Hasköy Parkı – Beyoğlu / İstanbul

İstanbul’da piknik ve mangal sevenlerin en uğrak noktalarının başını parklar çekiyor. Hele bir de bu parklarda çocuklar için oyun alanı varsa ailelerin için daha da uygun oluyorlar. Özellikle sıcak yaz akşamları için büyük bir keyif olan akşam yürüyüşleri için de en uygun yerler arasında olan parkları elimizden geldiğince sizler için tanıtmaya özen gösteriyoruz. Bu yazımızda da Beyoğlu’na bağlı Haliç kıyısına nazır bulunan ve adını bulunduğu semtten alan Hasköy Parkı hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Hasköy Parkı Özellikleri

Toplam büyüklüğü 28.500 metrekare olan parkın içerisinde 2 adet çocuk oyun alanı, tırmanma halatı ve sporseverler için yürüyüş, koşu ve bisiklet yolu bulunmaktadır. 2018 yılının yaz aylarında ışıklandırmalar ile ilgili çalışmalar tamamlanmış olup aynı azmanda park içerisindeki bank sayıları da arttırılmıştır.

Yaz aylarında sahil kısmında cafe olarak hizmet veren tekneler, çay, kahve ve balık ekmek servisi yapıyorlar. Park içerisindeki oyun alanlarına ek ayrıca kurulan eğlence alanları ile çocuklar eğlencenin tadını daha da fazla yaşıyorlar. Kurulan bu eğlence alanı içerisinde akülü araba,dönen salıncak ve çeşitli atış oyunlarına 1-2 lira gibi cüzi ücret ödeyerek kullanım sağlatılıyor

Gelelim park içerisinde var olan ücretsiz oyun alanlarına;

Çocuk Oyun Alanı;içerisinde salıncak (Sadece 2 Tane), Kaydırak (en azından burada sayı fazla) ve1 tane de tırmanma halatı bulunuyor. Yani görüldüğü üzere bu kadar büyük bir parka göre oldukça yetersiz sayıda oyun aleti bulunuyor. Üstelik salıncakların güvenlik kolları kırık ve eski. Kaydıraklar en azından durumu toparlıyor ancak orada da çok sayıda çocuk olunca çarpışıp düşme gibi istenmeyen olaylar olabiliyor. En kısa sürede bakıma girmesini ümit ediyoruz.

Tırmanma Halatı;çocukların denge ve güç hareketlerini arttırmak ve kabiliyetlerini geliştirmek için kurulmuş bir alan. Bu halatların daha küçük yaştaki çocuklar için olan küçük boyutluları da olsa da burada onlardan yok maalesef. Bu oyun alanında çocuklar oynarken daha dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Koşu – Yürüyüş – Bisiklet Yolu: Park olur da spor alanı olmaz mı? Elbette var. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki bu yol sporseverlerin özellikle yaz aylarında çok tercih ettiği bir yer.

Piknik & Mangal: Park içerisinde mangal yapmak için özel bir alan yok. Kim nereye kurulursa orada mangal ateşini yakabiliyor. Ah bi de şu çöplerimizi etrafa atmamayı başarabilsek ne kadar güzel olur.

Hasköy Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Halıcıoğlu Mahallesi, Hasköy Cd. Beyoğlu/İstanbul

Ulaşım: Hasköy parkına ulaşım için çok fazla seçeneğiniz bulunuyor. Bu seçenekler; Vapur,Metrobüs, Otobüs ve Minibüs ile tabi ki varsa özel aracınız.

Vapur ile gelmek isteyenler; Üsküdar – Eyüp vapurunu kullanarak Hasköy iskelesinde inip doğrudan parkın içerisine giriş yapabilirler.

Metrobüs İle Gelmek İsteyenler; Halıcıoğlu durağında indikten sonra sol taraftan aşağı inen yokuşu takip edip Halıcıoğlu’na indikten sonra sol tarafa doğru yaklaşık 10 dakikalık yürüyüş sonucunda parka ulaşabilirler.

Otobüs İle Gelmek İsteyenler; Eminönü – Alibeyköy seferi yapan 47 – 47N – 47Ç hat numaralı otobüslerin yanı sıra Hasköy – Taksim ve Hasköy – Şişli seferi Yapan 54HT ve 54HŞ hat numaralı otobüsleri ve 36T hat numaralı Taksim – Cebeci otobüsünü kullanabilirsiniz.

Minibüs İle Gelmek İsteyenler; Şişhane – Alibeyköy ve Şişli – Kalaycıbahçe minibüslerini kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

Özel araçları ile gelmek isteyenler ise E-5 Edirne istikametinde devam ederek geliyorlarsa köprüyü geçmeden önce Halıcıoğlu çıkışından çıkıp tabelaları takip ederek buraya ulaşabilirler. E-5 Ankara istikametinde devam ederek gelenler ise köprüyü en sağ taraftan geçtikten sonra Halıcıoğlu çıkışından çıkıp tabelaları takip ederek ulaşabilirler.