İstanbul’un En İyi Karadeniz Pidecileri
İstanbul’un En İyi Karadeniz Pidecileri

Pide denilince akla gelen ilk bölge hiç şüphesiz Karadeniz’dir. İstanbul’un en iyi Karadeniz pidecileri listemizde; Kıymalısı, pastırmalısı, peynirlisi, kavurmalısı, açık ya da kapalısı hiç fark etmez; taş fırında ağır ağır pişen ve yiyeni mutlu, yemeyeni ise bin pişman eden bu özel pide, hakkı ile yapılan yerlerde yenildiğinde tam bir mide ziyafeti yaşatıyor. Tüm pideler bir kenara Karadeniz Pidesi bir kenara. Peki, tam layığı ile pişirilmiş muhteşem bir Karadeniz pidesi yemek istiyorsunuz ancak nerede yiyeceğinizi bilmiyor musunuz? İşte İstanbul’un en iyi Karadeniz pidecileri listesi

Karadeniz Pidesi Fatih’te Yenir

1-Karadeniz Pide ve Kebap Salonu

Karadeniz pidesi denildiğinde akla gelen ilk adreslerden birisi ve pide severlerin rotasını Fatih’e çevirmelerine neden olan Karadeniz Pide ve Kebap Salonu, ünlü gurme Vedat Milor’un de ziyaret edip onay verdiği mekanlardan birisidir. İstanbul’un en iyi pidecileri listesinde en üst sıralarda yer alan bu küçük ama oldukça samimi dükkânın sahibi işini severek yapan yaşlı bir amca. Masaya oturduğunuz gibi size hoş geldin deyip siparişinizi alan ve masaya ikramlıkları yönlendiren bu tatlı dükkân sahibi, herkesin burayı sevme sebeplerinden ilki diyebiliriz. Masaya gelen salata, közlenmiş biber, Karadeniz’den gelen tereyağı ve sıcacık tandır ekmeği, siparişinizi beklerken yiyip doyacağınız türden. Pidelerin lezzeti ise sorgu gerektirmeyen türden. Kısacası; gidin ve deneyin.

kiymali-karadeniz-pidesi
kiymali-karadeniz-pidesi

2-Haçapuri Karadeniz Pidesi

Bilenler bilir, Fatih’te Karadeniz pidesi denildiğinde akla gelen ilk dükkânlardan birisi olan fakat kapanan Fatih Karadeniz Pideci çalışanlarının açtığı Haçapuri, yeni açılmış olmasına rağmen müdavimleri çok olan bir dükkân haline gelmiş durumda. Pideleri çıtır çıtır; pide çeşitleri ise oldukça zengin.

hacapuri
hacapuri

3-İbrahim Usta Meşhur Karadeniz Pidecisi

Pide düşkünlerinin uğrak noktalarından birisi olan ve İstanbul’daki en iyi pideciler listesinde yerini alan bu mekân; %100 doğal ve yöresel sloganı ile 1957 yılından bu yana hizmet veriyor. Yalnız söylemekte fayda var; mekân oldukça küçük. Epey kalabalık olduğunu da düşünürsek; yer bulmanız bazen sorun olabiliyor.

Anadolu Yakası’nda Olanlar İçin

4-Köşem Karadeniz Pide Salonu

İyi bir Karadeniz pidesi yemek için illa ki Fatih’e gitmeye gerek yok tabiki. Karadeniz pidesinin Anadolu Yakası’ndaki en iyi temsilcilerinden birisi hiç şüphesiz Köşem Karadeniz Pide Salonu’dur. Özellikle tel ve kolot peyniriyle hazırlanan peynirli Karadeniz pidesini yemeden o dükkândan çıkmayın. Adres ise Göztepe’de Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi’nde.

peynirli-karadeniz-pidesi
peynirli-karadeniz-pidesi

5-Yaşar Bafra Pide Kebap Salonu

İstanbul’un en iyi Karadeniz pidecileri listesinin Anadolu ayağındaki en başarılı temsilcilerinden birisi daha: Yaşar Bafra Pide Kebap Salonu. Yolunuz Üsküdar’a düşerse mutlaka uğramanız gereken ve pidesi ile olduğu kadar çorbalarıyla da ün salmış olan bu mekânın özellikle açık karışık pidesinin müdavimi çok fazla, bizden söylemesi.

kapali-karadeniz-pidesi
kapali-karadeniz-pidesi

6-Pidesun

Anadolu Yakası’nın en iyi pidecileri listesinde Kadıköy’ü temsil eden Pidesun, doymadan sizi masadan kaldırmama felsefesine uygun olarak hizmet veren bir mekân. Sahipleri Samsunlu ve bu işin mutfağından gelen insanlar olduğu için tecrübelerini pidelerinin lezzetine de yansıtmışlar. Mekân Vedat Milor’un da tavsiye ettiği mekânların birisi olması açısından önemli. Hem malzemesi oldukça fazla hem de boyutu büyük olan bu lezzetli pidelerin siz de müdavimi olabilirsiniz. Ayrıca küçük bir not; turşuları da nefisJ

yumurtali-karadeniz-pidesi
yumurtali-karadeniz-pidesi

7-Lider Pide

Pideyi elle yemenin makbul olduğunu savunan ve Ümraniye’de en iyi Karadeniz pidesi bizde yenilir cümlesinin hakkını sonuna kadar veren bu mekân, pide çeşitleri açısından da oldukça zengin.  Gitmişken özellikle kıymalı-yumurtalı açık pidenin tadına mutlaka bakmalısınız.

bafra-usulu-pide
bafra-usulu-pide

8-Karadeniz Tadal Pide Salonu

Anadolu Yakası’nın en iyi pidecileri listesinde üst sıralarda yer alan ve Vedat Milor’un da tavsiye ettiği Karadeniz Tadal Pide Salonu, kullandığı kaliteli ve doğru malzemeler ile muhteşem pideler ortaya çıkarıyor. Özellikle açık kavurmalı pideyi şiddetle tavsiye ediyoruz.  Eğer Sultanbeyli’ye yolunuz düşerse kendinize güzel bir yemek molası verin ve İstanbul’daki en iyi Karadeniz pidecilerinden birisi olan bu dükkâna uğramadan dönmeyin.

9-Nizam Pide Salonu

Taksim olmadan olmaz: İstanbul’daki en iyi pideciler listesinde Fatih ve Anadolu Yakası’nda yer alan pidecilerin hâkimiyetini yıkan ve Taksim’de Balık Pazarı’nın hemen sonunda senelerdir hizmet veren Nizam Pide Salonu; Karadeniz pidesini en iyi yapan yerlerden birisi. Özellikle kavurmalı, Trabzon’dan gelen özel peynirle yapılan peynirli ve kaşarlı, yumurtalı pide çeşitleri ile mutlaka şans verilmesi gereken yerlerden birisi. Pidenizi yedikten sonra bonus olarak en az pide kadar iyi yapılmış bir sütlaç yemeyi de unutmayın.

kapali-karadeniz-pidesi
kapali-karadeniz-pidesi

10-Pideban

Sarıyer’de Bir Karadeniz Pidecisi: Sarıyer’in Karadeniz Pidecisi olarak nam salan Pideban; kendine özel ‘ban pide’ ve mantarlı pide gibi farklı çeşitleri ile Karadeniz pidesi severlere alternatif tatlar sunuyor. Tabi bunların yanı sıra klasikten vazgeçmeyenler için kıymalı, kavurmalı ve kaşarlı pidelerinin de oldukça başarılı olduğunu söylemeye gerek yok sanıyoruz.

 ispanakli-karadeniz-pidesi
ispanakli-karadeniz-pidesi

11-Yerinde Pide

Butik bir Karadeniz pidecisi mantığı ile işletilen Yerinde Pide; patlıcanlı, tulum peynirli, ıspanaklı pideleri ile hem farklı hem de klasik pideleri ile geleneksel Karadeniz pidesi lezzetini aynı anda size sunuyor. Mekânın en favori pidesi ise kendi ismini verdikleri ‘Yerinde Pide’.

Son olarak İstanbul’da bir çok lezzet, bir çok meşhur yemek yerleri mevcut. Daha fazla lezzet arayanları şöyle alalım. :)