İstanbul Yeni Havalimanı (Detaylı Gidiş-Dönüş Bilgileri)

İstanbul Yeni Havalimanı’na nasıl gidilir?, yaşanmış tecrübe ile sabit detaylı gidiş, dönüş ulaşım bilgileri ve İstanbul havalimanı hakkında her şeyi sizlere Coşkun Fındıklı kaleminden anlatıyor olacağız.

İstanbul Havalimanına Gidişi

Havaist: Havaist’in Sefer Saatlerini Esnettiler A Dostlar. Özellikle Benim Gibi Başka Bir Şehirden Geliyorsanız. Esenler Otogar Ya da Alibey Köy Otogardan Gelebilirsiniz.
Aldığım Bilgiye Göre Sabahtan İtibaren Her Yarım Saate Sefer Bulunuyor Ama Gece Seferler Çok Seyrek.

Otogardan Havaalanına Yaklaşık 30-35 Dakikada Geldim. Şunu da Belirtmekte Fayda Var Akbil İle Esenler Otogar 16 TL. İstanbul Kartınız Yoksa Kredi Kartı Ya da Para Kartı İle POS Makinasından Çekebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Otobüste ayakta gitmeniz yasak. Yer kalmazsa şöför sizi otobüse almıyor ve bir sonraki seferi beklemek zorunda kalabilirsiniz. Biraz erken gitmeniz bir işe yaramaz ama diğer yolcuları ittirip ön sıraya girmeniz işe yarayabilir 😂😂

Havaalanına girdiğimizde ilk otopark çekti dikkatimi…
AMAN TANRIM DİDİM…! Otoparkta arabayı kaybetmeniz değil sizin kaybolmanız muhtemel. İnanılmaz büyük.

İç Hatlar Ve Dış Hatlar Yanyana…

Bunu bir arkadaşımız sorduğu için yazmakta yarar gördüm. İlk iki kapı İç Hatlar, sonraki kapılar dış hatlar olarak ayrılıyor ve kontuar da Ayrı (Haremlik selamlık merak etmeyin).

X-ray’i geçtikten sonra kocaman bir alan sizleri karşılıyor. İlk önce bir dumur oluyorsunuz sonra “neyse buluruz bir şekilde” diyorsunuz. 😁

Biletmatik ve Elektronik Bagaj Gönderme Sistemi:

Ben salak salak kontuar’a doğru giderken, arkamdan bir ses “Pardon biletinizi aldınız mı?” Diye bana seslendi. Türk Havayolları biletmatikleri yani bilgisayar üstünden bilet almanızı mümkün kılan makinalar çok işe yarıyor.

İstanbul Havalimanı Biletmatik ve Elektronik Bagaj

Öncelikle pasaportunuzu tarayarak tanımlıyorsunuz. Gideceğiniz ülkeyi seçerek online check-in yapıyorsunuz. Oradaki görevliler sizi her türlü yönlendiriyor. Biletinizi aldıktan sonra elektronik bagaj sistemine görevli eşliğinde veriyorsunuz tarttırıyorsunuz. Bagajınıza el sallayıp gidiyorsunuz.

NOT: Bilmiyorum ama el bagajımı tartmadılar. Bu size ekstra yük için avantaj olabilir.😁

Bu İşlem çok hızlı oluyor ve size ekstra çip çip zaman kazandırıyor.

İki X-ray arası uzak değil:

İlk girdiğiniz X-ray ile pasaport kontrol sonrası X-ray 10 Ya da 15 dakika yürüme mesafesi diyebiliriz. Pasaport gişeleri çok fazla ve buna rağmen sıra olabiliyor.

X-ray’den sonra sizi kocaman kocaman free shoplar karşılıyor. Hepsi de çok “Şukela”! ❤️ 10’dan fazla free shop gördüğüm. fiyatlar aşağı yukarı Atatürk havaalanıyla aynı sadece 1 ya da 2 Euro oynuyor.

Bu Havaalanında Yok Yok!

Kahve sevelere, Havaalanının 2 Yakasında (Yani A Ve F Kapılarında) İki adet Starbucks mevcut. free shopların bulunduğu bölge de, bir adet gloria jeans mevcut. Starbucks’ta Fiyatlar Tall Latte 17.50 ₺ Venti Latte 23.50 ₺.

Farklı farklı restaurantlar ve publar mevcut. Yok ben atıştırmalık istiyorum derseniz, simit sarayımız ve bir soğuk Sandwich’çimiz mevcut. Fiyatlar 20.50 TL’den Başlıyor Bilginiz Olsun. ( O Parayla İskender Yeriz La?) 😂 .

VE VE VE… Yeni Rakı Standı;
Evet yanlış duymadınız. Yeni Rakının kendine has mağazası yani standı mevcut. En uygun fiyat 21.80 €.

LC Waikiki Bile Var. Niye Bilmiyorum Ama Mağaza İnanılmaz Büyük 🤔

En Çok Bana Soracaksın Personeli Biraz Pasif Ama Önceye Göre Daha İyiler:

Burada bu personellerle ilgili bir kaç okuduğum yorumda, çok pasif olduklarını ve havaalanını bilmediklerini duymuştum. Günden güne oturuyor diyebilirim. Benim uçuşumun kapısı henüz yazmıyordu, yardımcı olmak istedi sistemden kontrol etti ve bana B18A Kapısı olduğunu söyledi. Oraya gittim ve yaklaşık 20 dakika sonra kapımın D1 Olduğunu gördüm. “Nice Try” Dedim.😁 En azından kız şansını denedi ve yardım etmeye çalıştı. Günden güne daha iyi olacaklarını düşünüyorum. Aslında bu olay bana iki kapı arasındaki yürüme mesafesini de ölçmemi sağladı. B18 Kapısı bir uç ve D1 Kapısını havaalanının göbeği olarak farz edersek. Normal yürüme temposunda 11 Dakikada ulaştım Ama aldığım bilgiye göre yarım saat 40 dakikalık mesafeler mevcut. Bana göre, F kapısından A Kapısına yarım saatte gidebilirsiniz. Belki de daha az. Havaalanına 2.5 saat önceden gelmeniz yeterli olabilir.

Yeni İstanbul Havaalanı gerçekten çok büyük ve ihtişamlı

Dizayn olarak gerçekten beğendim. Devasa free shoplar var. Fakat böyle büyük bir havaalanına göre oturma yerleri çok az. Olan yerlere insanlar yatıyor. Yerlerde halıların üstünde uyuyorlar. Yemek yemek için Atatürk Havaalanında ki Restaurant alanını gözüm aramadı değil. Meydanlardaki oturma alanları çok az. Bu da bana eksi yazar baba😏

Bu İhtişamlı Havaalanına Göre Tuvaletler Çok Sıradan ve Yani Ne Bileyim Beklentinin Çok Çok Altında, Çok Basit Olmuş.

Oturma Banklarının Yanlarında USB ve Priz Olmaz Üzere İki Tip “Şarz” Doldurma Üniteleri Mevcut. Başkasından Size Sıra Gelirse İşe Yarayabiliyor😁
Şaka bir Yana Her Bankta Mevcut. Hatta Starbucks’ların Biraz İlerisinde Çalışma Masaları Mevcut. Şarjınızı Doldurup Bilgisayarınızı Bırakalayabilirsiniz… 😁

Temizlik personeli :

Tuvalette görevli abiler ablalar size VIP müşteri muamelesi yapıp, Buyrun efendim bu taraftan diye yönlendiriyorlar.
Fakat aynı şeyleri genel temizlik için söyleyemicem. Etrafta bırakılan kahve bardaklarını çöplerini toplamıyorlar. Ortalık biraz şey şey 🥺

Genel Olarak Toparlarsak;

•Dizayn Tuvalet Hariç Benden Güzel Not Aldı.
•Havaalanı Evet İyi Hoş Ama Çok Büyük Mesafeler Yarım Saati Bulabiliyor. Ama Öyle Abartıldığı Kadar Değil Sayın Dostlar.
•Pasaport Sabah Kuyruk Oluyor Ama Geceleri Daha Rahat Diyebiliriz.
•Elektronik Bilet ve Bagaj Çok “Şukela”❤️ Olmuş. Direk Kafadan 20 Dakika veya Yarım Saat Kazanıyorsunuz.
•Kahve Ve Yiyecekler Biraz Pahalı… Şaka Şaka Pahalı la😂
•Şunu da Söylemeden Geçemiycim Yeni Rakı Standı Çok Manyak Olmuş! 😁
•Mesafeler Uzun Ama Abartıldığı Gibi Değil.
• Oturma Yerleri Çok Az Millet Yerlere Dökülmüş. Zaten Oturmak İsterseniz Muhtemelen Koltukta Başkası Uyuyordur.
•Şarj Üniteleri Çok Harika Olmuş.

İstanbul Havalimanından Dönüş

Öncelikle İstanbul havalimanı çok büyük. Öyle ki pilotlar kendi park alanlarını bulamıyor. havalananının ortasında motor çalışır vaziyette uçağın içinde yaklaşık on onbeş dakika bekledik ve o sürenin sonunda park alanına gidebildi.

Uçaktan indikten yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinden sonra pasaport kontrole erişebiliyorsunuz. Aslında bu çok uzun mesafe değil. aşağı yukarı Atatürk havalimanında da bu mesafede yürüyorduk. Aşağı yukarı uçaktan indiğiniz dakikadan itibaren valizlerin bulunduğu alana yürümeniz 20 – 25 dakikanızı Alıyor.

Havaalanı çıkışı çok belirgin değil. Tabelalar biraz daha büyük olsaydı daha iyi olabilirdi. Sizi çıkışa yönlendiriyor Ama Çıkışlar biraz acayip… sanki gümrük işlemleriniz varmış gibi bir yerden geçecekmişsiniz gibi duruyor. Bu da sizi çıkışa giderken yanıltabiliyor 1 2 dakikada olsa, “Çıkış nerede ya?” diyebiliyorsunuz.

Devasa free shopları var ve hepsi de çok “Şukela.”😌😊

Havaist otobüsleri havaalanı çıkışında asansörle -2’ye indiğinizde bulabilirsiniz. Havaistle ilgili çok güzel bir haber daha vermek İstiyorum. Eğer yanınızda Akbil’iniz (İstanbul Kartınız) yoksa, Hiç korkmayın!
Bütün otobüslerde para kart ve kredi kartı ile ödeyebileceğiniz POS makinaları mevcut. Ücreti kartınızdan Ödeyip yolculuğunuza başlıyorsunuz.

Tekirdağ yolcularına müjde! Havaist otobüslerinin olduğu alanda “İstanbul Seyahat” acentası var. Tekirdağ otobüsleri direk yeni havaalanından Tekirdağ’a gidiyor. Ama yakın zamanda diğer şehirlere de otobüs olacağını söylediler. 🤞

Sabiha gökçen havaalanı 70-75 Dakika!
Bence gerçekten harika bir süre sabiha gökçene gidebilmek için, Öncelikle pendik otobüsüne bilmeniz gerekiyor. Arka otoyoldan direk Sabiha Gökçen havaalanına gidiyor ve ücreti 30 TL. Sabiha Gökçen havaalanına vardığınızda direk sizi havaalanının önüne bırakıyor.

Bursa’ya isteyenler gece uçuşlarında “FAZİA” ile karşılaşabilir.😔
Sabiha gökçen havaalanına ulaştığımızda “burulaş”
Bursa büyükşehir belediyesinin organize ettiği otobüslere. “ anlaşmalı olduğunu teyid ettiğimiz halde” otobüs olmadığını en erken otobüsün sabah 6:30’da olduğunu söylediler. Hatta İstanbul havaalanının Şu anda onları ilgilendirmediğini, Sabiha gökçen uçuşlarına göre hareket ettiklerini belirtti. Altı kişi mağdur kalıp İstanbul’dan Bursa’ya taksiyle dönmek zorunda kaldık. (Bu arada buradan bana “yıaağ otobüs bulursun yaeağ. Ne yaygara yapıyoğğun.” diyenlere selam yolluyorum.😒)

Kısaca toparlarsak İstanbul yeni havaalanı iyi hoş güzel olmuş. Ulaşım şu anlık “Havaist” olarak birazcık pahalı ama yine de yok değil. Yürüme mesafeleri internette abartıldığı kadar yok.. Benim sizlere anlatacaklarım şimdilik bu kadar okuduğunuz İçin Şimdiden Teşekkür Ederim.

Bu güzel yazı bizlerle paylaştığı için Coşkun Fındıklı‘ya Teşekkür ederiz.

İstanbul Yeni Havalimanı Fotoğrafları