Salacak Sahili – Üsküdar / İstanbul

Ülkemizde büyük ilgi ve beğeni toplayan sahillerden biridir Salacak Sahili. İstanbul’u eşsiz güzelliğiyle süsleyen, manzarası ile huzur veren Salacak Sahili’ne nasıl gidilir, güzel vakit geçirmeniz için neler yapılır sizlerle paylaşıyor olacağız.

Üsküdar’da bulunan Salacak Sahili, İstanbul’a ziyarete gelen misafirlerin mutlaka uğradıkları, şehir sakinlerinin ise sürekli ziyaret ettikleri, manzarası ile İstanbul’un simgesi olan bir sahildir. İstanbul da gün batımının en güzel yaşandığı, aşıkların el ele dolaştığı sahilde muhteşem bir İstanbul silueti ortaya çıkıyor. Kız Kulesi‘nin ardında, tarihi yarımadada güneşin batışının en güzel izlendiği yerdir.

Elinizde ince belli bardakta yeni demlenmiş bir çay ve karşınızda tabloları bile kıskandıran o güzel görüntüsüyle huzur bulacağınız Kız Kulesi, dalgalarıyla huzur veren Marmara denizi. İşte şairane dedikleri öyle bir yer. Size İstanbul silueti dediysek gerçekten de tam anlamıyla buram buram tarih kokan bir İstanbul’dan bahsediyoruz. Denizin öbür yakasında Topkapı Sarayı, yanında Ayasofya. Tüm güzellikler, bu sahil için bir arada toplanmış sanki.

 

Salacak Sahilinde Neler Yapılabilir

Eski İstanbul diye tabir edilen zamanlarda plaj olarak kullanılan Salacak sahili, İstanbul’un yeni yüzünde diğer sahiller gibi yürüyüş yapılabilen, çevresindeki cafe ve restaurantlarda vakit geçirilebilen bir mekan halini almış. Aklınıza sadece lüks restaurantlar gelmesin tabi. Salaş cafelerde merdivenlere dizilmiş minder ve taburelerde içilen çayın lezzetini başka hiçbir yerde bulamazsınız. Ayrıca sokak lezzetlerinin bol olduğu sahilde, simitçiler, balık ekmekçiler,  seyyar arabada satılan nohutlu pilavların da tadını çıkarabilirsiniz.

Hafta sonu geldiğinde oldukça kalabalık olan sahilde yürüyüş yapmak, kahvaltı ve yemek molası vermek ya da sadece bir simit yanında demli çayınızı içmek bile size farklı hissettirecektir. Soluyacağınız deniz havasının yanında tam bir İstanbul havası da çekmiş olacaksınız içinize. Sadece yerli değil yabancı turistlere de bolca ev sahipliği yapan sahilden çekilen fotoğraflar, İstanbul’u hafızalara yer eden miras değerindedir. Eğer bir gün İstanbul’a yolunuz düşerse görmeden gitmeyeceğinize emin olduğumuz görülmesi gereken yerlerden biri.

Mis gibi havası ile sahilin huzur verici güzelliği birleşerek ortaya muhteşem bir şaheser çıkıyor. Sabah deniz havası, kuşların cıvıltısı akşam ise gün batımı bu güzelliğe eşlik ediyor. Sanmayın ki sahilde sadece gezgin ruhlu insanlar var. Son zamanlarda düğün, nişan gibi özel günlerde dış çekim çok gözde. Böylesine güzel bir manzarada özel günleri ölümsüzleştirmek de bir ayrıcalık olsa gerek. Bu saydığımız güzellikleri yaşamak tabiki ücretsiz.

Eğer ailecek ya da arkadaş gurubuyla eşsiz güzelliğin karşısında bir kahvaltı yapmak isterseniz ‘Katibim Cafe, Kız Kulesi Büfesi, Palmiye Teras Cafe gibi yakınlarındaki birçok mekanı tavsiye ederiz. Burada sıcak soğuk içecekler içebilirsiniz.

 

Salacak Sahili Yakınlarında Konaklama İmkanları

Salacak Sahili yakınlarında konaklama imkanlarını oldukça uygundur. Tercih edebileceğiniz birkaç otel için  aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

Mini Harem Hotel, Üsküdar (0216) 495 3595

İkon Otel, Üsküdar     (0216) 334 4849

Üsküdar’ın eşsiz güzelliğine tanıklık etmek isteyenler de bu otelleri tercih edebilir.

Queen Hotel, Üsküdar  (0216) 650 9651

Serra Butik Otel, Üsküdar (0216) 695 1696

The Bosphorus House, Üsküdar (0216) 201 1180

 

Salacak Sahilinden Fotoğraflar