Esma Sultan Halısı - 01

İstanbul deniz kenarı değerleri bakımından yalılar şehridir. Zamanın her döneminde deniz kenarı yapıları oldukça büyük önem ve değer taşımıştır. Gerek tarihin gelişimine tanıklık etmeleri gerekse de her zaman nitelikli ve zengin aileleri barındırmış olmaları özellikle yalılar için özel hikayelere sahne olmuştur. Esma Sultan Yalısı İstanbul için her zaman konuşulan ve bilinen bir yalı olmuştur. Son dönemdeki ünü, 1990 yılından sonra yeniden inşası ve otel grubu bünyesinde bir etkinlik merkezi olarak kullanılması ile prestij mekanı olarak artarak sürmektedir.

Esma Sultan Yalısı Tarihçesi

Osmanlı döneminin en önemli yapılarından yalı saraylar, her zaman var olmuş ve büyük sarayın ihtişamının ve saltanatın görkemli değerinin tamamlayıcı unsurları olmuşlardır. Esma Sultan Yalısı adını aldığı sulatana düğün hediyesi olarak verilen bir ikametgah olarak başladığı serüvenini zarar görmesinden sonra uzun yıllar depo vb gibi kullanmakla sürdürmüştür. 1990 yalı için dönüm noktası olmuş ve bugünkü halini almıştır. Padişah Abdülaziz’in kızı Esma Sultan adını verdiği bu yalı sarayda yaşamıştır. 16 yaşında, Çerkez Mehmet Paşa ile evliliği sonunda kendine hediye edilen bu yalıda 10 yıl yaşadıktan sonra vefat eden Esma Sultan’ın adı yine bu eserle birlikte anılmakta ve yaşamaktadır. Kendisinden sonra 1915 yılına dek Osmanlı mülkü olarak kalan yalı, 1918 de Rum okulu, 1922 de tütün deposu haline getirilip kullanılmıştır. Serüvenine 1975 e kadar depo, marangoz vb şekillerde devam eden yapı 1975 yılında yangın geçirip, 1990 da bugünkü işletmecisi tarafından satın alınıp, bir proje ile 2001 yılından itibaren şu anki hizmet verdiği şekline kavuşturuldu. Tarihi eser niteliğine, anlaşıldığı üzere çok fazla sahip çıkılamayan yapı şu anda tüm görkemi ile Ortaköy de varlığını sürdürmektedir.

Esma Sultan Yalısı Günümüz

Esma Sultan Halısı - 06Yalı günümüzde Marmara Grubu tarafından işletilmekte olan bir mekandır. Yıllar içinde Osmanlı Hanedanı ve aradaki sahiplerinden bu noktaya ulaşan yapı, son derece başarılı bir proje ile aslı korunarak inşası sonuçlandırılmıştır. 2001 yılı içinin de yapılarak kullanım açıldığı önemli bir tarih olarak yapının kronolojisindeki yerini almıştır. Padişah kızına düğün hediyesi olarak verilişinden bu yana olmadık birçok durum için kullanılan ve nihayetinde 1975 yılında bir yangınla harap olan bu yapı bugün birçok görkemli organizasyona ev sahibi konumundadır. Toplantılar, düğün ve özel etkinlikler gibi birçok farklı turistik ve organizasyon operasyonuna açık bir mekan olarak grup bünyesindedir.Esma Sultan Yalısı için herhangi bir organizasyon vb. talepleri yapılabiliniyor.İstanbul içinde oldukça görkemli tarihi yapılar arasında kendine has bir değeri ve görüntüsü ile bu yalı oldukça bilinen önemli bir tarihi yapıdır.

Esma Sultan Yalısı Fotoğrafları

Esma Sultan Yalısı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Ortaköy Mh., Muallim Naci Cd.,Yalıçıkmazı Sok No:20 – Beşiktaş/İstanbul

Telefon: (0212) 334 8300

Esma Sultan Yalısı Ortaköy de kurulu ve orijinal haliyle bir sahil sarayı iken, bugün yeniden inşa sonucunda bir otel grubunun parçası ve prestijli etkinliklerin mekanı haline gelmiştir.

Ortaköy’e ulaşım pek çok şekilde mümkündür. Beşiktaş’tan yürüyerek veya şehir içi ulaşım araçları ile çok rahat ulaşılabilecek konumdaki yalıya yine Ortaköy’ e diğer bağlantılı ulaşım araçları ile ulaşılabilir. Kabataş’a kadar raylı sistem ve deniz yolunu kullanabilirsiniz. Yine Beşiktaş için deniz yolu önemli bir alternatif olacaktır. Birçok şehir içi otobüs vb ulaşım seçeneği ile Ortaköy ve Beşiktaş’a ulaşım mümkün olacaktır. Ortaköy Cami yanındaki bu yalı, tarihi değeri her zaman gündemdeki yerini, cumhuriyet devrinde de başına gelenler ve yeniden inşası sonrası korumuştur.