İstanbul'un En İyi Mantıcıları
İstanbul'un En İyi Mantıcıları

Eğer sizin de canınız çılgınlar gibi mantı yemek istiyorsa ve bunu evde yapacak vaktiniz yoksa; işte size İstanbul’un En İyi Mantıcıları…

Mantı yapmak zordur biliriz. Saatlerce zahmet edip yapılan mantının neredeyse rekor bir hızda tüketilmesi de ayrı bir üzücü durumdur.

Yiyen pişman ama yemeyen daha da pişman! Üzerindeki yoğurdu, mest olduğumuz bol sosu, içindeki kıyması ve hamuru ile damağımızda bıraktığı lezzet tarif edilemez, tarif etmeye kalksak kelimeler yetmez! İşte müptelası çok, neredeyse sevmeyeni yok olan bir lezzet mantı bu yazımızın misafiri oldu.

İstanbul’un En İyi Mantıcıları Listemiz Şöyle;

1- Yeni Lokanta / Beyoğlu

Yeni Lokanta - Yoğurtlu Mantı Çeşitleri
Yeni Lokanta – Yoğurtlu Mantı Çeşitleri

İlk durağımız: Beyoğlu: İstanbul’da mantı yiyebileceğimiz en iyi mekânlar arayışında ilk durağımız Beyoğlu oluyor. Beyoğlu’nun bilinen restaurantlarından birisi olan Yeni Lokanta; en iyi mantıyı yiyebileceğiniz mekânlar listesinde ilk sırada. Mantının yanında zengin bir içecek listesini de menüsünde bulunduran ve mantı haricinde ana yemek olarak çeşitlerin oldukça bol olduğu bu lokantada özellikle geleneksel lezzet gurularına rastlamanız çok mümkün. Ancak bizim buraya gelenlere şiddetle önerimiz kesinlikle mantıdır. Muhteşem Antakya yoğurdu ile sunulan mantı tek kelime ile efsane bir lezzet.

Adres: Tomtom Mahallesi, Kumbaracı Yokuşu, No:66

2- Aşkana Mantı / Ulus

İstanbul'un En İyi Mantıcıları - Aşkana Mantı
İstanbul’un En İyi Mantıcıları – Aşkana Mantı

Rotanızı Ulus’a çevirin: Ulus’ta işiniz yoksa bile sırf bu mekâna gidip mantı yemek için gitmelisiniz. Mekânın adı Tatarca ‘aşhane’ kelimesinden geliyor. Mantılarını günlük olarak hazırlayan Aşkana Mantıcısı, günün her saati lezzet avcılarının gözde mekânlarından birisi.

Bol soslu mantı
Bol soslu mantı

Siz siz olun buraya gelmişken tüm diyetleri ve forma girme çabalarınızı unutarak çiğ böreğin tadına da bakın. Mantının her türlüsünü yiyebileceğiniz Aşkana Mantı, listenizin bir kenarında muhakkak olmalı.

Adres: Ahmet Adnan Saygun Cad. Metehan Sok. Türkel Apt. No: 1/1

3- The Galata House / Beyoğlu

The Galata House
The Galata House

Galata Olmadan Olmaz: Son zamanların en popüler rotalarından birisi olan Galata, İstanbul’un en iyi mantıcıları listesinde de kendisine yer bulmuş durumda. Galata’nın en güzel mekanlarından birisi olan The Galata House; iki katlı tarihi dokusu ile kendisine hayran bırakırken; lezzetli menüsü ile damaklarınıza hitap etmekten de çekinmiyor. Mekanda mantı çeşitleri olarak yok yok; Etli Tatar mantısı, Gürcü mantısı, krema soslu- patatesli Rus mantısı, krema soslu- peynirli Rus mantısı mekanın öne çıkan mantı çeşitlerinden.

Adres: Bereketzade Mahallesi, Galata Kulesi Sokak No:15

4- Hıngal Mantı / Beykoz

Hıngal Mantı - Yoğurtlu Mantı
Hıngal Mantı – Yoğurtlu Mantı

İstanbul’un en iyi mantıcıları listesinde rotamızı Anadolu yakasına çeviriyoruz; Beykoz’un en popüler mekânlarından birisi olan Hıngal Mantı, en iyiler listesinde kendisine yer bulmuş durumda. Akla hayale gelmeyecek her çeşidini rahatlıkla bulabileceğimiz Hıngal Mantı’da bizim favorimiz ise renkli mantılardan yana. Mavi renkli sebzeli, siyah renkli somon balıklı, beyaz-yeşil renkli etli-ısırganlı, kahverengi renkli peynirli-kahveli, kırmızı renkli kıymalı-acılı çeşitleri renkli mantıların sadece aklımıza gelen birkaç çeşidi. Siz siz olun; yolunuz Beykoz’a düşerse bu mantıcıya mutlaka gidin!

Adres: Baklacı Mahallesi, Cecenistan Caddesi, Yade Sokak, No:5

5- Sayla Mantı / Kadıköy

İstanbul'un En İyi Mantıcıları - Sayla Mantı
İstanbul’un En İyi Mantıcıları – Sayla Mantı

Kadıköy’ün En iyisi: Eğer yolunuz Kadıköy’e düşerse uzun bir süredir Bahariye’de hizmet veren Sayla Mantı’yı muhakkak denemelisiniz.  İsterseniz mekânda oturup mantınızı afiyetle yiyebileceğiniz gibi isterseniz de kilo ile satın alıp evde hazırlayabilirsiniz.

Adres: Caferağa Mah., Nail Bey Sokak No: 32/A

6- Sinop Mantı / Beşiktaş

İstanbul'un En İyi Mantıcıları - Sinop Mantı
İstanbul’un En İyi Mantıcıları – Sinop Mantı

Yolu Beşiktaş’tan Geçenlere: Eğer Beşiktaş’taysanız ve güzel bir mantı yemek istiyorsanız İstanbul’un en iyi mantıcıları listesinde yer alan ve birçok Karadenizlinin kalbini fetheden Sinop Mantı; sizin için iyi bir tercih olacaktır. Mekânda bizim favorimiz ise yarısı cevizle diğer yarısı da yoğurtla servis edilen karışık mantısı. Bu mantıyı yiyerek şimdiye kadar yediğiniz tüm mantıları unutabilirsiniz!

Adres: Sinanpaşa Mahallesi, Sinanpaşa Köprüsü Sokak, No 4/1

7- Tuğbiş Mantı Evi / Kadıköy

Tuğbiş Mantı Evi - Ev yapımı mantı
Tuğbiş Mantı Evi – Ev yapımı mantı

Kadıköy’ün En iyilerinden: Kendi gibi adı da tatlı olan bu mekân özellikle mantısı ile ünlenmiş durumda. Mantı haricinde zeytinyağlılar, çiğ börekler ve haşlama içli köfte gibi zengin bir menüsü de olan Tuğbiş Mantı Evi’nde yiyeceğiniz mantı tam bir anne mantısı, demedi demeyin!

Adres: Acıbadem Mahallesi, Acıbadem Caddesi, Faikbey Mescidi Sokak, No 39/2

8- Kardeşim Mantı / Sarıyer

Kardeşim Mantı - Karışık Mantı
Kardeşim Mantı – Karışık Mantı

Rotamızı Sarıyer’e çeviriyoruz: Boğaz hattında gezerken canınız birden mantı çekti ve nerede yiyeceğinize dair en ufak bir fikriniz bile yoksa; rotanızı Emirgan tarafına çevirin ve İstanbul’un en iyi mantıcıları arasında yer alan Kardeşim Mantı’da kendinize muhteşem bir ödül verin. Samimi ve mütevazi atmosferi ile adım attığınız andan itibaren kendinizi evinizde hissedeceğiniz bu mekanın duvarlarında yer alan nostaljik fotoğraflar da sizi geçmişe götürecek.

Adres: Emirgan Mahallesi, Doğru Muvakkıthane Caddesi, No 14/A

Daha buna benzer bir çok yemek listemiz sizleri bekliyor. İstanbul en güzel tatlarına ulaşmak isterseniz sizi şöyle alalım.