluyan el-Konevi’dir. Bununla ilgili bilgilerin doğruluğu kesindir. Çünkü medrese kapısının üzerindeki kitabede yapımıyla ilgili genel bilgilere yer veriliyor.

Bu nadide eserden Evliya Çelebi, müellifi olduğu Seyahatname eserinde bahsediyor. Medreseyle ilgili eşi ve benzerini Alem-i İslam’da görmenin mümkün olmadığına değiniyor. Ayrıca medresedeki talebe ve müderris sayısını, kütüphane, mescit ve fakirler için yemeklerin pişirildiği darül-ziyafe odasına dair malumatlara yer veriyor.

Gök Medrese Nerede

Medrese, günümüze denk ulaşmıştır. Bunun sebebi, yapımı esnasında kullanılan malzeme seçiminde titizlik gösterilmesidir. Kale kapısı kadar güçlü ve gösterişli olan medrese girişi, Evliya Çelebi tarafından da methiyelerle ifade edilmiştir.

Medresenin Mimari Yapısı

Sivas’ın merkezinde yine Anadolu Selçuklu dönemine ait medreseler arasında bulunan Çift Minareli Medrese arasındaki benzerlik bulunuyor. Medrese’ye ilk bakıldığı zaman Çifte Minareli Medrese unvanı daha meşhur olduğundan kendinizi orada sanabilirsiniz. Ancak Gök Medrese yazısını gördükten sonra Sivas’ta ikinci bir tarihi medrese olduğu bilgisini hafızanıza kayıt edebilirsiniz. Kapısındaki çift minareler, dikdörtgen yapısı ve 14 adet odaya sahip olması gibi özellikleri bakımından Çifte Minareleri Medrese’ye benziyor.

Kapıdan içeri girildiğinde avlu ile karşılaşılıyor. Avlunun tam ortasında ise, Selçuklu döneminin izlerini taşıyan estetikle örülü süs havuzunu görebilirsiniz. Revaklar ve tarihi sütunlarla çevrili kemerler de mimari açıdan temaşa edilmeye değerdir. Odalar ise, eşit büyüklüğe sahip değildir. Medresenin avlusuna açılan odalarının aynı sıra, alt bölümlerinde de odaları bulunuyor. Bu yapı, Cumhuriyet döneminde okul olarak kullanılmaya devam etmiş. Daha sonra Sivas valisi tarafından restore edilmiştir. Günümüzde de müze olarak kullanılıyor.

Gök Medrese Giriş Ücreti
Gök Medrese Giriş Ücreti

Gök Medrese Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Medrese aslında müzedir. Bu nedenle hafta sonu da açıktır. Hafta içi ise, pazartesi hariç her gün ziyaretçi kabul ediyor. Müze kartınız varsa bedavadan girebilirsiniz, ancak olmayanlar için giriş ücreti 10 liradır.

Gök Medrese Nasıl Gidilir
Gök Medrese Nasıl Gidilir

Gök Medrese Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sivas’ın merkez ilçesinde yer alan Medrese, yine kendi ismini taşıyan mahallesindeki kendi adıyla anılan cadde üzerinde yer alıyor. Bu cadde en işlek caddelerden birisidir. Etrafında devlet kurumları var. Ayrıca birçok otobüs ve minibüs bu güzergah üzerinden geçiyor. Dolayısıyla Sivas merkezden bineceğiniz minibüslerle medreseye ulaşım oldukça kolaydır. Konum bilgisi için tıklayın.