İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken En Güzel 10 Yer

İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken Yerler
İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’nin en önemli yerleşimlerinden olan İç Anadolu bölgesinde görülmesi gereken bir çok yer var. Bunlar; Nevşehir, Ankara, Eskişehir, Çorum, Sivas, Konya, Aksaray ve Kayseri şeklinde sıralayabiliriz.

Bu gezimizde Yerli ve yabancı turistlerin adeta akın ettiği bölge hakkında kısa kısa bilgiler vererek neden ziyaret etmeniz gerektiğini gözler önüne sereceğiz.

İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken En Güzel 10 Yer

Listemize geçmeden önce beğeneceğinizi düşündüğümüz güzel bir video hazırladık. Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

İç Anadolu Bölgesi geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler nerelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

1. Kapadokya

Kapadokya - Nevşehir
Kapadokya – Nevşehir

Tarihte adı ‘Güzel Atlar Ülkesi’ anlamına gelen Kappa Tukia’dan gelen Kapadokya; İç Anadolu Bölgesi’nin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden bir tanesidir. Bir yerleşim birimi olmanın aksine pek çok mekânı kapsayan bir bölge olan Kapadokya; Nevşehir iline bağlıdır. Dünyanın pek çok ülkesinden turistin her yıl akın ettiği Kapadokya’da doğal oluşumların zengin bir çeşitlilik yarattığı bilinir. Üstelik Balon ile bir gökyüzü seyahati Kapadokya’yı ön plana çıkaran özelliklerden olur.

2. Anıtkabir

Anıtkabir - Ankara
Anıtkabir – Ankara

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir hem mimari özellikleri hem de içerisinde bulundurdukları ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Kurtuluş Savaşı ile ilgili bir müzenin de bulunduğu Anıtkabir; İç Anadolu Bölgesi’nde mutlaka görülmesi gerekenlerde başlarda yer alır.

3. Odunpazarı

Odunpazarı - Eskişehir
Odunpazarı – Eskişehir (İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken Yerler)

Eskişehir; öğrenci şehri özelliği taşımasının yanı sıra turistik anlamda son dönemin ciddi çıkış gösteren şehirlerinden bir tanesidir. Eskişehir sınırları içerisinde bulunan Odunpazarı bölgesi tarihi evleri, çarşısı, gondol ve tekne turu ile Venediği andıran eşsiz bir yapısı var. Eskişehir’in öğrenci şehri olma sıfatını bir turizm merkezi olma ile renklendiren Odunpazarı, Porsuk çayı ve adalar bölgesini mutlaka görmenizi öneriyoruz.

4. Hattuşa ve Alacahöyük

Alacahöyük - Çorum
Alacahöyük – Çorum

İç Anadolu Bölgesi’nde Çorum sınırları içerisinde bulunan Hattuşa ve Alacahöyük; ülkemizin antik özellikleri ile ön plana çıkan bölgeleri arasındadır. Birer açık hava müzesi olmaları ile ön plana çıkan bu merkezlerde taş üzerine işlenmiş pek çok eseri gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz. Hititlerden kalma çok zengin bir mirasa sahip Çorum’da bir tepe üzerine kurulu Hattuşa’yı görmeli ve Alacahöyük’te bir kültür gezintisi yapmalısınız.

5. Divriği Ulu Cami

Divriği Ulu Cami - Sivas
Divriği Ulu Cami – Sivas

Sivas dendiğinde akla gelen ilk eserlerden bir tanesi olan Divriği Ulu Cami; Mengücekliler döneminde inşa edilmiş harika bir mabettir. Dışarıdan bakıldığında işçiliği ile görenleri kendine hayran bırakan bu cami 1228 yılında inşa edilmiştir. 800 yıla yakın bir süredir dimdik ayakta duran Divriği Ulu Cami; İç Anadolu Bölgesi’nde gezilecek yerler listesinin tartışmasız bir parçasıdır. Caminin yanında bir de darüşşifası bulunan Divriği Ulu Cami’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

6. Çatalhöyük

Çatalhöyük - Konya
Çatalhöyük – Konya (İç Anadolu Bölgesinde Gezilecek Yerler)

Konya’nın Çumra ilçesi sınırları içinde bulunan Çatalhöyük insanlığın ilk ve en eski yerleşim birimlerinden bir tanesidir. 2012 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan bu kalıntılar 1958 yılından bu yana ülkemizin en önemli tarihi merkezlerinden bir tanesi olmayı başarmıştır. Siz de İç Anadolu’da gezilecek yerler listesi yapıyorsanız Çatalhöyük’ü mutlaka ilk 10’a yazmalısınız.

7. Mevlana Müzesi

Mevlana Müzesi - Konya
Mevlana Müzesi – Konya

Konya’da bulunan Mevlana Müzesi hem Müslümanlar hem de diğer dine mensup insanlar tarafından çok yoğun bir şekilde ziyaret edilen mekânlar arasındadır. Özellikle Şeb-i Aruz törenlerinde ciddi turist çeker. Dünyada hemen herkesçe saygı gören bir isim olan Mevlana Celaleddin Rumi’nin ve erenlerinin kabrinin bulunduğu bu mekân mistik özellikleri ile sizleri de etkileyecektir. İç Anadolu’nun bu harika mekânını mutlaka görmelisiniz.

8. Beypazarı

Beypazarı - Ankara
Beypazarı – Ankara

Ankara’nın maden suyu ile meşhur bölgesi Beypazarı; tarihi evleri ve kültürel açıdan zengin yapısı ile turistik merkezler arasında yer almayı başarıyor. İç Anadolu Bölgesinde gezilmesi gereken yerlerden bir tanesi olan Beypazarı yılın her döneminde yoğun bir hareketliliğe sahiptir. Siz de İç Anadolu Bölgesi’nde gezilecek yerler listesi yapıyorsanız Beypazarı’nı mutlaka listeye eklemenizi öneriyoruz.

9. Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi - Aksaray
Ihlara Vadisi – Aksaray (İç Anadolu Bölgesinde Yeni Yerler)

Aksaray sınırları içerisinde yer alan Ihlara Vadisi; Kapadokya’ya giden turistlerin uğrak mekânlarından bir tanesidir. Doğal özellikleri ile ön plana çıkan bu vadi bilhassa bahar aylarında rengarenk çiçeklerle harika bir görsel şölen sunar. İç Anadolu bölgesinde doğal güzelliği ile ön plana çıkan bu mekanını mutlaka görmelisiniz.

10. Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi
Kayseri Kalesi

Kayseri şehir merkezinde bulunan Kayseri Kalesi; Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir ve 15 asırlık bir geçmişe sahiptir. Günümüze sapasağlam ulaşmayı başaran Kayseri Kalesi İç Anadolu’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Siz de İç Anadolu bölgesinde gezi listenizi oluştururken Kayseri Kalesi’ni unutmayın!

İç Anadolu Bölgesinde görülmesi gereken yerler listemizin sonuna geldik. :/ Bu listeye eklenmesini istediğiniz yerler varsa bize yorum olarak mutlaka yazın. Başka bir gezi de görüşmek üzere gezgin kalın.