Rüstem Paşa Camii -01

Rüstem Paşa Camii, İstanbul’dadır. Eminönü –Tahtakale ‘de Hasırcılar Çarşısında yer almaktadır.  İstanbul’un belli başlı  camiilerinden biridir. Silueti ile İstanbul’u oluşturan önemli camiilerdendir.  Camii yüksek bir bölgeye oturtularak kıyı siluetine hakim konumdadır. Rüstem Paşa camii , Hacı Halil Mescidi’nin yerine inşa  edildi .Caminin olduğu  bölge Roma döneminden bu yana İstanbul’un en işlek yerlerindendir.  Rüstem Paşa’nın katkılarıyla yapılmıştır.

Mimar Sinan’ın En Ünlü Eserlerinden

Rüstem Paşa Camii Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapılan camiiler arasındadır.  Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamlarından biriydi Rüstem Paşa. Aynı zamanda damadı olan Rüstem Paşa , Mihrimah Sultanın kocasıdır.  Sadrazam Rüstem Paşa  imparatorluk döneminde  yaptırdığı binalarla da bilinirdi.  Süleymaniye Camii Sadrazam Rüstem paşa Katkıları ile tamamlanmıştır. Rüstem Paşa Camii Mimar Sinan’ın ünlü eserleri arasında yer almaktadır.

Rüstem Paşa Camii , Osmanlı Mimarisinde  olağanüstü çini kaplamalarıyla bilinmektedir.

Türkiye’deki en zengin çini koleksiyonu bu camiinin duvarlarında bulunmaktadır. Ancak bu çok değerli çinilerin bir kısmı çalınmıştır. Ortada bulunan büyük kubbesini dört yarım kubbe desteklemekte.  Eğetinde 24 pencere bulunmta ve büyük kubbenin kemerleri , sekiz köşeli fil ayağına dayanmakta .  Caminin mimberi ve mihrabı mermerden yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamlarından olan Rüstem Paşa için yapılan Rüstem Paşa Camisi çok fazla duyulmamakla birlikte İstanbul’un en gözde camileri arasında yer akmaktadır.

 

Rüstem Paşa Camii İnşaa Tarihi

Rüstem Paşa Camii -03Rüstem Paşa Camisinin yapımına 1561 yılında başladı Mimar Sinan ve bitiş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte  üç yıl kadar sürdüğü bilinmektedir. Rüstem Paşa Camisinin en büyük özelliklerinden biri Mimar Sinan imzası taşımasıdır. Ayrıca Osmanlı Döneminin en güzide ve gözde çinicilik sanatına sahip olmasıdır.

Rivayete göre , Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı  aynı zamanda Rüstem Paşa’nın hanımı olan Mihrimah Sultan’a  aşık olduğu söylenen Mimar Sinan kendisine verilen bu görevden dolayı mutsuzdur .  Camiyi Osmanlı’da ilk olacak şekilde apartman tarzında inşa eder.  Aslında bunun sebebi caminin bulunduğu zeminden kaynaklıdır. Caminin çukurda kalması sebebi ile alt katını iş yerlerine ayırır. Mihrimah Sultan bu durumdan şikayetçi olur ve Mimar Sinan Caminin içini müzeleri kıskandıracak biçimde çinilerle süsler .

Hikaye’nin doğruluğu kesin olarak bilinmesede , Eminönü gibi merkezi bir y6erin biraz arkasında kalmış gibi duran caminin içine girildiğinde çinilerden etkilenmemek mümkün değildir.  Amerika’nın en ünlü dergilerinden  biri olan Newsweek dergisi bu güzelliğe kayıtsız kalmayarak Rüstem Paşa Camisini Avrupa’daki en güzel cami olarak seçmiştir.

 

Rüstem Paşa Camii Nerede?, Nasıl Gidilir?

Adres: Rüstem Paşa Mah., Hasırcılar Cd. Rüstem Paşa Cami No:62, Fatih /İstanbul

Rüstem Paşa Camisi  Eminönü – Tahtakale- Hasırcılar Çarşısında yer almaktadır . Mimar Sinan’ın ünlü eserlerinden olan  Rüstem Paşa Cammi kıyıya hakim bir konumda yer almaktadır. Camiye araçla Gitmek çok zordur, Eminönü’nden Uzun Çarşı ‘dan sahil yoluna giden yokuşta bulunan Rüstem Paşa Camisine gitmek zordur. Ancak Eminönü’ne gelip Camiyye yürümek daha kolaydır. Eminönü’nden camiye yürüme mesafesi beş dakikadır.

Eğer özel araç ile gelmek istenirse Eminönü’ne kadar araçla gelinip daha sonrasında aracı parkettikten sonra camiye yürüyerek ulaşmak daha kolay olacaktır.

Toplu Taşıma İle Ulaşım: Eminönü’nden gelen tüm otobüsler kullanılabilir. Kabataş – Bağcılar Tramvay Hattı kullanılarak Eminönü’ne gelinebilinir.

– Marmaray- Sirkeci hattına gelip 10 dakika yürüme mesafesi ile ulaşılabilinir. Deniz yolu ile gelinecekse, Eminönü’ne yada Karaköy’e gelen vapurlar yada Deniz Otobüsleri ile ulaşım sağlanabilinir.

 

Rüstem Paşa Camii Fotoğrafları

 

Krokisi