Horma Kanyonu - Kastamonu
Horma Kanyonu - Kastamonu

Kastamonu sınırları içerisinde bulunan Küre Dağları Milli Parkı’nda sizi cennetten bir köşe bekliyor! Horma Kanyonu, pek çok insanın farkında olmadığı ama hem görselliği hem de kusursuz bir doğaya sahip olması nedeniyle ilgi çekmeyi başarıyor.

Özellikle şehir yaşamının karmaşasından kaçıp kurtulmak isteyenler için bu kanyon kusursuz bir çözüm oluyor!

Siz de şehrin karmaşasından kaçıp kurtulmak ve daha keyifli bir zaman geçirmek istiyorsanız yapmanız gereken Kastamonu’nun bu çok özel noktasında zaman geçirmek olmalı! Keyifli ama bir o kadar da dingin zaman geçirmek adına Horma Kanyonu’nu keşfetmeye başlayalım!

Kısa bilgi: Hazır Kastamonu‘na kadar gelmişken buradaki kısıtlı zamanınızı eşsiz kılacak; Kastamonu gezilecek yerler listemizi de mutlaka bir göz atın derim. :)

Horma Kanyonu Videosu

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Horma Kanyonu Hakkında Tarihi Bilgiler

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesi sınırları içerisinde bulunan kanyonun ilçe merkezine uzaklığı yaklaşık 3 km kadardır. Batı Karadeniz bölgesinde yer alan kanyonun en önemli özelliği el değmemiş bir ortama sahip olmasıdır.

Bölgenin turistik açıdan kalkınması adına en önemli alanlardan biri olan kanyonda planlanmış yürüme rotaları bulunmaktadır. Bu nedenle de kanyon içerisinde ilerlerken çok zorlanmayacaksınız.

Kanyonda ilerleyerek Ilıca Şelalesi’nden dökülen buz gibi suları görecek ve Zarı Çayı’na selam verme şansı elde edebileceksiniz. Birbirinden özel imkanlarla buluşmanızı sağlayan kanyonda geçirdiğiniz her dakikanın hayatınızın en özel anları arasına yerleşeceğini söyleyebiliriz.

Aktivite İmkanları

Horma Kanyonu Nerede ve Aktivite İmkanları
Horma Kanyonu Nerede? ve Aktivite İmkanları

Horma Kanyonu’nda sizi bekleyen aktiviteler neler diye düşündüğünüzde ilk etapta sanki hiçbir şey yapamayacakmışsınız gibi geliyor. Ancak bu konuda yanıldığınızı söyleyebiliriz. Çünkü kanyon bütün güzelliğiyle sizi kucaklamayı ve çok özel aktiviteler yapmayı sağlıyor. İşte Horma Kanyonu sınırları içerisinde sizi bekleyen çok özel seçenekler.

Trekking: Şehir yaşamında yürüyüş yapmak dahi ruhunuzu daraltan bir aktivitedir değil mi? Ancak sağlı sollu ağaçların arasında ve altınızdan akıp giden gürül gürül suların ortaya çıkardığı ahenkte yürüyüş yapmak adeta bir masalın içindeymişsiniz hissi veriyor. Bu noktada en çok dikkat çeken aktivite Trekking oluyor.

Yürüyüş rotasının daha önceden planlanmış olması burada yürüyüş yapmak isteyen hemen herkes için çok özel. Üstelik yürürken zorlanmayacak olmanız da daha az enerji harcamanıza imkân tanıyor.

Doğa Fotoğrafçılığı: Doğanın güzelliklerine sadece şahit olmak değil aynı zamanda bu güzellikleri ölümsüzleştirmek mi istiyorsunuz? O halde doğanın insanoğluna sunduğu birbirinden özel güzellikleri Horma Kanyonu’nda tanımanın tam zamanı! Kuş ve canlı türleri konusunda oldukça özel bir yer olan Horma Kanyonu sayesinde doğanın güzelliklerini fotoğraflamak mümkün olacak.

Doğa fotoğrafçılığı aktivitesi ile ilgilenen hemen herkesin öncelikli tercihi olan bu bölgede siz de ihtiyacınıza uygun bir deneyim yaşayabileceğinizi kesinlikle unutmamalısınız. Horma Kanyonu’nun farklı noktalarında çekeceğiniz fotoğraflar sayesinde sizin için eşsiz bir zenginlik söz konusu olacak!

Yaban Hayatı Gözlem: Yaban hayatı gözlem, doğallığın olduğu her yerde söz konusudur. Bu çerçevede yabani hayvanların gözlemlenmesi ve buna yönelik yaklaşımların sergilenmesi hayli özeldir. Hayvanların bölgedeki yaşam alanlarını daha yakından inceleyebilirken gözlemcilik konusunda da unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2022

Ziyaret saatleri: Haftanın her günü açık olan ören yeri sabah 08.00 ile akşam 17.00 arasında hizmet vermektedir.

Giriş ücreti: Horma Kanyonu’na girişlerde yetişkin ve öğrencilere farklı tarifeler uygulanmaktadır. Bu kapsamda öğrenciler 3,5 TL öderken yetişkinler ise 7 TL öder.

Grup indirimi ya da tur indirimi bulunmadığından dahil olduğunuz gruba göre ücreti ödemeniz gerekir.

Horma Kanyonu Ulaşım Bilgileri

Adres: Çalkaya, Pk: 37770 – Pınarbaşı / Kastamonu

Nerede?: Kanyon, Kastamonu sınırları içerisinde bulunan Pınarbaşı köyüne bağlı mevkii de bulunmaktadır.

Nasıl gidilir?: Kastamonu’dan gelenler için önce Daday ilçesi sonrasında da Pnarbaşı ilçesine ulaşmalısınız. İlçe merkezine yaklaşık 3 km uzaklıktaki kanyon için tabelaları takip etmeniz yeterlidir. Burada sizi bekleyen güzellikleri keşfe çıkacak ve unutulmaz anlar yaşayabileceksiniz. Özel aracıyla gelenler için burada otopark hizmetinden faydalanmak da mümkündür.

Konum Bilgisi