500. Yıl Türk Musevileri Müzesi Giriş Saati

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi 2001 yılının Kasım ayında açılmıştır. Müze bundan 500 yıl önce II.Beyazıt’ın talimatlarıyla İspanya’da çeşitli sıkıntılara maruz kalan Musevilerin Anadolu’ya gelişini kutlamak amacıyla Yahudi kültürünü geleneklerini ve yaşayışlarını anlatmak için kurulmuştur. Önceleri Zülfaris Sinegog’u olarak kullanılan bina restoresinden sonra müze olarak kullanılmaya başlanmışsa da 2015 Eylül ayı sonunda Neve Şalom çatısında yenilenmeye gitmiş şimdilerde Beyoğlu Büyük Hendek Caddesindeki adresinde ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

 

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinin Mimari Yapısı

Üç bölümden oluşan ve klasik müze anlayışını teknolojiyle güçlendiren müzeden içeri adımınızı attığınızda yani Etnografya bölümü olarak da nitelendirilen müzenin ilk bölümünde Yahudilerin Anadolu’ya geliş tarihi ve Yahudi basınına ait görsellerle ve matbaa örnekleriyle karşılaşırsınız. Bunlar genelde Cumhuriyet dönemi gazete örnekleridir. Yine bu katta Yahudi kültürünün; sünnet, doğum, düğün gibi geleneksel etkinliklerin görsel destekli tanıtımları yapılmaktadır.

Diğer bir bölüm de ise dini ritüellerle karşılaşır Yahudi kültürünü daha yakından tanırsınız hatta ziyaretçilerin bazı dini törenleri, düğün ve sünnet törenlerini camlı bölme sayesinde izleyebilmesi de mümkündür. Zülfaris’in tarihçesi ve sinegogda zaman içinde yaşanmış bazı olayların anlatıldığı sergiyi de görmek mümkündür. Müze içindeki dokunmatik ekranlar ve barkovizyon sayesinde incelediğiniz objelerle ilgili detaylı bilgi sahibi olma imkanı tanınmıştır. Son bölümde ise Yahudi sinegogları, yemek, dil kültürü, müzik hatta mezar kültürüne kadar birçok detayla karşılaşırsınız.

 

Müzedeki Aktiviteler

Müze geçici sergiler, konser aktiviteleri okuma günleri gibi birçok etkinlikleriyle adeta bir kültür merkezi konumundadır. Ayrıca müzenin açık olduğu dönemlerde cafesinde oturup Sefarad mutfağının da lezzetini tadabilir giriş katında bulunan Müze Dükkan’dan çeşitli hediyelikler, kitap ve CD’ler edinebilirsiniz.

 

Müze Fotoğrafları

 

Müze Giriş Saatleri ve Adres

500. Yıl Türk Musevileri Müzesi; pazartesi ve Perşembe günleri 10.00 ile 16.00 arası, Cuma günleri 10.00 ile 13.00 arası, Pazar günleri ise 10.00 ile 14.00 arasında ziyaretçilerini beklemektedir. Fakat hatırlatmakta fayda var; müze milli ve dini bayramlarda, cumartesi yani Şabat (Yahudilerin dinlenme günü) günlerinde kapalıdır. Müzeye son giriş saati kapanış saatinden yarım saat öncedir. Ziyaret sırasında girişte güvenlik kontrolü yapıldığı için yanınızda mutlaka bir kimlik veya pasaport bulundurmanız gerekmektedir.

İletişim

Adres: Bereketzade Mahallesi Büyük Hendek Caddesi No: 39 – Beyoğlu / İstanbul

Telefon:  (0212) 292 63 33- (0212) 292 63 34