Yeni Camii İstanbul

İstanbul, tarihin en eski yerleşimlerinden biri. Tüm dünyanın hakim olmak istediği sayılı şehirlerden. İstanbul birçok yönüyle olduğu gibi camileriyle de ünü bir şehir. İçerisinde zamanın tüm padişahlarının, sultanlarının, paşalarının isimlerini taşıyan mimarileri ile ünlü birçok cami barındırmakta.  Bu camilerin en güzellerinden biri de Yeni Camii. Eminönü Meydanı’nın başköşesinde. Şimdi gelin sizlerle bu yazımızda, Yeni Camii hakkında bilinmeyenlere doğru yolculuğa çıkalım. Ve inanın burası ve tarihi yarımada, kesinlikle Türkiye’de gezilmesi gereken yerler arasında.

Yeni Camii’nin Tarihi

Çift minareli Yeni Camii’nin yapımı 68 yıl sürmüş. 1597 yılında Davut Ağa, Dalgıç Ahmet Ağa ve Mustafa Ağa isimli üç mimar tarafından yapımına başlanmış, 1665’te tamamlanmıştır. Diğer ismiyle Valide Sultan Camii olan caminin inşasına, Safiye Sultan’ın emriyle başlanmış. Ancak Safiye Sultan’ın ömrü caminin bitişini görmeye yetmemiş. İnşaata IV. Mehmed’in annesi bağışlarla devam etmiş ve tamamlatmıştır.

Osmanlı tarihinin en uzun sürede biten camisi olarak ün salmıştır. İnşaatına başlanıp tamamlandığında deniz kenarında olan cami, sonraki yıllarda denizin doldurulmasıyla birlikte içte kalmıştır. Caminin inşaatı Safiye Sultan ölümüyle durunca, bu alana Yahudiler yerleşmiştir. Bir yangın çıkmış ve bu Yahudiler arsayı boşaltmıştır. Böylece inşaata devam edilmiştir.İnşaata yeniden devam edilmesiyle sadece bir cami olmaktan çıkarak, bünyesine  Darulkurra, Sübyan Mektebi, Valide Sultan Türbesi, Hünkar Kasrı, bir kütüphane ve sebil de inşa edilmiştir. Böylece Yeni Cami olarak Türkiye’de gezilmesi gereken yerler arasında yerini almıştır.

Yeni Cami inşaatı deniz seviyesinde olduğu için zamanla su çekmeye başlamıştır. Temeli bu şekilde su çekince çıkan sular, tulumbalarla taşındı. Bunun üstüne caminin mimarlarından Davut Ağa Mimar Sinan’ın tekniğini kullanmaya karar vermiştir. Temele büyük kazıklar çaktırmış ve bu kazıkların başlarını kurşundan yapılmış kuşaklarla birbirine tutturmuştur. Binanın temel taşlarını, işte bu kurşun kuşakların üzerine oturtmuştur. Çevresindeki yapılar denize yakınlıkları nedeniyle çökse de Yeni Cami ilk günkü sağlamlığıyla günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

 

Yeni Camii’ye Giriş Ücreti Var Mı?

İstanbul’a gelip de görmeden gitmemeniz gereken yerlerden biri olan Yeni Cami, namaz saatleri dışındaki saatlerde yerli ve yabancı turistlerin görmesi için açık tutulmaktadır. Ancak bir süredir Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyon çalışmaları nedeniyle kısmen kapalıdır. Giriş için şu anda herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

 

Yeni Camii Fotoğrafları

 

Yeni Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Rüstem Paşa Mh. Eminönü, 34116 – Fatih/İstanbul

Nasıl gidilir?: Yeni Camii, Mısır Çarşısı’nın da bulunduğu Fatih Eminönü’ndedir. Ulaşım oldukça kolaydır. Dilerseniz kara yoluyla, dilerseniz deniz yoluyla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Eminönü’nden kalkan otobüsler sizi Yeni Cami’ne götürebileceği gibi Kadıköy ve Üsküdar’dan kalkan vapurlar ile deniz yoluyla da gidebilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.

Hazır Fatih’e kadar gelmişken, Fatih gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım. :)