İstanbul’da Yürüyüş / Koşu Yapılabilecek 11 Sahil Parkuru

İstanbul Sahil Parkuru – İstanbul Koşu ve Yürüyüş Parkurları – İstanbul Sahillerinde Koşu ve Yürüyüş Yapılacak Yerler – Sahil parkurları bu listemizde sizlerle.

İstanbul’da Yürüyüş Yapılabilecek Sahil Manzaralı Yerler

Sağlık için her gün mutlaka yürümemiz şart. Ama bundan zevk alan biriyseniz bunu bir üst seviyeye taşımak sizlerin elinde. İstanbul’da sahil manzarası eşliğinde koşunuzu yaparak gününü oldukça keyifli bir hale getirebilirsiniz.

1. Balat – Fener Sahil Parkuru

Haliç sahili üzerinde bulunan bu parkur pek çok koşu ve yürüyüş sevenin uğrak noktasıdır. Sakinliği ile Atatürk ve Haliç köprüleri arasında bulunan 3.km’lik parkur koşu sevenlere tavsiye edilir. Hafif esintisi ile sıcağı çok hissetmediğiniz bu parkur Balat civarında oturanlara önerilir.

2. Zeytinburnu – Bakırköy Sahil Parkuru

Günün her vaktinde koşu / yürüyüş yapabileceğiniz, uzunluğu yaklaşık olarak 6.5 – 7 km olan bu sahil parkuru Bakırköy – Merter – Zeytinburnu civarında oturanlara önerilir. Sahilde, parkurun yanı sıra bisiklet yolu da bulunmaktadır. Ayrıca güneş ve rüzgar faktörlerinden dolayı şapka ve güneş gözlüğünüzü yanınıza almayı unutmayın.

3. Beşiktaş – İstinye Sahil Parkuru

Maçka’dan başlayıp İstinye’de son bulan bu rotanın uzunluğu yaklaşık 3 km civarında. Parkurun güzelliği anlatmak için yanınızdan akıp giden trafiği unutturacak desek yeterli olacaktır.

4. Fenerbahçe – Bostancı Parkuru

Fenerbahçe Orduevi’nden başlayıp Caddesbostan’ta son bulan bu parkur oldukça uzun olmasına rağmen, bol bol dinlenme noktaları olduğu için Avrupa Yakasın’da oturanların ilk tercihi. Ayrıca parkur üzerinde tuvalettler de mevcut.

5. Ferneryolu – Suadiye Sahil Parkuru

İstanbul’da açık ara düzenlenmiş koşu / yürüyüş parkuru. Uzunluğu 6.5 olan parkurda ayrıca bisiklet yolu’da mevcut. Biraz kalabalık olan bu sahilde hiç görmediğiniz kadar sporcu görmeniz mümkün.

6. Bebek – Ortaköy Sahil Parkuru

Araç ve yaya trafiği oldukça fazla olan bu parkur için erken saatleri tercih etmenizi öneririz. Parkurda mesafe sorunu yok. Boğazın tadını çıkarmak istediğiniz kadar ve vaktinize uygun şekilde yürüyüş / koşu yapabilirsiniz.

7. İstinye – Tarabya Parkuru

İstinye ile Tarabya istikametleri arasında doğanın yeşili ve boğazın mavilikleri arasında yapılacak bir sabah yürüyüşü sizi güne daha iyi hazırlayacak.

8. Yeniköy – Büyükdere Sahil Parkuru

Oldukça uzun olan bu parkurda zaman zaman semt aralarına girerek mola vermeniz mümkün. Pek çok yalı’nın bulunduğu güzerğahta Yeniköy’ü geçtikten sonra oldukça genişleyen ve Büyükdere’ye kadar süren ferah bir parkur sizi bekliyor. Diğer sahil parkurlarına göre oldukça sakin olan bu parkur, boğaz güzelli ile sizi bekliyor.

9. Dragos Sahili

Adalar manzaralı muhteşem bir sahil yolu. Denizin kokusunu içinize çeke çeke yürüyüş / koşu yapabileceğiniz parkur ayrıca akşamları da tercih edilmektedir. Akşam adaların ışıl ışıl görüntüsü sizi sizden alacak.

10. Yeşilköy Sahili

Toplam uzunluğu gidiş / geliş 5 km. olan bu parkur aynı zamanda balıkçılar parkuru olarakta bilinir. Ayrıca Aqua Florya’ya uzanan gidiş / geliş 7 km. Olan başka bir parkur daha vardır. Hangi parkuru tercih edeceğiniz size kalmış ama her ikisinde de pek çok sporsever göreceğiniz kesin.

11. Caddebostan Sahili

Anadolu Yakasında ikamet eden sporseverlerin uğrak noktalarından birisi de Caddebostan Sahili. Bu parkurda bisiklet yoluda bulunduğu için oldukça yoğun ve kalabalık olduğu zamanlar bir hayli fazla. Bu nedenle sabahın erken saatlerini yürüyüş/koşu için tavsiye ederiz.