Göreme Tarihi Milli Parkı | Nerede ve Gezilecek Yerleri

Bugün sizlere Göreme Tarihi Milli Parkı hakkında çeşitli bilgiler vermek istiyoruz. Nevşehir ili sınırları içinde yer alan Göreme, sahip olduğu doğal güzelliklerle ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden birisi konumundadır.

Yaz – kış her yıl binlerce ziyaretçiyi kabul eden Göreme, sizler için de eşsiz tatil fırsatlarından birisi olacağından şüpheniz olmasın. 1985 yılından bu yana Dünya Miras Listesi’nde yer alan Göreme’ye gittiğinizde geri dönmek istemeyeceksiniz.

Göreme Tarihi Milli Parkı Genel Bilgiler

Orta Anadolu Bölgesi’nin Hasan Dağı – Erciyes Dağı arasındaki volkanik bölgede bulunan Göreme Milli Parkı, platolardan, küçük dağ bitkilerinden, yüksek tepelerden, alüvyonla kaplanmış dere ve ırmak vadilerinden, erozyona uğramış dik yamaçlı vadilerde birbirinden ayrılmış yüksek düzlüklerden oluşmaktadır.

Parkın bulunduğu alanda volkanik tüften oluşan muhteşem manzaraların içine bir de Bizans Kilise mimarisinden ve dinsel sanat tarihinden önemli eserler eklenince tarih ile doğal güzelliğin buluşmasına tanıklık etmiş oluyorsunuz. Dönemin insanları, bölgenin coğrafi yapısından dolayı savaşların etkisinden ve merkezi idarenin otoritesinden etkilenmeden yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

Ulaşım güzergahlarına uzak olmasından ve engebeli bir alan olmasından dolayı buraya gizlenmek isteyenler ya da dini inzivaya çekilmek isteyenler için oldukça korunaklı bir yer olmuştur. 3. Yüzyıl sonlarında başlayan manastır hayatı ilerleyen dönemlerde hızla yayılmıştır. Durum böyle olunca kısa sürede manastırlar, kiliseler, şapeller, depolar, şarap yapım yerleri için duvarlar oyulmuş ve oyulan duvarlar da resimlerle süslenmiştir.

Yine saha içinde bulunan Ürgüp, Avcılar, Çavuşini, Üçhisar, Yeni Zelve gibi yerleşim alanları Göreme yöresinin geçmiş dönemlerdeki kültürünü yansıtan doğal güzellikleri barındırmaktadır.

Göreme Tarihi Milli Parkı Gezilecek Yerleri

Goreme-vadileri Saklı Kilise: Göreme sınırları içinde bulunan Saklı Kilise’nin gerçek adı Aya Lonnes’dir. El Nazar Şapeli’nin yakınında bulunan kilise üç apsislidir. Tavanda haç ve geometrik süslemeler bulunmaktadır. 11. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen kilisenin ilginç yapısı ve renkli süslemeleri sizi kendisine hayran bırakacak.

Göreme Vadileri: Bölgedeki en önemli turistik noktalardan biri olan vadiler eşsiz doğal güzellikler arasında yürüyüş yapma imkanını ziyaretçilerine sunuyor. Göreme vadilerinden en önemlileri ise; Zemi Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Meskendir Vadisi, Güllüdere Vadisi, Bağlıdere Vadisi, Kızılçukur Vadisi.

Zemi Vadisi: Göreme Açık Hava Müzesi’nin bulunduğu yerden başlayıp Kermil Tepesi’ne kadar devam eden vadide keyifli bir yürüyüş sizleri bekliyor. Ayrıca yürüyüş güzergahızında karşınıza çıkacak olan Sarnıç, Saklı, Görkündere ve El Nazar Kiliseleri gibi tarihi alanlara da ziyaret edebilirsiniz.

Elmalı Kilise Göreme Kiliseleri: Göreme gezinizde karşınıza bolca kiliseler çıkacaktır. Bunlardan bazıları şunlardır: Durmuş Kadir Kilisesi, El Nazar Kilisesi, Sarnıç Kilise, Yusuf Koç Kilisesi, Saklı Kilise, Kılıçlar Kilisesi, Yamalı Kilise, Eğritaş Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi.

Elmalı Kilise: Dokuz kubbeden, dört sütundan ve üç apsisten oluşan kilisenin asıl giriş noktası güney noktasından olmasına rağmen kuzeyden açılan tünel vasıtasıyla kiliseye girişler sağlanabilmektedir. Elmalı Kilisesi’nin 11. Yüzyılın sonları ile 12. Yüzyıl başları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Fırkatan Kilisesi: Aynalı Kilise adıyla da bilinen kilise, Göreme’ye 500 metrelik mesafede bulunmaktadır. Mimari yapısı olarak diğer kiliselerden farklı olan Fırkatan Kilisesi’nde gizli geçitler, mutfak, sığınma mekanları gibi alanlar da bulunmaktadır.

Güvercinlik Vadisi: Yeşilin her tonunu barındıran Güvercinlik Vadisi, 4100 metre uzunluğa sahiptir. Vadi içinde gezerken belki de birçok kişinin bilmediği şelaleyi de görmenizi tavsiye ediyoruz.

Konaklama İmkanları

Göreme Milli Parkı yakınlarında bulunan bazı otellerin iletişim bilgileri ise şu şekilde:

  • Göreme City Otel (0850 600 96 44)
  • Roma Cave Suite Otel (0384 271 30 60)
  • View Cave Otel (0507 295 02 29)
  • Göreme Inn Hotel (0384 271 31 11)
  • Phocas Cave Suites (0384 532 71 61)

Göreme Tarihi Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Göreme, Çavuşin – Avanos / Nevşehir

Telefon: (0312) 207 5000

Nasıl Gidilir?: Nevşehir’e 10 km uzaklıkta bulunan Göreme’ye ulaşım için karayolunu tercih etmeniz gerekecek. Göreme için en uygun güzergah ise Nevşehir – Üçhisar istikametini kullanarak gitmek olacaktır. Göreme’nin bazı şehirlere olan uzaklıkları ise; Ankara’ya 305, İstanbul’a 750, İzmir’e 780 km mesafede bulunmaktadır.

Konum Bilgisi