İllüzyon Müzesi İstanbul
İllüzyon Müzesi İstanbul

İllüzyon Müzesi ile İstanbul’un gizem dolu anahtarı şimdi sizin elinizde. :) Şaka bir yana; illüzyon gösterilerinin nasıl yapıldığına yönelik merak, yedisinden yetmişine herkesin ilgisini çeken bir konudur. Her ne kadar gösteride bir hilenin varit olduğunu bilsek bile, sunumdaki mükemmellik ve ortaya çıkan şaşırtıcı sahne izlenmeye değer görülür.

İllüzyona karşı duyulan merakı derinden giderecek bir proje tasarımını ifade eden illüzyon müzesi fikri, 2015’de Zagreb’de hayat bulmuştu. Oldukça yoğun ilgi gören müzenin ikinci durağı ise, Berlin oldu. Ardından Atina, New York ve 15 farklı şehirde kapılarını açan müze son olarak İstanbul İstiklal Caddesi’nde yer alan Narmanlı Han’da illüzyon sevenlerle buluşuyor.

Önemli Bilgi: İstanbul’un keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve ada plajlarında yüzmek istiyorsanız İstanbul’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

İllüzyon Müzesi Videomuz

Müzeyi daha yakından görmek isteyenleri şöyle alalım.. Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler. :)

İstanbul İllüzyon Müzesi hakkında bilmeniz gerekenler

Narmanlı Han’da açılan müzenin 3 kattan oluştuğunu ifade edelim. Ailecek gidilebilecek müzede eğlenilecek 60’dan fazla etkinlik var. En çok ilgi çeken tarafı ise, illüzyon gösterilerinde kullanılan gereçler. Ayrıca, ziyaretçiler illüzyon gösterisinin ortaya çıkmasını sağlayıcı gereçleri yakından tanıyıp, deneyebiliyor. İnfinity Room, Ames Odası, Tünel ve Tepetaklak Ev müze içerisinde deneyebileceğiniz illüzyon odalarından birkaç tanesi.

İllüzyon Müzesi - Tepetaklak Ev
İllüzyon Müzesi – Tepetaklak Ev

Öncelikle şunu ifade edelim. İstanbul İllüzyon Müzesi, klasik bir müze gibi değildir. Bir müzeyi gezdiğiniz zaman fotoğraf çekmeniz veya eserlere dokunmanız en son arzu edilecek bir şeydir. Bu da, müze gezinizin deneyimini olumsuz etkiler. Ancak illüzyon müzesinde her şeyi keşfedebilir, dokunabilir, illüzyon odalarını tecrübe ederek, görsel ve duyusal açında farklı bir gün geçirme imkanınız yaşayabilirsiniz.

İllüzyon Müzesi İstanbul
İllüzyon Müzesi İstanbul

İllüzyon odaları

Eğlenceli dakikalar yaşamanızı sağlayacak illüzyon odalarından en heyecan yaratıcı olanı Vortex ismindeki tüneldir. Bu tünele girmeye karar verip, cesaret gösterdiğiniz zaman kendinizi silindirik bir yapının içerisinde dönerken bulabilirsiniz. Hareket eden silindir içerisinde adım atabilmek ise, oldukça zor ve heyecan verici bir hale dönüşmeye başlıyor. İşin garibi sizin düz ve aslında dönemeyen bir odada yer almanızdır. Ancak tünele girildiğinde ortaya çıkan algı silindirik ve hareket eden bir yerde olduğunuzu çağrıştırıyor. Diğer odaların da en az tünel kadar heyecan verici olduğunu söylemeliyiz. Sonsuzluk odası içerisinde kendinizi yerçekimine karşı koyan biri gibi hissedebilirsiniz.

İllüzyon Müzesi İstanbul - Sonsuz Odalar
İllüzyon Müzesi İstanbul – Sonsuz Odalar

Müze içerisinde sadece illüzyon odaları yer almıyor. Ayrıca, illüzyon gösterileri sırasında kullanılan eşya ve koleksiyonlar da var. Bunlardan biri, hologram koleksiyonudur. Bu parçaların da mutlaka görülmesi gerekiyor. Her bir parçanın duyular üzerindeki etkisinin ne kadar yanıltıcı olduğunu keşfettiğinizde beyin ve algı ile alakalı fikirleriniz değişebilir. Zaten müzenin bir amacı da budur. Beyin  hakkında bilgi sahibi olurken eğlendirmek ve öğretmek.

Çocuklar ve yetişkinler için akıl oyunları odaları

İstanbul İllüzyon Müzesi’nde yer alan akıl oyunları odaları ile çocukların bilişsel düşünme becerilerinin arttırılması hedefleniyor. Hem bu yöndeki gelişimi sağlamak hem de stratejik aklın kullanımı geliştirmek amacıyla hem çocuklar hem de yetişkinler için farklı zorluk seviyelerine sahip oyunlar yer alıyor. Bu odada, hem eğlenebilir hem de öğrenebilirsiniz. Ailecek gelinebileceği gibi, okul veya arkadaş grubu ile de gelinebilir. Ancak grupça gitmek isteyenlerin rezervasyon yapmaları gerekiyor.

İllüzyon Müzesi Akıl oyunları
İllüzyon Müzesi Akıl oyunları

Hediyelik eşya yeri: Akıllı Mağaza

Müzede harika bir deneyim yaşadıktan sonra halen illüzyonun etkisinde olacağınızın garantisini verebilirim. Bunun bir hatıraya dönüşmesini isteyenler için müze içerisinde bir de mağaza yeri var. 80’den fazla oyun ve hediyelik eşyalara yer verilen mağazadan Dilemma Oyunu, ahşap yapbozlar ve zeka oyunlarına yönelik hediyeler satın alınabilir.

İstanbul İllüzyon Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2023

Giriş Ücreti: Tam Bilet : 150 TL

Öğrenci : 120 TL

Ziyaret Saatleri: İstanbul İllüzyon Müzesi, haftanın her günü kapılarını misafirlerine açıyor. Saat 11:00’de başlayan mesai, akşam saat 20.00’da sona eriyor.

İstanbul İllüzyon Müzesi Ulaşım Bilgiler

Adres 1 – İstanbul İstiklal: Narmanlı, İstiklal Cd. No:180, 34421 – Beyoğlu / İstanbul – (Konum Bilgisi için Tıklayın.)

Adres 2 – İstanbul Anatolia: Emaar Square Mall Ünalan Mahallesi Libadiye cad. no: B2/1 – Üsküdar / İstanbul – (Konum Bilgisi için Tıklayın.)

Telefon: (0212) 244 06 64

Nasıl gidilir?: İstanbul’un en işlek caddelerinden İstiklal’de bulunan müzeye Eminönü’nden 74 veya 74A numaralı otobüsle ulaşılabilir. Eminönü’nden İstiklal’e sadece 6 durak var. Kadıköy tarafında bulunan kişilerin önce Avrupa yakasına geçmeleri, daha sonra da İstiklal caddesine ulaşmaları gerekir. Üsküdar’dan Marmaray ile, Kadıköy’den vapur ile karşıya geçilebilir.

Ve: Son olarak İstanbul’daki tarihi müzelere bir göz atmak isterseniz buradan yada hazır Beyoğlu’na kadar gelmişken, Taksim gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize de buradan ulaşabilirsiniz. :) iyi gezmeler.