Dikilitaş
Dikilitaş

Dikilitaş, önemli bir olayın ya da kişinin anısına, anımsatmak amacıyla dikilmiş olan yüksek taşlara denilmektedir. İstanbul Sultan Ahmet Meydanında bulunmakta olan Dikilitaş, Mısır’ın Asya’da kazanmış olduğu zaferin anısına dikilmiş olan bir taştır.

Taşın İstanbul’a hangi devlet tarafından ve hangi şartlar altında taşınmış olduğuyla ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. İstanbul’da bulunan dikilitaş 20 metre yüksekliğinde bulunmaktadır. Dikilitaşın üzerine resim işlenmiş, bu resimlere bakıldığı zaman bir parçasının eksik olduğu anlaşılmaktadır. Ancak kırılmış olan parçanın ne zaman ve nasıl kırıldığıyla ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Dikilitaş - 02Dikilitaş’ görmeye gittiğiniz zaman yine Sultan Ahmet Meydanında bulunan ve kültürel açıdan önemli yer kaplayan Yerebatan Sarnıcı ve Binbirdirek Sarnıcını görmenizi tavsiye ederiz. Ayasofya, Sultan Ahmet Camii ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi‘nin de yer aldığı meydan kültürel özellikleri açısından çok zengindir. Yine Dikilitaş’ın bulunmakta olduğu Sultan Ahmet Meydanında yorulduğunuz zaman dinlenebileceğiniz alanlar bulunmaktadır.

Acıktığınız biraz hoş vakit geçirmek istediğiniz zaman ise adresiniz Sultan Ahmet Meydanında bulunmakta olan kafeler, hem biraz soluklanmak hem karnınız doyurmak hem de güzel, sıcak, samimi vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz alanlardır.

Çocuklarınızın ve sizin sıkılmadan sabahtan akşama kadar tarihin derinliklerinde hoş, güzel, eğitici, öğretici zaman geçirebileceği ilginizi çekebilecek ve pişman olmayacağınız bir gezi olacaktır. Kitaplarda anlatılan Dikilitaş, üzerinde bulunan resimler çocuklarınızın da sizin de çok dikkatinizi çekecektir. Etrafta bulunan konaklama imkanlarıyla da gittiğinize pişman olmayacağınız sizin vaktinizin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir gezi olacaktır. Şu anda bulunduğu yere yaklaşık 30-32 günde dikildiği düşünülen taş, yaklaşık olarak 200-300 ton arasında bir ağırlığa sahip bulunmaktadır. Yine üzerinde kabartma süslemeler ve yazılar bulunmaktadır. Dikilitaş hakkında söylenen bir efsaneye göre, At meydanında bulunan Dikilitaş’ın dibinde bakırdan tılsımlı bir el bulunduğu söylenmektedir.

Dikilitaş - 04İstanbul’a mal getiren tüccarların direkt Dikilitaş’a gittiği ve elindeki satacak olduğu ürününe söylediği fiyatı elin içerisine bırakırmış. Dikilitaş’ın dibinde bulunan el ürünün gerçek fiyatı avucunda bırakıldığı zaman kapanır ve böylece ürünün gerçek değeri ortaya çıkarmış. Yine Dikilitaş hakkında söylenen bir olaya göre, Masonların Dikilitaş’a çok önem verdikleri, hatta bu yapıya taptıkları söylenmektedir.

Bir Mısır yapıtı olan Dikilitaş’a Türkiye’de önem verilmekte ve iyi bir şekilde korunmaktadır. Masonlarca kendi sembolleri kabul edilen bu dikilitaşların Dünya’nın önemli şehirlerinde olduğu söylenmektedir. Dünya’nın en önemli şehirleri arasında yer alan İstanbul’da bulunmakta olan Dikilitaş tarihi kültürel açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu önemli şehirlerden biri olan ve ülkemizde bulunan İstanbul’u gezip görmek için daha ne bekliyorsunuz ki.

Tarihi zenginlikleriyle ve güzellikleriyle İstanbul sizi bekliyor. Başta Dikilitaş olmak üzere gezilecek tarihi zenginlikleri kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Eğer siz de bir tek okumak yetmez, gezip, görmek lazım diyenlerdenseniz. Haydi sizi her alanıyla büyülemek için bekleyen İstanbul Sultan Ahmet Meydanı tarihi zenginlikleri, güzel mekanlarıyla sizleri bekliyor.

 

Dikilitaş Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Binbirdirek Mh. Muhtarlığı,34122 – Fatih / İstanbul

Nasıl gidilir?: Herhangi bir ücret ödemeden gidip görebileceğiniz ve ilginizi çekebilecek olan Dikilitaş İstanbul şehrimizin Sultan Ahmet Meydanında bulunmaktadır. Sultan Ahmet Meydanı İstanbul’un en önemli turistik alanlarındandır.

Tramvay ile: Sultanahmet durağında inerek hemen ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile: Yine hemen hemen her yerden kalkan Otobüsler Sultanahmet meydanından geçmektedir.

Araç ile: Tavsiyemiz Aracınızı Sultanahmet meydanına sokmamamız.. Çok tarik ve yol çilesi çekmek yerine sahil yolundan gidip Gülhane Parkın karşısındaki otoparkı kullanabilirsiniz. Gülhane parkın içinden geçip Sultanahmet meydanına çilesiz bir şekilde ulaşırsınız. Bu büyük bir tüyadur göz ardı etmeyin. :)

 

Dikilitaş Fotoğrafları

 

Krokisi