Ana sayfa Gezilecek Yerler

Ayvat Bendi Mesire Alanı Kemerburgaz – Eyüp / İstanbul

Ayvat Bendi Mesire Alanı - 04

Özellikle havaların ısınmasıyla birlikte hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan Ayvat Bendi Mesire Alanı, tatile çıkamayan İstanbullular için farklı bir alternatif oluyor. Belgrad Ormanları arasında bulunan bu yer, temiz havası ve huzur verici ortamıyla ziyaretçilerine günü birlik de olsa keyifli anlar yaşatıyor. Ayvat Bendi nerede, nasıl gidilir?, giriş ücreti ve daha fazlası yazımızın devamında.

Genel Bilgiler

Belgrad Ormanı içinde bulunan 9 tabiat parkından biri olan bu mesire alanı, adını 1765 yılında III. Mustafa döneminde yaptırılan Ayvat Bendi’nden almıştır. Ve Kağıthane Deresi’nin kollarından biri olan Ayvat Deresi üzerine yapılmıştır. Yaklaşık 50 hektarlık alan üzerinde kurulu olan parkta, zengin bitki ve hayvan çeşitliliği bulunmaktadır. Osmanlı zamanında İstanbul‘un su ihtiyacını karşılamak için yapılan Kurtkemeri de ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir.

Ayvat Bendi Gezi Videomuz

Bu güzel yeri keşfetmeden önce mutlaka izlemek isteyeceğiniz keyifli bir video hazırladık. Ve daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler. :)

Neler Yapılır?

Piknik yapabilir, orman yollarında yürüyüşe çıkabilir, bisikletle Belgrad Ormanları içinde tur atabilirsiniz. Mesire alanında kır lokantası, büfe, çocuk oyun parkları gibi alanlar da bulunmaktadır.

Buradaki hayvan çeşitliliği de dikkat çeken özelliklerinden birisidir. Alanda yaban domuzu, geyik, karaca, altın çakal, sansar, kurt, şahin, tilki, karga, saksağan, serçe, ispinoz, saka, sincap, tavşan gibi hayvan türleri de yaşam sürmektedir. Burada gezerken bu yabani hayvanlara rastlamak insanı gerçekten mutlu ediyor. :)

Fotoğrafları

Ayvat Bendi Giriş Ücreti 2022

Giriş ücretleri ise aşağıda sıralanmıştır.

Güncellenme Tarihi: 01.01.2022

– Kişi Başı 6 TL

– Bisiklet 6 TL

– Motosiklet-Atv 9 TL

– Otomobil-Kamyonet-Pickup 18 TL

Ayvat Bendi Mesire Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Belgrad Ormanları, Kemerburgaz – Eyüp /İstanbul

Nasıl gidilir?: Belgrad Ormanı’na Kemerburgaz’dan girecek olanlar; Kemerburgaz – Kurtkemeri güzergahını, Bahçeköy’den girecek olanlar ise; Kemerburgaz yolu üzerinden Mesire Alanı’na ulaşabilir.

Toplu taşıma ile gidecek olanlar ise; Levent Büyükdere Caddesi üzerinden ’42M’ otobüslerini kullanarak alana ulaşabilir. Metroyu kullanacak olanlar ise Yenikapı – Hacıosman metro hattını kullanarak Hacıosman’da inip ’42 HM’ otobüslerine binerek son durakta indikten sonra alana 60dk yürüme mesafesindedir. Yol üzerinden geçen minibüslere veya bir taksi ile 15dk ulaşılabilir.

Yada; En kestirme yol Göktürk arabasıyla gidip, kısırkaya yol ayrımında inilmeli. O güzergah da ilerlenmeli.

Burayı ziyaret edenlerin yorumlarını da bekliyoruz. Ormana girip bizim gibi kaybolanlar varsa onların ayrıca deneyimlerini okumak isteriz. :) Başka bir yazıda tekrar görüşmek üzere herkese iyi gezmeler.

Konum Bilgisi

5 YORUMLAR

  1. 22 Temmuz günü öncelikli olarak yürüyüş yolunu kullanmak amacıyla gittim. İki gün önce Neşet Suyu koşu yolunu kullanmıştım. Farklı olsun diye Ayvat’a gittim. Ormanın her alanında piknik yapıp ateş yakabiliyorsunuz. Arabanla ormanın içine gidebildiğin yere kadar gidebiliyorsun. Çok kontrolsüz. Lavabolar çok pis, Yürüyüş yolu ve ormanın her alanına araçlarla girilebildiği için toz içerisinde kalıyorsunuz. Yol dediğim de çakıl taşlı bir yol. 8 km’sini yürüdüm. Manzara güzel ama ormanda ateş yakılmamış yer kalmamış. Bu arada yürüyüş sırasında ceylan yavrusu da gördüm. Yolun inişli çıkışlı olması güzel.1,5 saatlik yürüyüşte yürüyüş yapan başka insanoğlu görmedim. Burası daha çok mangal yapmak için kullanılıyor. Çünkü ormanın her yerine, yere ateş yakabiliyorsun. Neşet Suyu ile karşılaştırdığımda tabii ki Neşet Suyu harika bir yer. Sürekli dolaşan bir güvenlik. Ateş yakılacak yerler belirli. Ormanın her yerine dalıp ataş yakamıyorsun. Ayvat gibi harika bir yer atıl bir şekilde kullanılıyor.

  2. Dediğiniz gibi 42hm ile son durakta indik ayvat bendine yarım saat değil 1 saat 44 dakika yürüme mesafesi gösteriyor birde bizim bildiğimiz bu diyorsunuz keşke bilmeden yazmasanız da insanları mağdur etmeseydiniz

    • Merhaba Serkan bey, Yaşadığınız durumdan dolayı üzüntü duyduk :( Burası için yürüme mesafesi tam kestirilemeye biliyor, çünkü güzergâhı toplu taşıma araçlarına biraz ters. Sizden özür dileyerek yazıyı tekrar güncelliyoruz.

  3. Nedense ormanda kaybolduğunuza hiç şaşırmadım. Zira ayvat bendine 42m veya 42hm ile gidilmez. Bu otobüsler bahçeköy, yani belgrad girişi. Ayvat bendi en az 8-9km uzakta. Göktürk arabasıyla gidip, kısırkaya yol ayrımında inilmeli. O güzargahda ilerlenmeli.

    • Bizim bildiğimiz en kestirme yol buydu. Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Yazımıza ekliyorum.

Comments are closed.