Akdeniz Havzası içinde en önemli ve özgün Roma Tiyatrosu olan 1800 yıllık Hierapolis Antik Tiyatrosu nerede?, tarihi ve mimari yapısını sizler için araştırdık. Yapımı 150 yıl süren Tiyatro Hem kültürel hem doğal miras olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve dünyada eşi benzeri olmayan 2500 yıllık Pamukkale Hierapolis Antik Kentinde bulunuyor.

Gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları neticesinde, Antalya Perge Tiyatrosunun dışında hiçbir antik tiyatroda olmayan mitolojik kabartmaları, görkemli sahne binası, oturma basamakları ile Tiyatro, şu anda Akdeniz havzası içinde Roma Dönemi Anadolu Tiyatroları arasında en önemli ve özgün bir yere sahiptir.

Hierapolis Tiyatrosu Video

Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Hierapolis Antik Tiyatrosu Tarihi ve Mimari Yapısı

1800 yıllık Tiyatronun yapımı; M.S. I. yüzyılın ikinci yarısında başlanılmış, III. yüzyılın başlarında da tamamlanmış ve yaklaşık 150 yıl sürmüştür.

Tiyatro için Roma tiyatrolarının en güzel örneklerinden biri desek yanlış olmaz. Yamaca yaslanmış tüm cepheleriyle birlikte korunabilen bu muhteşem yapının 50 oturma sırası bulunur.  Bu oturma sıraları 8 merdivenle 9 bölüme ayrılmıştır.

Cavea’nın tam ortasından geçen Diozoma’ ya her iki yandan tonozlu birer geçit ile (vomitoryum) girilir. Sütunların arası heykeller ile süslenmiş olup, sahne arkasındaki duvarlarda ise mermer kabartmalar yer alır. Bu kabartmalar Antalya Perge Antik Tiyatoro’su haricinde sadece burada görülmüştür.

Hierapolis Antik Tiyatrosu - Denizli
Hierapolis Antik Tiyatrosu – Denizli

Tiyatroda yer alan kabartmalı frizlerde;

– Apollon ve Artemis’ in doğuşu ve dini ayin sahneler,

– Dionysos, Satyr ve Menad’ lardan oluşan eğlence sahneleri,

– Marsyas ve Apollon arasında geçen müzik yarışması,

– Tanrılar ile devler arasındaki (Giganthomachi) savaşlar,

– Yer altı tanrısı Hades’ in tanrıça Persephone’ yi yer altına kaçırması,

– Hierapolis Kenti için yapılan sportif yarış sahneleri,

– Arşitravın kral kapısı üstünde İmparator Septimus Severus’ un taç giyme merasimi tasvir edilmiştir.

Restorasyon Çalışmaları

19 Haziran 2010 yılı tarihinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle, İl Kültür ve Müze Müdürlüğü denetiminde, İtalyan Kazı Heyeti tarafından restorasyon gerçekleşmiştir. Sahne Binasına ait olan 3.000 bine yakın mermer blok ve mimari süsleme parçaları tek tek incelemiş, % 95 mevcut olan orijinal mimari malzeme kullanılmıştır. Restorasyon çalışmaları 10 Haziran 2013 tarihinde tamamlanmıştır.

Türkiye’ de Sahne Binası restore edilen tek tiyatro ünvanına sahip olan Pamukkale Hierapolis Antik Tiyatrosu,yapılan bu restorasyon çalışmaları sonrası 12.000 kişi kapasitesi ile kültürel ve sanatsal etkinlikler için faal duruma gelmiştir.

Hierapolis Antik Tiyatrosu Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Pamukkale Örenyeri, Pamukkale/DENİZLİ

Nasıl Gidilir: Toplu taşıma ile; Denizli Otogarından Pamukkale Örenyeri’ne giden minibüsler ile ulaşımı vardır.

Özel Araç İle;  şehir merkezinden Ankara Bulvarı yoluna çıkmaları gerekecek. Bulvara Develi güzergahına gideceğiniz yerden gireceksiniz. Burayı takip ettiğinizde yaklaşık 18-20 kilometre sonra travertenlere ulaşacaksınız. Yol üzerinde travertenlerle ilgili tabelaları da görebilirsiniz.