İstanbul‘da Ağaçlarla kaplı koru içinde güzel bir koşu veya yürüyüş yapmak isterseniz tercih edebileceğiniz yerlerden birisi de Hidiv Kasrı. Ücretsiz olarak giriş sağlayabileceğiniz Çubuklu Korusu’nun içerisinde bulunan Hidiv Kasrında ailenizle beraber doğa ile iç içe hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Kısa bilgi: Bu bölgelerde gezi planınız varsa; İstanbul Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atmalısınız.

Kasrın Tarihçesi

Hidiv Kasrı Tarihçesi
Hidiv Kasrı Tarihçesi

Osmanlı’nın Mısır valilerinden olan genç yaştaki Hıdiv Abbas Hilmi Paşa, 1903 yılında günümüzde kasrın bulunduğu yerde bulunan iki ahşap yalı satın aldı. Bir süre sonra yalılarının arkasındaki ağaçlık yamaçları ve üst düzlüğü kapsayan 270 dönümlük bahçeyi de alan Paşa, ahşap yalıları yıktırıp 1907 yılında, 1000 metrekare alan üzerine, İtalyan Mimar Delfo Seminati’ye, o devrin mimari modasına uygun olarak Art Nouveau tarzında görkemli bir kasır ve üzerine İstanbul Boğazı’nı gören kule inşa ettirmiştir.

Paşa’nın ailesi Kasır’da 1937 yılına kadar yaşamıştır. Bu tarihten sonra uzun süre bakımsız kalan kasır, 1984 yılında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu adına Çelik Gülersoy tarafından restore ettirilip bir süre otel olarak hizmet vermiştir.

Zaman zaman dizi çekimleri için kiralanan Kasır, 1994-1996 yılları arasında yeniden restore edilerek günümüzdeki halini almıştır. İşletmeciliği, 1996 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu olan Beltur’a verilen Kasır, şu anda lokanta ve sosyal tesis olarak hizmet vermektedir.

Kahvaltı Fiyatları ve Ziyaret Saatleri – 2023

Hidiv Kasrı Kahvaltı Fiyatları
Hidiv Kasrı Kahvaltı Fiyatları

Hafta içi serpme kahvaltı, hafta sonunda ise açık büfe şeklinde hizmet veren Hidiv Kasrında kahvaltı fiyatları ve servis saatleri yaz ve kış döneminde farklılık gösterebildiği için özellikle gitmeden önce arayıp bilgi almanızda fayda olacaktır.

Hafta içi, 09:00-13:30 arasında, serpme kahvaltı, kişi başı 80 TL

Hafta sonu, 09:00-13:30 saatleri arasına, açık büfe kahvaltı, kişi başı 120 TL.

Ziyaret Saatleri: Kasır haftanın her günü 08:00 ve 23:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Hidiv Kasrı Giriş Ücreti – 2023

Her biri künyeli ve soy kütüğüne sahip ağaçlarla kaplı koru içinde güzel bir koşu veya yürüyüş yapmak isterseniz tercih edebileceğiniz yerlerden birisi de Çubuklu Korusu’nun içerisinde bulunan Hidiv Kasrı.

Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında gül ve lale ekimleri ile birlikte muhteşem görseller sunan bu tarihi yapıya girişler tamamen ücretsiz. Eğer araçla gelmeyi düşünüyorsanız ödeyeceğiniz otopark ücreti ise 30 TL.

Hidiv Kasrı Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Hidiv Kasrı Nerede
Hidiv Kasrı Nerede

Adres: Çubuklu Korusu Çubuklu Yolu No:32 – Beykoz / İstanbul

Telefon: 0216 413 92 53 – 0216 413 96 64 – 0216 425 06 03 – 0216 425 06 04

Ulaşım: Özel araç ile gitmek isteyenler; Anadolu yakasından TEM otoyolundan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ‘ne ilerlerken, köprüden önce son çıkış olan Kavacık Köprüsünden çıkıp Hıdiv Kasrı tabelalarını takip ederek ulaşım sağlayabilirler. Kullanılabilecek bir diğer güzergâh ise Üsküdar-Beykoz sahil yoludur. Bu yolu takip ederek önce Kanlıca ‘ya, Kanlıca ‘dan sonra da tabelaları takip ederek köşke ulaşmak mümkündür.

Avrupa yakası istikametinden gelecek olanlar ise; Fatih Sultan Mehmet köprüsünden sonra Kavacık köprüsünden çıktıktan sonra Kasrın ismini tabelalarda göreceklerdir, bu tabelaları takip edilebilir. Ayrıca İstinye/Çubuklu arabalı vapurunu da kullanabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler ise; 15E Hat numaralı İ.E.T.T otobüsünü kullanarak Hidiv Kasrı durağında inerek ulaşım sağlayabilirler. Bir başka ulaşım yolu da 11H – 15 – 15A – 15F – 15P – 15T ve 121A hat numaralı otobüsleri kullanarak Kanlıca’ya ulaşıp buradan 10-15 dakikalık yürüyüş sonucu ulaşmaktır.

Diğer kahvaltı mekanlarına da bir göz atmak isterseniz İstanbul’daki Sosyal Tesisler‘in kahvaltı menülerinden oluşan bir liste hazırladık. Mutlaka bir göz atmanızı sevgiyle öneririz. :)

Konum Bilgisi