Kastamonu, İnebolu’nun zengin tarihsel ve kültürel birikimini “kent belleği” misyonuyla geleceğe taşımak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarabilmek için kurulan “Kurtuluşa Giden Yolda, İnebolu Kent Müzesi” bu yazımızın konusu. İnebolu Kent Müzesi genel bilgileri yanı sıra ziyaret saatleri, giriş ücretleri, nerede? ve nasıl gidilir? bilgileri ile bu yazımızda.

İnebolu Kent Müzesi Genel Bilgiler

Müzenin bulunduğu bine çok uzun süre İnebolu Belediyesi Hizmet Binası olarak kullanılıyordu. 1996 yılında yaşanan yangın sonrası 1997 yılında tamamen boşaltılan ve adeta kaderine terk edilen binanın 2013 yılında restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. 2014 yılında çalışmalar bittikten sonra Kent Müzesi hüviyetine kavuşmuştur.

İnebolu’nun zengin tarihsel ve kültürel birikimini “kent belleği” misyonuyla geleceğe taşımak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarabilmek için kurulan “Kurtuluşa Giden Yolda, İnebolu Kent Müzesi” çok sayıda ödüle layık görülmüştür. Bu ödülleri;

  • 2009 yılında düzenlenen Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kentler Mirası Koruma Proje Uygulamalarını Özendirme Yarışmasında Proje ödülüne;
  • Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen, “2015 Yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda,”Kurtuluşa Giden Yolda, İnebolu Kent Müzesi” Restorasyon Uygulama Projesi ile “Başarı ödülü”
  • Tarihi Kentler Birliği tarafından 2017 yılında düzenlenen Müze Özendirme yarışmasında “Kurtuluşa Giden Yolda, İnebolu Kent Müzesi, Müze Özendirme Ödülüne”
  • Yaşayan Şehirler Platformu ve 9 Eylül Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen, Şehir Ödülleri Türkiye 2017 Ödül töreninde, Yaşayan Şehirler Umut Işığı “Koruma Ödülleri” kategorisinde “Kurtuluşa Giden Yolda, İnebolu Kent Müzesi” ile “ Yılın Kent Müzesi”

Şeklinde sıralayabiliriz.

İnebolu Kent Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze pazartesi günleri ziyarete kapalı. Geri kalan günlerde 8:30 – 12:30 ve 1:30 – 17:30 arası ziyaret edebilirsiniz.

İnebolu Kent Müzesi Giriş Ücreti 2022

İnebolu Kent Müzesi Giriş Ücreti
İnebolu Kent Müzesi Giriş Ücreti

Giriş ücreti (Kişi Başı): 4 TL

İnebolu Kent Müzesi Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Telefon: 0 366 811 62 22

Adres: Camikebir Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:2 – İnebolu / Kastamonu

Ulaşım: Müzeye ulaşım oldukça kolaydır. İnebolu meydanında bulunan müzeye İnebolu’u otogara geldikten sonra yürüyerek 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Araç ile müzenin önüne kadar gelebilirsiniz ancak park edecek yer yok. Yani araç ile gelmek isteyenler araçlarını İnebolu girişinde park edip 5 dakikalık yürüme sonrası buraya ulaşabilirler. Konum bilgisi için tıklayın.