Hoşdere Millet Bahçesi ve Özellikleri

17 Kasım 2018 tarihinde Dönemin Cumhurbaşkanı tarafından açılışı yapılan 5 millet bahçesinden bir tanesi de Hoşdere Millet Bahçesi. İçerisinde 5.000 metrekare etkinlik çayırı ve 7.400 metrekare biyolojik göleti ile oldukça farklı bir havası olan parkın tematik bahçeler, meyve ve koku bahçeleri olmak üzere birbirinden farklı ve eğlenceli bölümleri bulunmaktadır. Park ayrıca içerisinde bulunan güneş panelleri ile geceleri aydınlatma ve gölet için gerekli olan enerji ihtiyacını kendisi üretecek.

Hoşdere Millet Bahçesi Özellikleri

Yaklaşık 150.000 metrekare alan üzerine inşa edilmiştir. Bunun 80.000 metrekaresi yeşil akan ile kaplı olacak. Kalan alanlar ise cami, bisiklet ve yürüyüş yolu, piknik alanları, güneş panelleri ve basketbol sahası olacak.

Parkın en dikkat çeken alanlarını ise 5.000 metrekare etkinlik çayırı ve 7.400 metrekare biyolojik gölet oluşturuyor. Hayatpark ismi ile anılacak bu gölette 128 tür bitki ve 34 farklı türde yaklaşık 900 adet ağaç olacak.

Bunlara ek olarak tematik bahçeler, meyve ve koku bahçeleri de park içerisinde gezilmesi gereken güzellikler olarak dikkat çekiyor.

Park içerisinde güneş panelleri olacağından bahsetmiştik. Bu güneş panellerinden elde edilecek enerji ile parkın geceleri aydınlatma ve gölet için gerekli olan enerji ihtiyacı giderilecek.

Parkın yapımında geleceğin teknolojisi olan elektrikli araçlar da düşünülmüş ve 4 adet elektrikli araç şarj ünitesi güneş enerji panelleri ile desteklenerek yapılmıştır.

Parkın bir diğer özel yapısı ise 3 tarafı sularla çevrili olan Hayatpark Cami. Yaklaşık 4.000 kişilik kapasitesi olan Cami, biyolojik göletten gelen suların ortaya çıkardığı güzellik ile süsleniyor. Caminin hemen yanına inşa edilen ve eski Osmanlı evlerini andıran kurs binasının girişi ise kafeterya olarak hizmet verecek.

Hoşdere Millet Bahçesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Hoşdere Millet Bahçesi Nerede
Hoşdere Millet Bahçesi Nerede

Adres: Bahçeşehir 2. Kısım Mahallesi, 10. Yıl Cd, Başakşehir / İstanbul

Ulaşım: Toplu taşıma ile gelmek isteyenler; 89M – 144A – 144M – 418 hat numaralı otobüsleri kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

Özel araçları ile gelmek isteyenler ise; Esenyurt gişeleri geçmeden önce çıkıp Esenyurt – Hoşdere yolunu kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Konum bilgisi için tıklayın.

Dipnot: Son olarak İstanbul’daki diğer parklara bir göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım. :)