Hababam Sınıfı Müzesi | Nerede, Nasıl Gidilir ve Giriş Ücreti

Yeşilçam’ın en başarılı yapımlarından olan Hababam Sınıfı’nın çekimlerinin yapıldığı Adile Sultan Kasrı içerisinde Hababam Sınıfı Müzesi olduğunu biliyor muydunuz? Hababam sınıfı müzesini sizler için gezdik ve hakkında genel bilgilerini yanı sıra, nerede, nasıl gidilir ve giriş ücreti nedir? sizler için kaleme aldık.

Önemli Bilgi: İstanbul’un keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve ada plajlarında yüzmek istiyorsanız İstanbul’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Hababam Sınıfı Müzesi Hakkında Bilgiler

Müze hakkında yazımıza başlamadan önce Yeşilçam’ın efsane sineması hakkında bilgilerinizi tazelemek isterim.

Rıfat Ilgaz’ın en önemli eseri olan Hababam sınıfının filmleri, yönetmen ertem eğilmez tarafından 4 seri şeklinde çekilmiştir. 1975 Hababam Sınıfı, 1976 Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, 1977 Hababam Sınıfı Uyanıyor ve 1978 Hababam Sınıfı Tatilde olmak üzere 4 serisi çekilen filmin çekimlerinin çoğu Validebağ korusunda bulunan Adile Sultan Sarayı’nda geçmiştir. Bu nedenle dizinin çekildiği oda günümüzde müze olarak sergilenmektedir.

Müzenin iki farklı girişi mevcut. Birisi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi girişi diğeri ise Öğretmenevi girişi.

Hababam Sınıfı Müzesi Videomuz

Bu tarihi yeri daha yakından görmek isteyenleri şöyle alalım… Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler. :)

Hababam Sınıfı Müzesinde Neler Var?

Filme rol alan oyunculardan 4 tanesinin silikondan yapılmış balmumu heykeli var. Anlamadığım konularda yorum yapmaktan her zaman kaçınmışımdır. Heykeller hakkında yorumu sizlere bırakıyorum.

Odaya il girdiğinizde sağ tarafta Soba içerisinde kopya çekmeye çalışan Güdük Necmi ve onu yakalayan Mahmut Hoca heykellerini göreceksiniz.  Duvarlarda Hababam Sınıfı ile ilgili posterleri göreceksiniz.

Kapının sol tarafında ise İskele, kara tahta, öğretmen masası ve çekimler sırasında öğretmenlere yapılan şaka sonucu kırılan sandalyeyi görebilirsiniz.

3. Silikon heykel ise Hafize Ana. Adile Naşit’in hayat verdiği karakter hepimizin hafızasında elindeki zil ile canlanır. Ancak müze ilk yapıldığında birileri zili alıp yanında götürmüş. Yine aynı şekilde bu duvarda da filmden kareler, afişler ve posterler yer alıyor.

Sınıftaki son silikon heykel ise Filmin hiç şüphesiz en bilindik karakteri İnek Şaban. Kemal Sunal’ın hayat verdiği karakterin heykeli sizi sırasında karşılıyor.

Bunlar haricinde sıralar üstünde oyuncuların isimleri ve canlandırdıkları karakterlerin karpostalları mevcut. Bazı eksiklikler olması ayrıca üzücü.

Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti 2023

Giriş ücreti: Müzeyi gezmek için çok ufak bir bağış alınmaktır. 15 TL. gibi bir ücret alınan müzede gerekli temizlik işlemlerinin yapılabilmesi için toplanmaktadır.

Araç ile giderseniz eğer 30 TL de otopark ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Hababam Sınıfı Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze haftanın her günü sabah 09:00 – akşam 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Validebağ korusu da gezilecekse 3 saat gezi için yeterli olacaktır.

Hababam Sınıfı Müzesi Fotoğrafları

Hababam Sınıfı Müzesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Barbaros Mahallesi, Tophanelioğlu Cd. No:72 – Üsküdar / İstanbul

Nasıl Gidilir: Üsküdar – Eminönü iskelesinin önünden kalkan mavi minibüslere veya 6 Hat Nolu İETT otobüsüne binerek Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek hizmet binasında inmelisiniz. Burada indikten sonra tabelaları takip ederek müzeye ulaşabilirsiniz.

12C veya 11T Hat Nolu otobüsler ile de Adile Sultan Kasrı durağına gelip Öğretmenevi girişinden müzeye gelebilirsiniz.

Konum Bilgisi