Hacıllı Köyü – Hacıllı Şelalesi Nerede ve Kamp Alanı – Ağva

İstanbul yakınında Ağva’daki Hacıllı köyü içerisinde bulunan Hacıllı Şelalesi sessiz sakin yapısı ile kamp alanı oluşturmak için ideal bir yer. Peki Şelale nerede, nasıl gidilir? yanımıza almamız gerekenler bu yazımızın devamında.

İstanbul’da şehir hayatının içinde sıkışıp kalan ve uzun tatiller yapmak adına zaman bulamayan bireyler için küçük kaçamaklar yakınlardaki mekanlarda gerçekleşebiliyor. Ağva Hacıllı Şelalesi ve Kamp Alanları İstanbul’daki karmaşadan kısa süreliğine de olsa uzaklaşarak doğayı fazlası ile hissetmek isteyen bireyler adına harika bir seçenek olmayı başarıyor.

İnsanların yeşile ve temiz havaya olan özlemini gidermede enfes bir seçenek olan Hacıllı Şelalesi’ni daha yakından tanıma fırsatı bulacağınız bu yazımızı keyifle okumanızı ve bilgilenmenizi umuyoruz.

Kısa bir Video

Yazımıza geçmeden önce beğeneceğinizi düşündüğümüz güzel bir video ile başlamak istedik. Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Ağva Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı

İstanbul’dan kaçmak isteyen kimselerin öncelikli tercihlerinden bir tanesi Şile olur. Şehir hayatına uzak ve doğal alanları ile ön plana çıkan Şile’de genellikle 2-3 günlük planlamalar yapmaya müsait pek çok alan vardır. Bunlardan bir tanesi de Ağva Bölgesi’nde bulunan Hacıllı Köyü ve köy sınırları içerisindeki şelale ve kamp alanlarıdır.

Ağva Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı
Ağva Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı

İstanbul’a yakın kamp alanları arayışında olan kimselerin ilk tercihi olan bu mekâna geldikten sonra oldukça isabetli bir karar verdiğinizi tüm benliğinizle hissetme şansı elde edebileceksiniz. Köy yaşamının tam anlamı ile sürdüğü bu yerde insanların genel anlamda odun kömürü üretimi ile ilgileniyor olması köyün farklı yerlerinde çadırı anımsatan odun kümelerine rastlamanıza neden olabilir. Görsel açıdan farklı bir deneyim sunacak bu durum enfes fotoğraflar çekebilmenize de katkı sağlayacaktır.

Hacıllı Köyü Kamp Alanı

Ağva’nın bu en güzel yerinde kamp yapmadan önce bölgeyi şöyle bir gezmeli ve kendiniz için en uygun kamp alanını tercih etmelisiniz. Kamp alanları noktasında bir sınırın olmaması bireylerin diledikleri şekilde kamp yapabilmelerine imkân sağlıyor. Bu anlamda hareket kabiliyetinin çok ciddi seviyelere ulaşabildiğini vurgulamak şart olacaktır. Ancak kamp alanı konusundaki eksiklik sosyal ihtiyaçların giderilmesi noktasında da bazı eksikliklere neden olabilmektedir.

Hacıllı Köyü Kamp Alanı
Hacıllı Köyü Kamp Alanı

Hacıllı köyü ve hacıllı şelalesi bölgesinde kamp tesisi olmaması tuvalet ve diğer bazı insani ihtiyaçlarınızı gidermede zorlukla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu nedenle doğal yaşam koşullarına alışık olmanız size avantaj sağlayacaktır. Bunun yanı sıra bölgede su ihtiyacınızı giderebileceğiniz çeşme benzeri bir yapı da bulunmamaktadır. Benzer şekilde kafe veya restoran gibi oturup yemeğinizi bekleyeceğiniz bir yer de yoktur.

 

Yukarıdaki önemli ihtiyaçlarınızı karşılamak adına köy içerisinden alışveriş yapabileceğinizi ifade etmek gerekir. Bunun yanı sıra kamp çadırınızı kurarken çevrede görsel açıdan sizi oldukça memnun edecek çeşitli yerler vardır. Üstelik bölgenin odun açısından oldukça zengin olması kamp ateşi yakarken herhangi bir zorluk yaşamanıza da engel olacak mahiyettedir.

İster grup halinde ister tek başınıza kamp yapmak istediğinizde öncelikli tercihleriniz arasında yer alacak olan bu bölgenin temiz havası sayesinde sizi ciddi derecede memnun edeceğini ifade etmek olasıdır.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2022

Kamp yapmak ve doğanın en saf hali ile bütünleşmek adına tercih edebileceğiniz bir mekan olan Ağva Hacıllı Şelalesi ve Kamp Alanları klasik bir doğa alanı olma özelliği taşıyor.

Koruma altına alınmış bir bölgesinin olmaması ve bulduğunuz her boşlukta kamp yapmanın mümkün olması giriş ücreti ve ziyaret saatleri konusunda herhangi bir kısıtlamanın olmamasına zemin hazırlamıştır. Bu nedenle kamp yapmak için bütçe veya zaman kısıtlaması yoktur.

Hacıllı Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: Hacıllı köyü, Pk: 34980 – Şile / İstanbul

Ne kadar uzak?: İstanbul’dan yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta bulunan Hacıllı Köyü’ne doğru yola çıkmadan önce yolculuğunuzun trafik durumuna da bağlı olarak 1,5 saat ile 2 saat arasında sürebileceğini ifade etmek gerekir.

Nasıl gidilir?: İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan ve Şile ilçesine bağlı olan köye ulaşmak için Şile otobanını takip ettikten sonra otoban sonrasında yaklaşık 15 – 20 km boyunca dar bir yolda ilerlemeniz gerekecektir. Bu bölümde çeşitli virajların bulunması kamp severleri zorlasa da seyahatin genel manada kolay ve keyifli olduğunu vurgulamak önemlidir. Nitekim belediye tarafından yapılan yol çalışmaları ile yolun asfaltlanmış olması size konfor sunmaya yardımcı olur.

Ulaşım: Köye vardıktan sonra kamp yapacağınız alana ve şelaleyi görmeye gideceğiniz yerlere bağlı olarak araç ile veya yürüyerek devam etmeniz gerekebilecektir. Bu nedenle öncelikle bir keşif yürüyüşü yaparak kamp atacağınız yeri belirlemeniz sonrasında ekipmanlarınızı yanınıza almanız daha doğru olacaktır. Aksi takdirde bir nebze yorulmanız söz konusu olabilir.

Konum Bilgisi