İstanbul’a Yakın 10 Trekking Parkuru

İstanbul’a Yakın 10 Trekking Parkurunu sizler için derledik. Her biri birbirinden büyüleyici bu güzellikleri henüz görmediyseniz bir fırsatını bulup ziyaret etmenizi öneririz.

İstanbul’a Yakın Trekking Parkurları

Ekipmanlarınız hazır ve kondisyonunuz bu zorlu trekking parkurlarına hazırsa bu liste tam size. Birbirinden güzel yerleri burada sizler için derledik. Lafı daha fazla uzatmadan bu güzel liste ile sizi baş başa bırakıyorum.

1- Denizli Köyü – Ballıkayalar Tabiat Parkı

Araçla ortalama 1.5 saatte gidebileceğiniz harika bir gölet. Gölet yakınında çadırınızı kurduktan sonra oltanızı sallayıp balık tutma keyfinizi yaşayabileceğiniz bu gölette aynı zamanda birden fazla trekking rotası var. En kısa ve daha az kondisyon gerektiren parkur ise 11 km.’lik uzunluğu ile Ballıkayalar Trekking Parkuru. Parkur üzerinde yer yer engeller olsa da yeni başlayanları bile fazla zorlamayacak bir parkur. Günübirlik gidilebildiği ve harika bir kamp alanına sahip olduğu için haftasonları çok kalabalık olduğunu hatırlatmakta fayda var.

2- Kargalı Şelalesi Trekking Parkuru

İzmit’in Ağva ve Gebze arasında bulunan şelale sizi kendinizden geçirecek güzelliğe sahip. Şelalenin etrafında 14 km. kolay ve 20 km. Orta derece zor iki yürüyüş parkuru bulunmakta. Parkur süreleri ortalama molalar ile birlikte 4 ile 5 saatleri arasında değişmekte. Her iki parkurda da orman patikaları, çayırlar ve dağ yollarından geçerek mükemmel doğanın tadını çıkarmak için sabırsızlandığınızı anlamak zor değil.

3- Uçmakdere, Ganos Dağları

Tekirdağ ile Şarköy arasında kalan uzanan bu dağ trekking ve bisiklet severlerin uğrak yerlerinden birisi. Dik yamaçlar ve toprak yollar şeklinde olan parkur orta zor seviye olarak tanımlanabilir. Bu eşsiz deneyimde yol boyunca üzüm bağları size eşlik edecektir. Zirvedeyken hemen hemen Çanakkale Boğazı, Adaları ve Marmara Denizinin tamamını görmek mümkündür. Bu eşsiz manzara ve trekking deneyiminin tadını kaçırmayın deriz.

4- Saklıgöl Şile

İstanbul’a uzaklığı 50 km. olan gidince de anlayacağınız gibi sanki bambaşka bir ile gitmişsiniz gibi hissettirecek adeta mini bir cennet. Yol üzerinde köy ekmeği, günlük yumurta, tereyağ ve pek çok köy ürününü bulabilirsiniz. Gölün etrafındaki parkur 2-3 km. olup sizi zorlamayacaktır.

Yürüyüşünüzü tamamladıktan sonra göl kenarında çayınızı demleyip gölü seyre dalabilirsiniz. Daha uzun bir rota isteyenlere ise Darlık Barajı Göletini de kapsayan parkuru tavsiye ederiz. Bu parkur ise 12 km. ve fazla iniş çıkışı olmayan kolay bir parkur. İlgilenenler için mangal alanlarının da bulunduğunu belirtelim.

5- Sarıkavak Parkuru

Şile’ye bağlı Sarıkavak Köyü’nden başlayan parkur yaklaşık 3. Km olup kolay bir parkurdur. Bu parkuru yürürken rüzgarın hafif sesi sizi biraz mayıştırabilir ve oturup bi çay içmek isteyebilirsiniz. Çayınızı yudumlarken 1882 yapımı su değirmeni ile bu değirmene gelen suyun oluşturduğu şelale ile kaplanan muhteşem manzaradan gözlerini alamayacağınıza eminiz.

6- Kutluca Köyü Kanyonu

Gebze’nin Şile’ye doğru son köylerinden olan Kutluca Köyü sınırları içindeki bu kanyon, görsel zenginliğinin yanısıra Roma döneminden kalan ve 2000 yıldır sağlamlığını muhafaza eden Taşköprü’süyle de görmeye değecek bölgelerden biri. Kanyona giriş hemen Taşköprü’nün altından başlıyor. 5 km.lik kanyon içi yürüyüşün ardından bir başka kanyon olan Çobangeçidi karşılıyor sizi. Ancak bu kanyonu geçmek biraz sıkıntılı olduğundan Çobangeçidi’ne girmeden de hafif bir tırmanışla Elbizli Köyü’ne çıkan yoldan ilerleyerek toplamda 9 km.’lik bir yürüyüşle parkuru tamamlayabilirsiniz.

7- Nüzhetiye Şelalesi

Henüz bir Şelale görmeyenler için doğru rota. Gölcük sınırları içerisinde, Nüzhetiye köyünde bulunan şelale tüm güzelliğiyle sizleri bekliyor. Şelale boyunca 4. Km uzunluğundaki trekking parkuru da cabası. İstanbul’a uzaklığı yaklaşık 1.5 sürmesi ve günü birlik turların yapılmasınan dolayı oldukça kalabalık olduğunu hatırlatalım.

8- Menekşe Yaylası

İstanbul’a uzaklığı 135 km. olan bu enfes yayla baharın güzelliği ile sizi kucaklamayı bekliyor. Yürüyüş parkuru kolay seviyede olsa da zaman zaman kısa süreli dik tırmanışlar zorlayabiliyor. Yazın sıcağında da gidiyor olsanız yanınıza ince bir yağmurluk almanızda yarar olabilir.

9- Aytepe Kocaeli

Kocaeli sınırları içinde bulunan Aytepe, İstanbul’a yakınlığı ve doğa içerisinde konaklama imkanı sunan, güzel vakit geçirebileceğiniz bir cazibe merkezidir. Kullar yolu üzerinden Yuvacık Köyü’ne ulaşıp, Yuvacık Barajı’nın eteğindeki bu güzel köyden, Aytepe’ye uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz. Köyün içinden geçtikten sonra yolun solunda, dar bir patikadan 20 dakika yürüdükten sonra Yuvacık Barajı’na ulaşabilirsiniz.

10- Dümbüldek Parkuru

Parkur, Kocaeli’nin Derince ilçesine bağlı Karagöllü Köyü bölgesinde bulunuyor. Şile üzerinden veya Gebze yolunu takip ederek bu yürüyüş parkuruna ulaşabiliyoruz. Karagöllü Köyü’nün çıkışında, kuzeyeki dağ bloğuna doğru uzanan yola girerek yürüyüşe başladığımızda, yaklaşık 4,5 km. sonra karşımıza Dümbüldek Suyu’nun kaynağı çıkıyor. Burası soluklanmak ve yemek molası vermek için muhteşem bir bölge.