Sent Antuan Kilisesi - 01

Sent Antuan Kilisesi, İstanbul’da bulunan en büyük kilisedir. İstiklal caddesinde, Galatasaray lisesi yakınında bulunur. Kilisenin mimarları ünlü Giulio Mongeri ve Eduardo de Nari’dir.  İnşa şekli gotiktir. Tuscanlombard stiline ön cephede rastlanır. İç tasarımı Latin haçı gibidir. İçerisinde romanesk bir kript vardır. Merkezde ve yanlarda neftler bulunur. Kilise gelir amacı ile altışar katlı iki adet bina inşa etmişlerdir.  Bu binalar İstiklal caddesinde inşa edilen ilk binalardandır.

 

Sent Antuan Kilisesi’nin Tarihi

Sent Antuan Kilisesi tarihçesine bakarsak; Fransiskenler 1221 yılında İstanbul’a geldiler ve ilk evleri olan Theotokos Kyriotissa kilisesine yerleştiler. Daha sonra, 1330-1931 yılları civarında Aziz Fransua için Galata yakınlarında, Latin Aya Sofyası olarak anılan yeni bir kilise inşa edildi.

Daha sonra gelen rahipler kardeşleri Aziz Fransua’ya katıldılar ve 350 yıl süresince ellerindeki tek kilise olan St. Antuan’da birlikte kaldılar. İki kere yangına maruz kalan ve mucizevi şekilde ayakta kalan ünlü kilise daha sonra 2. Mustafa zamanında camiye dönüştürülmüştür. Daha sonra 7 Mart tarihinde rahipler Pera’ya taşındılar ve orada Aziz Antuan için yeni bir kilise inşa ettiler.

Sent Antuan Kilisesi - 042012 yılında yayınlanan bir habere göre İstanbul’daki Sent Antuan Kilisesine ait 1 milyonluk vergi cezası ortaya çıktı. Daha sonra Vatikan olaya dahil oldu ve problem için çözüm arandı. Papa İtalyan başkonsolosluğuna müdahalede bulunma emri verildi. Normalde paskalya törenlerinde takılan mor paskalyalar, bu vergi cezası olayı ile beraber kara paskalyalara dönüştü ve kilisenin papazı tarafından kilisenin aldığı para cezasının paskalya bayramına kara paskalya olarak yansıdığı açıklaması yapıldı. Papaz azınlıklar haklarını savunmalıdırlar çağrısında bulundu. Avlunun arsa olarak göründüğü ve vergi cezası bulunduğu iddaa edildiğinde diğer papazlara ve Vatikan’a durum bildirildi, daha sonra yapılan açıklama da Sultanahmet avlusu için vergi ödenip ödenmediği sorusu gündeme geldi. Yapılan savunmada ibadethane olarak kullanılan bir diğer mekan olan Sultanahmet Camisi için vergi ödenmiyorsa bizim ibadethane yerimiz olan, Sent Antuan kilisemiz içinde vergi ödenmemelidir denildi. Daha sonra yapılan görüşmeler sonucu ortak bir karara varıldı ve ceza işlemi iptal edildi.

 Sent Antuan Kilisesi, İstanbul’da, İstiklal Caddesinde bulunur. Galatasaray Lisesi yakınında, tünel tarafında bulunur.  Kilisenin bulunduğu yerde daha önceleri bir eğlence merkezi bulunuyordu, bu yer zamanla bir tiyatroya dönüştürülmüş ve farklı bir isimle anılmaya başlanmıştır.

Mezhebi Fransisken olan kilisenin dış kaplaması kırmızı tuğladır ve gösterişli bir yapıdır. Daha önce de belirtildiği üzere bu kilise İstanbul’un en büyük ve en kalabalık cemaati barındıran kilisesidir. Kilisenin duvarları yüksektir ve bu yüksekliğin bir kısmı mozaik ile kaplanmıştır. Kilisenin iç kısmı resim ve heykeller kullanılarak süslenmiştir. Luigi Bresciani tarafından yapılan İsa ve Aziz Antoine heykeli yan yana konmuştur. Kilisenin çan kulesi güney yönündedir ve kiliseye paralel olan manastır binası vardır.

Özellikle noel zamanlarında insanlar güzel vakit geçirmek için Sent Antuan kilisesine gitmektedirler. Bu eğlenceye inanan inanmayan, Hristiyan olan olmayan herkes katılıyor ve insanlar birlikte güzel vakit geçiriyorlar. Bu güzel gecelerde Filipin ve Afgan koroları tarafından güzel ilahiler seslendiriliyor.

 

Sent Antuan Kilisesi Ayin Saatleri

Ayin saatleri şu şekildedir;
Pazar günleri 10:00 ile 19:00 saatleri arası,
Pazartesi ve Cumartesi günleri 08:00 ile 19:00 saatleri arası,
Her Salı günü 11:30 olarak belirlenmiş.

 

Sent Antuan Kilisesi Giriş Ücreti

Kiliseye girişi için ücret ödenmemektedir. Ama Kilise girişinde sağ ve sol tarafta iki ayrı yerde mumlar bulunmakta. Giriş ücreti alınmasa da, Kiliseye yardım maksadı ile bu mumlardan alınmakta ve mumların yanında bulunan kutulara bağış adı altında para atılmaktadır.

Sent Antuan Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Tomtom, İstiklal Cd. No:171, 34433 – Beyoğlu / İstanbul

Telefon: (0212) 244 0935

Nasıl gidilir?: Sent Antuan Kilisesi, İstanbul İstiklal Caddesinde yer alır. Buraya gitmek için, Galatasaray meydanından tünele doğru giden yol takip edilmeli ve Galatasaray meydanından tünele doğru giden yol üzerinde, sol kısımda, Sent Antuan Kilisesi yer almaktadır.

 

Kilise Fotoğrafları

 

Krokisi