Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi | Nerede ve Giriş Ücreti

Hisart Canlı Tarih ve Diorama müzesi tarihi bilinci arttırmayı ilke edinmiş bir müzedir. Zengin diorama koleksiyonuna sahiptir. Müzede, Osmanlı ve Anadolu Selçuklu Devleti, Roma, Kurtuluş Savaşı, Birinci ve İkinci İnönü Muharebeleri ve daha birçok tarihi kesite tanıklık eden eserler yer alıyor.

Eserlerin kronolojik sıralamaya uygun bir şekilde gösterilmesi savaş malzemelerindeki gelişime de ışık tutuyor. Ayrıca medeniyetler arasındaki ilişkileri yansıtması bakımından da harika bir sunum söz konusu olmuş diyebiliriz.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi

Müze, 1500 metrekarelik bir alana kuruludur. 6 katı var ve her katta birbirinden farklı tarihi eserler eşsiz diorama şeklinde gösteriliyor. Bildiğiniz gibi diorama gerçek olayların kusursuz bir şekilde 3D olarak yaşatılmasıdır.

Tarihi olayların diorama sanatıyla yansıtılması tarihe olan ilgiyi daha da arttırıyor. Bu nedenle de müzenin kurucusu ve tarihçi Nejat Çuhadaroğlu böyle bir yola başvurmuş.

Küçüklüğünden de maketlerle heykel yapma ve kurgulama sanatına düşkünlüğünün verdiği heyecanla Türkiye’ye en iyi diorama müzesine kavuşturmuş.

Diorama Müzesindeki Eserler

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi - 05 Müzede çok farklı eserler yer alıyor. Osmanlının kayıp mirasının bile benzerleri sergilenmiş. Anadolu Selçuklu medeniyetinin en güzel savaş malzemelerine yer verilmiş. Osmanlı Devletinin güçlü savaş topları da müzede sergilenen eserler arasında.

Bu anlamda kılıç, kalkan, miğfer, ok, balta, hançer gibi o döneme ait güçlü savaş malzemeleri müze eserlerinin çoğunu oluşturuyor. Bunun dışında heykellerle canlandırılmış tarihi olaylar var.

Müzede yer alan eserler arasında başka yerde göremeyeceğiniz türden eserlerde var. Mesela meşhur Türk savaş malzemesi olarak sürekli ismini duyduğunuz ancak göremediğiniz Zülfikar ağızlı pala bu müzede yer alıyor.

Cellat palaları ve Osmanlı zamanından kalma askeri üniforma modelleri de yine müzede görebileceğiniz değişik eserler arasında.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2023

Diorama müzesi giriş ücreti: Yetişkinler için 100 TL.

Öğrenci ve öğretmenler için: 50 TL.

Müze Kart Sahiplerine yılda bir defa müzeye giriş ücretsizdir, Müze Kafe ve Mağazada %10 indirim mevcuttur.

Ücretsiz Girişler : Engelli vatandaşlar ile onların “1” adet refakatçileri, Savaş Gazileri

Müze pazartesi günleri kapalıdır.

Ziyaret saatleri: 10:00-18:00 – Pazar Günü: 12:00 – 18:00 arasındadır.

Hafta sonu baya kalabalık oluyor. Hafta içerisinde de sadece öğrenci grupları geliyor. Rahat bir şekilde gezebilmek için hafta içi ziyaretini tercih edebilirsiniz.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Hürriyet Mah. Cemil Bengü Cad. No: 21 34403 Çağlayan / İstanbul / Türkiye

Telefon: (0212) 296 9804

Nasıl gidilir?: Diorama müzesine ulaşmak oldukça kolaydır. İstanbul Çağlayan’da yer alan müzeye Şişli üzerinden Hürriyet Mahallesi yönüne giden otobüslerle ulaşmanız mümkündür. Özel aracıyla gitmek isteyen kişiler çağlayan kavşağından Cemil Bengü caddesine girmeleri gerekir.

Konum Bilgisi