Barış Manço Müzesi - 01

İstanbul’da çalışmalarını yaptığı ev günümüzde Barış Manço müzesi olarak ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Türk müzik dünyasının en önemli sanatçılarından biri olan ve 7’den 70’e büyük küçük milyonların sevgilisi olan Barış Manço, geride bıraktığı ölümsüz eserleri ile günümüzde halen popülerliğini korumaktadır.  Peki Barış Manço Evi (Müzesi) nerede? Barış Manço Müzesi’ne nasıl gidilir? Ziyaret saatleri, adres ve iletişim bilgileri ve daha fazlasını sizler için araştırdık.

Barış Manço Müzesi

Ünlü sanatçının İstanbul Moda’da yaşadığı ve çalışmalarını yaptığı ev, günümüzde müzeye çevrilmiştir ve bir nevi sanatçının en büyük dileklerinden biri de gerçekleşmiştir. 1 Şubat 1999 yılında hayatını kaybeden Barış Manço, büyük küçük herkesin sevip saydığı bir isim olmayı sonuna kadar haketmiştir. Hayatını kaybettikten sonra evindeki eşyaların ve notların orjinallikleri korunarak müzeye dönüştürülmüştür.

 

Müzenin Bölümleri

Kadıköy Belediyesi’nin çalışmaları sonucunda 2010’da ziyaretçilere kapılarını açan Barış Manço Müzesi, 19. Yüzyıldan kalma tarihi bir köşktür.

Giriş Katı: Evin giriş katında salon, yemek odası ve kıyafet odası bulunmaktadır. Salonda sergilenen eserlerden en dikkat çekici olanı Manço’nun Avusturya’dan aldığı piyanosu olduğunu söyleyebiliriz. Yine kıyafet odasında ünlü sanatçının kendine has kıyafetleri sergilenmektedir.

Birinci Kat: Evin bir üst katında yatak odası ve misafir odası bulunmaktadır. Yine Barış Manço tarafından kullanılan diş fırçası ve traş takımı da sergilenmektedir. Yatak odasında yatak, tuvalet masası, sandalye ve armut ağacından yapılmış olan gardrop sergilenmektedir.

İkinci Kat: İkinci katta sadece çocuklar için ayrılan bir bölüm bulunmaktadır. Yine bu katta bulunan diğer odaya ‘Adam Olacak Çocuk Odası’ denilmiş ve bu odada Barış Manço’nun yıllar önce yayınlanan ve aynı adı taşıyan televizyon programı yayınlanmaktadır.

En Alt Bölüm: Giriş katından bir alta bodrum katına indiğinizde kiler ve çamaşırlık olarak kullanılan bölümün sonrasında düzenlenerek büro olduğunu göreceksiniz. Sanatçının Şövalye Odası ile onun yanında bulunan ve eşi Lale Manço tarafından kullanılmış olan oda, günümüzde yönetim ofisi olarak hizmet vermektedir. Ayrıca evde yazlık ve kışlık olmak üzere iki bahçe bulunmaktadır.

 

Barış Manço Müzesi Ziyaret Günleri ve Saati

Ziyaret Saatleri: Manço evini resmi ve dini bayramlar ile Pazartesi günler hariç diğer günlerde 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

Barış Manço Müzesi Giriş Ücretleri

Giriş Ücreti: Tam 10 TL, indirimli 5 TL olup, grup olarak ziyaret edecek olanların randevu almaları durumunda gerekli kolaylık sağlanıyor.

 

Barış Manço Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Yusıf Kamil Paşa Sokak No: 5 Moda, Kadıköy / İSTANBUL

Telefon: 0216 337 94 13

Nasıl gidilir?: İstanbul’un lüks mekanlarından biri olan Kadıköy’ün Moda semtinde yer alan Barış Manço Evi, İstanbul Kadıköy Rıhtımı’na çok yakındır. Rıhtımda indikten sonra yürüyerek eve ulaşabilirsiniz. Zaten o civarda kime sorsanız gösterir desek yanılmış olmayız. Yine Kadıköy dolmuşlarını kullanarak Barış Manço Evi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Fotoğraflar

 

Krokisi