İstanbul Modern Sanat Müzesi
İstanbul Modern Sanat Müzesi

Türkiye’nin sanatsal yaratıcılığını ve kültürel kimliğini ulusal ve uluslararası sanat ortamıyla paylaşmak amacıyla 2004 yılında ülkemizin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak kurulan İstanbul Modern, disiplinlerarası etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Müzenin koleksiyonları, sergileri ve eğitim programları, her kesimden ziyaretçiye sanatı sevdirmeyi ve ziyaretçilerin etkin biçimde sanata katılımlarını sağlamayı hedefler. İstanbul Boğazı’nın kıyısındaki Karaköy’de 8.000 metrekarelik bir alana kurulan ve 14 yıl boyunca faaliyetlerini bu binada sürdüren İstanbul Modern, yeni binası tamamlanana kadar, Mayıs 2018 itibariyle 3 yıl boyunca Beyoğlu’ndaki geçici mekânında ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Süreli ve sürekli sergi salonları, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphane, sinema, kafe ve mağazasıyla kültürel faaliyetlerini sürdürmektedir.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Hakkında Bilgiler

İstanbul Modern, kurulduğu 2004 yılından bugüne yedi koleksiyon sergisi düzenledi. Bu sergilerle Türkiye modern ve çağdaş sanatının değişim ve dönüşümüne yer vermekle beraber, uluslararası bir yönelimle gelişen koleksiyonunu da paylaştı. Kronolojik ve tematik bir yaklaşımla hazırlanan bu sergiler, günümüz sanat dünyasındaki yeni dinamikleri görünür kıldı ve farklı coğrafyalardaki güncel yaklaşımların kavramsal benzerliklerine yer verdi. Sanatın sınırları aşan ortak doğasını göstermeyi amaçlayan bu sergiler, sanatçıların hem geçmiş hem de güncel çalışmalarını sundu.

İstanbul Modern Sergi Alanı
İstanbul Modern Sergi Alanı

İstanbul Modern’in Beyoğlu’ndaki geçici mekânında gerçekleştirdiği bu son koleksiyon sergisi, müze koleksiyonunu oluşturan üç önemli yönelimi bir araya getiriyor. 3. katta 1950 sonrası Türkiye sanat ortamındaki soyut ve figüratif resmin gelişimi, kronolojik bir akış içerisinde, ikonik örnekler üzerinden sunuluyor. İlk bölüm, geometrik ve lirik bir yaklaşım ekseninde temellenen soyut resmin Anadolu ve İslam kültüründen beslenen görsel ve düşünsel etkilerini görünür kılıyor.

İstanbul Modern Sergi Alanı
İstanbul Modern Sergi Alanı

Devamında yer alan ikinci bölüm ise figüratif resmin toplumsal gerçekçi örneklerinden 1970’li yılların Yeni Figüratif yaklaşımlarına ve 1980’li yılların dışavurumcu ve kavramsal örneklerine uzanıyor. 2. kat ise çağdaş sanat dünyasının doğa ve çevre üzerinden şekillenen farklı yapıtlarını bir araya getiriyor. Resim, heykel, video, yerleştirme, fotoğraf gibi farklı disiplinlerde doğanın kültürel yansımalarının izini süren, çevre sorunlarına duyarlı sanatçıların yakın dönemde üretilmiş çalışmalarına odaklanıyor. Bu seçim ve sergileme doğanın yitimine, kaynakların tükenmesine ve çevre sorunlarının önlenemez artışına dikkat çekmek isteyen bir yaklaşımla, farklı kuşaklardan sanatçıları bir araya getiriyor.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2023

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri hariç her zaman müze ziyarete açıktır.

Salı – Cumartesi günleri 10.00-18.00 arası ziyarete edebilirsiniz.

Pazar günleri ise saat 11.00 – 18.00 arası açıktır.

Salı günleri günleri saat 14.00 – 18.00 arası, 18 – 25 yaşındaki, Türkiye’de ikamet eden gençlere ücretsizdir.

Perşembe günleri Türkiye’de ikamet eden ziyaretçilere ücretsizdir.

İstanbul Modern Üyeleri, Engelli Ziyaretçiler, 12 Yaşından Küçük Çocuklar, ICOM, CIMAM, MMKD Kart Sahipleri: Ücretsiz

Giriş Ücretleri: Tam: 65 TL

İndirimli (Öğrenci, Öğretmen, Emekli ve 65 Yaş Üstündekiler): 46 TL

Gruplar (10 kişi ve üzeri): 57 TL

İstanbul Modern Sanat Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Asmalımescit Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi No:99, Pk: 34430 – Beyoğlu / İstanbul

Telefon: 0 212 334 7300

Nasıl gidilir?: Müze, Meşrutiyet Caddesi’ndeki Union Française binasında yer almaktadır. Metroyu kullananlar, Şişhane durağında inerek müzeye ulaşabilirler.

Konum Bilgisi