İstanbul’un En İyi Gözlemecileri
İstanbul’un En İyi Gözlemecileri

Hepimiz için eminim ki dünya mutfağının envai çeşit yemekleri bir yana hamur işleri bir yanadır. Nasıl olmasın ki; küçüklüğümüzden beri annelerimiz tarafından pişirilen o el açması böreklerle, yanında domates ve salatalıkla nasıl da güzel yenir dedirten çiğ böreklerle, kahvaltı sofralarımızın olmazsa olmazı pişilerle büyümüş bir nesiliz biz.

Hamur işi denildiğinde aklımıza gelen bir lezzet daha var ki akan suları durduracak cinsten: gözleme. Sabah, öğle, akşam zaman fark etmez; gözleme ne zaman yenilirse yenilsin midenize lezzet şöleni yaşatacağı kesin bir lezzettir. Patatesliden peynirlisine, ege otlusundan kıymalısına kadar birçok farklı çeşidi yapılan gözleme; o muhteşem kokusu ve sıcacık çıtır çıtır haliyle hayran kitlesini gün geçtikçe arttırmaktadır. Hal böyle olunca biz de İstanbul’un en iyi gözleme yapan yerlerini sizler için araştırarak bir listede topladık. İşte semt semt, sokak sokak İstanbul’un en iyi gözlemecileri…

Kısa bir mola: Mola Gözleme Evi

İstanbul’da gözleme nerede yenir? Diye soracak olduğumuzda ilk akla gelen adreslerden birisidir Şile. Neredeyse her sokakta bir gözlemeciye denk gelebileceğiniz Şile’de yıllardır hizmet veren ve hem kalitesinden hem de lezzetinden bir şey kaybetmeyen bir adres var: Mola Gözleme Evi.

Buraya gittiğinizde gözleme hamuru sizin gözünüzün önünde açılıyor ve içerisine ne isterseniz bol bol koyuluyor. Ispanaklı, peynirli, kıymalı, patatesli, kaşarlı gibi birçok çeşidini bulabileceğiniz gözlemelerden en çok satanlar ise kıymalı kaşarlı ve kaşarlı patatesli olanları. Buraya gittiğinizde lezzetli ve çıtır çıtır bir gözleme sipariş edip yanına da açık ayran ya da bir çay söyleyerek kendinize ve midenize güzel bir ziyafet yaşatabilirsiniz.

Adres: Üvezli Köyü, Şile Yolu Gözlemeciler Sitesi No:4 – Şile, İstanbul

İstanbul’un En İyi Gözlemecileri - Karışık Gözleme
İstanbul’un En İyi Gözlemecileri – Karışık Gözleme

El açması bükme gözleme için mutlaka gidilir: Yiğit Sofram

İstanbul’un en iyi gözlemecileri listesinde rota bu kez İstanbul’un merkezi sayılabilecek bir noktada. Beyoğlu’nun serpme kahvaltı konusunda oldukça iddialı mekânlarından birisi olan Yiğit Sofram, en iyi gözlemeciler listesinde de ilk sıralarda.

Yiğit Sofram’da gözlemeler efsane ve tatlı şeklinde ikiye ayrılıyor. Kavurmalı, pastırmalı, kıymalı, ıspanaklı, patatesli gibi her çeşidini bulabileceğiniz gözlemeler şimdiye kadar yediklerinizi unutturacak kadar lezzetli. Ayrıca gözlemelerinizi isteğinize göre ekstra malzemelerle damağınıza uygun hale de getirebilirsiniz. Bildiğiniz klasik gözlemeleri unutarak tahinli cevizli ve çikolatalı gibi çeşitleri ile ağzınızı da tatlandırabilirsiniz. İster ayak üstü karnınızı doyurmak, ister keyifli bir mola vermek için Yiğit Sofram ideal bir seçim olabilir.

Adres: Kuloğlu Mahallesi, No B, Turnacıbaşı Caddesi, No:44 – Beyoğlu, İstanbul

İstanbul Gözleme
İstanbul Gözleme

Bitsin İstemeyeceksiniz: Privato Cafe

Galata’nın en popüler kahvaltı adreslerinden birisi olan Privato Cafe; gerek yöresel ve mevsimine göre değişen kahvaltı çeşitleri gerek vintage dekorasyonu gerek atmosferi ve doyma garantili porsiyonlarıyla zaten kendisini kanıtlamışken; biz ise onu bir de gözleme konusunda en iyi ilan etmek gerek diye düşünenlerdeniz. Özellikle de gözlemeniz geldiğinde üstüne süreceğiniz o muhteşem lezzetli acuka ile tam bir lezzet ziyafeti yaşayabilirsiniz.

Bizce buraya kahvaltı için gelmeli ve uzun soluklu bir köy kahvaltısı yaparken masanıza sıcacık servis edilen gözlemelerden de bir tane söylemelisiniz.

Adres: Şahkulu, Galata Galip Cad., Tımarcı Sok. 3/B – Beyoğlu, İstanbul

İstanbul Gözleme Hamuru
İstanbul Gözleme Hamuru

Çeşit çeşit gözleme: Çınaraltı Mantı & Gözleme

Buraya giden bir daha gidiyor, eşine dostuna arkadaşına öve öve bitiremiyor! Ağva’nın en bilinen adreslerinden birisi olan Çınaraltı Mantı & Gözleme; daha önce hiçbir yerde göremeyeceğiniz bir gözleme menüsünü size sunuyor. Neredeyse 50’ye yakın gözleme çeşidi ile sizi şaşkına çevirecek bu mekânda patlıcanlıdan tutun da ıspanaklı ve pastırmalıya kadar; bal kabaklıdan tutun da cevizli gözlemeye kadar envai çeşit bulmak mümkün. Tüm bu lezzetlerin yanında bonus olarak mekanın orta yerinde yer alan soba da size nostalji yaşatacak cinsten.

Adres: Ağva Merkez Mahallesi, Plaj Caddesi, Cansever Sokak, No 6/A – Şile, İstanbul

İstanbul’un En İyi Gözlemecileri - Ispanaklı Gözleme
İstanbul’un En İyi Gözlemecileri – Ispanaklı Gözleme

Sıra beklediğinize değecek lezzet: Çeşme Bazlama Kahvaltı

Rotamızda bu sefer son zamanların en popüler mekânlarından birisi var. İstanbul’da en iyi gözleme yapan yerler listesine hızlı bir giriş yapan Çeşme Bazlama Kahvaltı; Nişantaşı’nın kalbinde yer alan ve özellikle de kahvaltısı ile meşhur bir yer. Burayı bulmak için herhangi bir çaba sarf etmenize gerek yok çünkü dükkânın önünden sıra ne zaman giderseniz gidin eksik olmuyor. Bizce buraya gelmişken o sırayı bekleyin ve mis gibi sıcacık gözlemelerin yanı sıra ev yapımı çeşit çeşit reçellerin, bazlamanın pişinin tadına da bakmadan çıkmayın.

Adres: Teşvikiye Neighborhood, Ahmet Fetgari Sokak, No 40 – Şişli, İstanbul

İstanbul'da Gözlemeli Kahvaltı
İstanbul’da Gözlemeli Kahvaltı

Rota Yine Şile’ye: Şevval Nur Gözleme ve Kahvaltı Evi

Eğer İstanbul’un en iyi gözlemecileri listesi yapıyorsak gözlemenin cenneti olan Şile’den sadece bir gözlemeciye yer vermek haksızlık olur diye düşündük ve rotamızı tekrar Şile’ye çevirdik. Şile gezisini muhteşem bir lezzet gezisine dönüştürecek olan Şevval Nur Gözleme ve Kahvaltı Evi’nde çeşit çeşit birçok el açması gözleme bulmak mümkün. Buraya kadar gelmişken güzel bir kahvaltının yanına söyleyeceğiniz sıcacık gözleme ile kendinizi şımartın.

Adres: Şile Oto Yolu, Avcı Koru Mevkii, Doğa Park Karşısı, No 3 – Şile, İstanbul

İstanbul'da Gözleme Çeşitleri
İstanbul’da Gözleme Çeşitleri

Beyaz Yakalıların Uğrak Adresi: Türkmen Cafe

Burası devasa plazaların arasında kalmış adeta bir lezzet cenneti! Plazalarda çalışan birçok kişinin öğle aralarında koşa koşa geldiği ve gözlemesinin ününün tüm İstanbul’u sardığı Türkmen Cafe’de öğle molalarında yer bulmak neredeyse imkansız desek yanılmış olmayız.  Üstelik sadece gözlemesi ile de değil; kahvaltıdan yaprak sarma ve köfteye kadar çok çeşitli yemek alternatifi de bulunan bu kafede bizim favorimiz ise tabiki gözümüzün önünde açılan ve kayıtsız kalamayacağımız mantı ve gözlemeler. Buraya gittiğinizde özellikle ıspanaklı-peynirli, kavurmalı kaşarlı, çeçil peynirli gibi ünlenmiş gözleme çeşitleri yemeden çıkmayın.

Ayrıca orada yiyecek kadar vaktiniz yoksa hiç üzülmeyin; kafeden istediğiniz çeşitte gözlemeleri kilo ile alıp evinize götürebiliyorsunuz.

Adres: Emniyetevler Mahallesi, Lala Paşa Sokak, No 3/A – Kağıthane, İstanbul

İstanbul’un En İyi Gözlemecileri - Mantarlı Gözleme
İstanbul’un En İyi Gözlemecileri – Mantarlı Gözleme

Daha bunun gibi bir çok yemek listemiz sizleri bekliyor. İstanbul en güzel tatlarına ulaşmak isterseniz sizi şöyle alalım.