İlk Defa Uçak ile Seyahat Edeceklere Tavsiyeler
İlk Defa Uçak ile Seyahat Edeceklere Tavsiyeler

İlk defa uçak ile seyahat edecek olanlar için hazırladığımız bu yazımızda edindiğimiz tecrübeleri sizler ile paylaştık. Bu yazımızda daha çok öneri ve tavsiyelerimizi bulacaksınız. Eğer uçuş bilgileri hakkında (Bilet Alma, Check-in ve bagaj gibi) bilgilere ulaşmak isterseniz daha önce paylaştığımız “İlk Defa Uçağa Binecekler Nelere Dikkat Etmeliyazımıza da göz atmanızı öneririz.

İlk Defa Uçak ile Seyahat Edeceklere Tavsiyeler

1- Ulaşım

Ulaşım
Ulaşım

Mümkün olduğunca toplu taşımayı kullanamaya özen gösterin. Özel araç, transfer ya da taksi gibi seçenekleri tercih edecekseniz muhakkak hava, trafik gibi konuları göz önünde tutarak yola daha erken çıkın. Özel araç ile gidecekseniz ödeyeceğiniz otopark ücretini unutmayın.

2- X-Ray

İlk Defa Uçak ile Seyahat Edeceklere Tavsiyeler
X-Ray

Hem havaalanı girişinde hem de bekleme salonuna girerken X-Ray cihazından geçmek durumunda kalıyorsunuz. Bu cihazdan geçerken üzerinizde bütün metalleri, sigara, çakmak, telefon ve kemer gibi metal barındıran eşyaları çıkarıyorsunuz. Hem zaman kaybı hem de sinir bozucu bir durum. Bu nedenle mümkün olduğunda metal para yanınızda olmasın. Üzerinizde metal parça içeren kıyafet giymekten kaçının. Son olarak da Laptop, tablet gibi eşyalar bagaj çantalarından ayrı olarak x-ray cihazından geçtiği için onları ayrı bir çantaya koymanız ya da bagaj çantasının en üstüne koymanız yararınıza olacaktır.

3- Yeme-İçme

İlk Defa Uçak ile Seyahat Edeceklere Tavsiyeler
Yeme-İçme

Eğer biletinizi yemeksiz olarak seçtiyseniz ve İlk defa havalimanına gidecekseniz kesinlikle fiyatlardan şikayetçi olacağınızdan şüpheniz olmasın. Havalimanında her şey normalinin 2 – 3 katına satılmaktadır. Havalimanında uçuş saatinden en az 1 saat önce bulunmanız gerektiği ve yolda geçireceğiniz zamanda göz önünde bulundurursak uzun süre aç kalabilirsiniz. Bu sebeple yanınızda atıştırmalık bulundurmanız maddi anlamda yararınıza olacaktır.

4- Bekleme Salonunda

Bekleme Salonunda
Bekleme Salonunda

Gerek bekleme salonunda gerekse de kalkışı beklerden bol bol boş vaktiniz olacak. Bu esnada zaman geçirecek bir şeylerle meşgul olmak isteyebilirsiniz. Bulmaca, Kitap hem can sıkıntınızı geçirecek hem de bu boş vaktinizi değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Tabi günümüzde artık akıllı telefonlar da iyi bir seçenek olsa da hala teknolojiye alışamamış olanlar olabilir.

5- Yolculuk Sırasında

İlk Defa Uçak ile Seyahat Edeceklere Tavsiyeler
Yolculuk Sırasında

Kabinin içinin soğuk olabileceğini gözden kaçırmamanızı ve yanınızda her ihtimale karşı bir uzun kollu bir kıyafet bulundurmanız iyi olacaktır.  Yolculuk esnasında irtifadan dolayı kulaklarınız tıkanabilir. Bundan yutkunarak ya da sakız çiğneyerek kurtulabilirsiniz. Uçuş boyunca sürekli boynunuz öne eğik seyahat etmeniz (kitap okurken, akıllı telefonlar ile oyun oynarken) durumda mide bulantısı yaşayabileceğinizi ayrıca belirtmemizde fayda olacaktır.