İnaltı Mağarası ve Köyü
İnaltı Mağarası - Sinop

Sinop İli Ayancık İlçesi’nin İnaltı Köyü’nde, yakın zamanda keşfedilen İnaltı Mağarası ulaşılması zor ama görülmeye değer yerlerden bir tanesidir.

1995 Yılında Turizm Bakanlığı tarafından proje çalışmaları için bir miktar ödenek gönderilmiş ve 2001 yılında ışıklandırma, Çevre düzenlemesi, Ulaşım gibi çeşitli çalışmaların ardından ziyaretçilerine kapılarını aralamıştır.

2004 yılında jeneratör, Büfe, Yol çalışmaları… vs. çalışmalar yapılarak ziyaretçilerin kolay ulaşımı sağlanmıştır. Mağara içi yürüyüş yollarının projeleri hazırlanmış ve Turizm Bakanlığına bildirilmiş olup gelişim için çaba harcanmaktadır.

DipNot: Sinop‘a gitmeden önce Sinop’ta gezilecek yerler adlı makalemize göz atabilirsiniz.

İnaltı Mağarası Hakkında Kısaca Bilgiler

İnaltı Mağarası'na Nasıl gidilir?
İnaltı Mağarası Nerede ve Neler var?

İnaltı Mağarası, Ayancık İlçesine yaklaşık 35 Km olup İnaltı Köyü’ndedir. Bu köye 400-500 m uzaklıkta bulunan bu mağaraya İnaltı Köyü’nden yaya olarak gidilmektedir.

Eğimli bir yolu olan ve orman yürüyüşünün ardından ulaşılan bu mağaranın duvarları travertenler ile kaplı ve yer yer doğal oluşumlu sarkıtların bir araya gelmesinden oluşmuştur. Genişliği 5-6 m ve yüksekliği 5-15 m olan İnaltı Mağarası toplamda 700 m uzunluğundadır ve 400 m’ den sonrası sulu ve çamurludur.

İnaltı Mağarası
İnaltı Yapısı

Çeşitli projeleri olan ve gelişimi için destek beklenen bu mağaraya 6 km uzaklıkta bulunan Akgöl’ den de bahsetmek istiyorum.

Doğal oluşumlu bu göl, İnaltı Mağarası’na 6 km uzaklıkta olup etrafında kurulan Alabalık Tesisleri, doğa güzelliğiyle birleştiğinde ziyaretçilerine unutulmaz bir an yaşatıyor.

Oksijeni bol olan Sinop’ ta böylesine güzel, heyecanı yüksek Akgöl ve İnaltı Mağara’sı gezi haritanıza mutlaka eklemeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Gezmenizi şiddetle tavsiye ettiğim Sinop, her tarafı güzellik, her tarafı mutluluk, her tarafı huzur dolu. Şimdiden bol mutluluklar.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri: 2023

Ziyaret saatleri: Hafta içi her gün 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücreti: Şuanda mağaraya giriş ödemeniz gereken rakam sadece 10 TL’dir.

İnaltı Mağarası Ulaşım Bilgileri

Adres: İnaltı Köyü – Ayancık / Sinop

Nasıl Gidilir?: Ayancık ilçesine yaklaşık 35 km uzaklıkta inaltı köyünde yer almaktadır. İnaltı mağarasına bu köyden yaklaşık 300-400 m doğa yürüyüşü sonrası ulaşılmaktadır.

Konum Bilgisi