Haydarpaşa Garı - 06

Haydarpaşa Garı İstanbul’un cumhuriyet dönemindeki giriş kapısı olarak, bir nevi gurbete çıkan yolun sonuydu. İstanbul’a Anadolu’dan trenle gelenlerin ilk durağı aslında son durağı olan Haydarpaşa Garı 1908 yılında inşa edilmiştir. Yıllarca filmlere, romanlara, tiyatro oyunlarına konu olan ve mekan olan Haydarpaşa Garı İstanbul’un simge yapılarından biridir. Günümüzde birçok spekülasyona konu olan gar için en önemli tespit İstanbul’un son dönemine damga vurmuş olduğu gerçeğidir.

Haydarpaşa Garı Önemi

Osmanlı devrinin önemli atılımlarından Hicaz demiryolu başlangıç noktası, günümüzün ise ne olacağı merak konusu tarihi yapısı gibi iki önemli kimliği barındıran gar, gerçekten hem turistik değeri hem de nostaljik değeri olan bir yapıdır. Anadolu büyükşehirlere ve yurt dışına göç verirken en önemli durağı olan Haydarpaşa, o günleri yaşayan ailelerin ya da gurbete yeni bir yaşam kurmak için gelenlerin anılarında hala tazeliğini korumaktadır. Yine gelişen ve büyüyen İstanbul’un oldukça mühim bir ulaşım noktasıdır. Haydarpaşa Garı her açıdan İstanbul’un simge yapılarından biridir. Uzaktan da olsa, yakından da olsa görmeden gidilmemesi gereken bir yapıdır. Bu itibar ile İstanbul seyahatlerinde her zaman değişmeyen önemli bir yeri olacaktır.

Haydarpaşa Garı Tarihçesi

Demiryolu oldukça uzun yıllar hemen her ülke için önemli bir ulaşım ağı olmuştur. Aynı şekilde Osmanlı Devleti, için de önemli olan bu yol için 1908 yılında Bağdat güzergahının başlangıç istasyonu niteliğiyle inşa edilmiştir. Almanlar tarafından inşa edilen ve 1906 yılında başlayan inşası 1908 yılında tamamlanarak hizmete açılan Haydarpaşa Garı TCDD zamanında da önemli bir gar olarak ana hizmet noktası şeklinde hizmet vermiştir. İstanbul’a açılan önemli bir kapı olarak yıllarca tercih edilen ulaşım noktası olan gar, 1917 yılındaki büyük hasardan sonra onarılıp bugünkü şeklini almış ve yine 1979 yılındaki Independenta faciası ile büyük hasara uğramıştır. 15 Kasım 1979 tarihi, gar için oldukça kötü bir tecrübe olmuştur. Çarpışan iki gemi ve çıkan yangın nedeni ile gerçek anlamda büyük bir çevre faciası vukuu bulmuş ve bu faciadan ne yazık ki Haydarpaşa Garı son derece zarar görmüştür. Zaman içinde bu facianın etkileri giderilerek yaralar sarılsa da, 28 Kasım 2010 yine bu gar için bir diğer felaketi getirmiş ve çıkan yangın üst katları tahrip etmiştir. Dış görünüşü itibari ile muhteşem bir görüntüsü ve mevki itibari ile son derece değerli bir mevkii işgal ediyor olması ve garın farklı amaçlar ile kullanılacağı gibi şayialar ile günümüzde hala güncel değerini korumaktadır. İstanbul da yaşayan ya da İstanbul’a adım atan herkesin ilgisini çekecek değerdeki görselliği ve fonksiyonel yapısı, Haydarpaşa Garı’nın değerinin azalmayacağının kanıtı olarak gündemdedir. Ayrıca tarihi değeri ve hemen her İstanbullu için bir anı barındırması ile gar, daha uzun yıllar İstanbul’un şehir hayatının da , sosyal hayatının da önemli bir parçası olacaktır.

Haydarpaşa Garı Fotoğrafları

Haydarpaşa Garı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Rasimpaşa, 34716 – Kadıköy / İstanbul

Telefon: (0216) 348 8020

Nasıl gidilir?: Haydarpaşa Garı İstanbul da Kadıköy sınırlarındadır. Buraya ulaşmak için otobüsler, minibüsler kullanılabilir. Ayrıca Haydarpaşa İskelesi faal olduğu dönemde gara ulaşım için oldukça hızlı ve kolay bir yoldur. Gar şu an için inşa planları ve proje bakımından faaliyet görmekte ancak işlevsel olarak faal değildir. Hızlı Ten için ilk istasyon olarak planlana gar için bekleme süreci devam etmektedir. Gündemi oldukça meşgul eden bir takım projelere son noktayı koyan İBB, garın yine ulaşım hizmetleri olarak, kullanılacak bir yapı olması projesi olarak tasarlandığını açıkladı.