Ana sayfa Gezilecek Yerler

Sadberk Hanım Müzesi – Sarıyer / İstanbul

Sadberk Hanım Müzesinde Nerede

Ülkemizde birçok tarihi eser ve müzeler bulunmaktadır. Bu müzeler ve tarihi eserlerin bir çoğu,  tarihi konumu ve medeniyetler köprüsü olan İstanbul’da bulunmaktadır. Bu müzelerin başında Sadberk Hanım Müzesi de yer almaktadır. Müzesi 14 Ekim 1980 tarihinde Türkiye’nin ünlü iş adamlarından Vehbi Koç’un eşi Sadberk Hanım anısına onun kişisel eşyalarına sergilemek üzere açılmış Türkiye’nin ilk özel müzesi olma özelliği taşımaktadır.

Sadberk Hanım Müzesi İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunmaktadır. Müze yerli ve yabancı birçok turistin uğrak yeri haline gelmiştir. Müze 19.yy sonlarında inşa edilmiş, 1950 yılında Koç ailesi tarafından satın alınmıştır. Müze olarak hizmete sunulmadan önce Koç ailesi tarafından yazlık olarak kullanılmıştır.

Müzede Sadberk Koç’un kişisel koleksiyonunda yer almış olan geleneksel kıyafetler, tuğralı gümüş ve tarihi porselenler bulunmaktadır. Müze ileri ki  zamanlarda hibe ve satın alma yoluyla zenginleşmiştir. Türkiye’nin en büyük koleksiyoncularından biri olan Hüseyin Kocabaş’ın vefatından sonra eserleri müzeye dahil edilmiştir. Hüseyin Kocabaş’ın eserlerinin sergilenebilmesi için mevcut binanın hemen yanındaki binayı satın alınıp restore edilmiş. 24 Ekim 1988 tarihinde Sevgi Gönül binası olarak hizmete açılmıştır.

Sadberk Hanım Müzesi ilk kuruluşunda 3 bin eser bulunurken günümüzde 18 bini aşkın eseri bünyesinde toplamıştır. Sadberk Hanım Müzesinde M.Ö. 6000 yıllarından Bizans dönemi sonuna kadar Anadolu’da yaşamış uygarlıklara ait eserler müzede bulunmaktadır. Ayrıca Osmanlı ve Uzak Doğu’ya ait eserler de sergilenmektedir.

Müze çarşamba günü hariç her gün ziyarete açık bir müzedir. Müzeye yılın her döneminde yerli ve yabancı turistler gelmektedir. Sadberk Hanım Müzesi’ne İstanbul’un her semtinden kara ve deniz yolu ile ulaşım olanakları vardır.

 

Sadberk Hanım Müzesi Ziyaret Saatleri ve Ücretleri

Müze çarşamba günleri hariç 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir.

Müze ayrıca dini bayramların 1. günleri ve 1 Ocak günü de ziyarete kapalıdır.

Müzenin giriş ücretleri ise şu şekilde,

Ücretlerin Güncellemesi: 27.01.2017 Tarihinde yapılmıştır.

Tam: 10 TL

İndirimli: 7 TL (Müzekart+ ve Museum Pass sahiplerine indirimli)

Öğrenci bilet: 3 TL (Öğretmenler için de geçerli)

Koç Ailem üyelerine, kokartlı rehberlere ve ICOM kartı sahiplerine müze girişi ücretsizdir.

 

Sadberk Hanım Müzesi Fotoğrafları

 

Sadberk Hanım Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Büyükdere Piyasa Cad. No: 27- 29 Sarıyer/İSTANBUL

Telefon: (0212) 242 38 13 -14

Nasıl gidilir?: – Araçları ile gelecek ziyaretçiler için önemli bir not ile başlayalım. Müzenin kendi içerisinde otopark alanı mevcut değil. Sahil yolu üzerindeki park yerlerini kullanmaları gerekecektir.

– Toplu taşıma ile, Sarıyer sahilyolu istikametinde giden tüm otobüsler ile ulaşım mümkün. Ayrıca Sarıyer İskelesinden de deniz yolunu tercih edebilirsiniz.