İstanbul’un En Meşhur 8 Tarihi Sokağı

İstanbul’da hızla büyüyen binalara ve düzensiz yapılaşmaya inat, hala tarihi dokusunu ve güzelliklerini korumaya başlayan sokaklar mevcut. Bu sokakları keşfetmeniz, fotoğraflamanız ve biraz İstanbul’da turist gibi hissetmeniz İçin İstanbul’da en Meşhur 8 Tarihi Sokağı sizler için derledik.

1- Soğuk Çeşme Sokağı / Fatih

Ayasofya manzarasında 12 ev ve bir sarnıç. İsmini içerisinde bulunan çeşmeden almış sokağın cumbalı evleri tarihin zorlu yolculuğunda hasar almış olsa da restore edilip halka açılmış. Hem Bab-ı Hümayun hem II. Ahmet Çeşmesi hem de Halı Müzesinin ambiyansına kapılıp, kendinizi bu küçücük sokakta kaybetmek için, Cankurtarandan başlayan Tarihi Yarımada turuna bir an önce çıkmalısınız.

2- Merdivenli Yokuş / Balat

Balat, tarihi dokusu, eski evleri ve güleryüzlü insanları ile İstanbul’un Mahalle kültüründe önemli yer tutar. Merdivenli Yokuş, Balat’ta bulunan en meşhur sokak olarak bu listemize girdi. İki yanında uzanan merdivenlerin arasında kalan yokuşu nedeniyle bu ismi alan sokakta, yan yana sıralanmış eski ve rengarenk evlerin yarattığı görünümün güzelliğine kendinizi kaptırmamak mümkün değil.

3- Galip Dede Sokağı / Karaköy

İsmini Türk tasavvuf edebiyatının ünlü ismi Şeyh Galip’ten alan Sokak, İstikalal Caddesi ile Karaköy arasında bağlantı görevi görür. Sokağın başında ünlü Galata Mevlivihanesi bulunur. Dik ve dar bir yokuş üzerinde kalan bu sokakta, birbirinden etkileyici tarihi binaları, irili ufaklı dükkanları ve küçük kafeleri görebilirsiniz.

4- Serdar-ı Ekrem Tarihi Sokağı / Galata

Fotoğraf meraklılarının son gözdesi olan Serdar-ı Ekrem Sokak, Galata’da tarihi dokusu, arnavut kaldırımları ve Tarihi evleri ile sizleri bekliyor.

5- Fransız Sokağı / Beyoğlu

Eski adı Cezayir Sokağı. Yapılan yenileme çalışmaları sonrası Fransız Sokağı adını almıştır. Sokak İstiklal Caddesi üzerinde Galatasaray Lisesi’nin arkasında yer alıyor. İstanbul’da Fransız kültürünü canlı tutmak için hayata geçirilen bu proje sonrasında oldukça renkli bir görünüme kavuşan, bugün gelinen noktada ise şehrin eğlence yaşamına yön veren sokaklardan biri olan Fransız Sokağı, günün her saati canlı kalmayı başarıyor.

6- Ayrılık Çeşme Tarihi Sokağı / Kadıköy

İstanbul’un belkide pek bilinmeyen sokaklarından biri olan Ayrılık Çeşme Sokağı, eski evleri ve hala ölmemiş mahalle kültürü ile Kadıköy’ün güzide yerlerinden biri. Osmanlı zamanında sefer öncesi toplanma merkezi olarak kullanılar çeşme, günümüzde, Osmanlı mimarisini taşıyan evlerin sokağına da ismini vermekte.

7- Ayrancı Sokağı / Arnavutköy

Birazı ahşap birazı taş evlerinin. Sokağındaki evlerden birçoğu tarihin zorlu yıllarında yıpranmış olsa da bulunduğu yer ve manzarası ile gezilmesi gereken sokaklarımızdan Ayrancı Sokağı. Bazı evlerin restore edildiği hatta birinin kafe olarak hizmete girdiği Ayrancı Sokağı Eski İstanbul fotoğraflarının ta kendisi konumunda.

8- Perihan Abla Sokağı / Kuzguncuk

Pek çok diziye ev sahipliği yapan Sokak adını bile bir dönem meşhur olan Perihan Abla Dizisinden almaktadır. İstanbul’un Kuzguncuk semtinde bulunan sokak, yerli ve yabancı tursitlerin uğrak noktası. Kuzguncuk semti, yeşilin en güzel tonlarını saklayan Fethi Paşa Korusu, tarihi evleri, boğazın hafif esintisini duyacağınız mis kokulu havası ve sıcacık mahalle kültürüyle nefis bir yer. Küçük ama sevimli kafeleri, misafirperver insanları ve insanı dinlendiren neşe dolu ortamıyla kendine hayran bırakan bu sokak, sizi İstanbul’da yaşamaya ikna edecek bir dünya saklıyor.