İstanbul’un En Ünlü 6 Yunan Restoranı
İstanbul’un En Ünlü 6 Yunan Restoranı

Yunan mutfağı için Yunanistan‘a gitmenize hiç gerek yok. İstanbul’un en ünlü 6 yunan restoranı sizlerle. Yunan mutfağı dediğimizde hepinizin aklına nefis mi nefis zeytinyağlılar, birbirinden farklı ve lezzetli mezeler ve deniz mahsullü yemekler geliyor di mi? Peki; özellikle deniz ürünleri severleri memnun eden bir mutfak olan ve aslında Ege mutfağı ile neredeyse birebir aynı olan Yunan Mutfağı’nı deneyimlemek için Yunanistan’a gitmeye gerek yok desek? İşte size Yunanistan’ın mavisini, beyazını, uzosunu, tavernasını, birbirinden lezzetli deniz ürünlerini ve mezelerini sofranıza getirecek olan İstanbul’un en ünlü altı Yunan restoranı...

Yunan Mutfağı
Yunan Mutfağı

İstanbul’un En Ünlü 6 Yunan Restoranı

1- Asırlık Tarifler: Kydonia

Asırlık Tarifler: Kydonia
Asırlık Tarifler: Kydonia

Girit’ten mübadeleyle gelen Türklerin beraberinde getirdiği tarifler ile hazırlanan 70 çeşit mezeyi size sunan bir Yunan restaurantıdır Kydonia. ‘Bir deniz, iki yaka’ sloganı ile ünlenmiş ve İstanbul’un en iyi Yunan restaurantları sıralamasında ilk sıralarda yerini alan bu restaurantta neredeyse yok yok! Grek salata, sakızlı ahtapot yahnisi, Girit ezme, sıcak yatırma peyniri, cevizli kalamar dolma, skordalya, gözü yaşlı Eleni gibi birçok Yunan mezesini en lezzetli hali ile bulabileceğiniz Kydonia’da bu lezzetlerin yanı sıra bir de boğaz manzarası var ki anlatılmaz yaşanır cinsten. Kuruçeşme’de yer alan bu mekâna tahmin edeceğiniz üzere gitmeden evvel rezervasyon ise şart.

Adres: Kuruçeşme Mahallesi, Muallim Naci Caddesi, Öksüz Çocuk Sokak, No 5/  Beşiktaş

2- İstikamet Eski Beyoğlu: Eleos

İstanbul’un En Ünlü 6 Yunan Restoranı - Eleos
İstanbul’un En Ünlü 6 Yunan Restoranı – Eleos

‘İstanbul’un en iyi Yunan restaurantları’ sıralamasında ilk sıralarda yer almayı sonuna kadar hak eden Eleos; mavi-beyaz tasarımı ve birbirinden lezzetli alternatifler barındıran menüsü ile sizi Yunanistan’da hissettirecek kadar iddialı. Mevsimindeki Ege otlarını en lezzetli tarifler ile size sunan Eleos, zengin meze menüsü ve en tazesinden balık ve deniz ürünleri ile sizin kalbinizi fethedecek.  Özellikle midye dolma, fava, deniz börülcesi, ahtapot ızgara, midye saganaki ve Yunan salatasını denemeden bu restauranttan çıkmak tam anlamı ile yasak! Tüm bu lezzetli mezeler ve yemekler bir de en güzel Yunan ezgileri ile birleşip bu atmosfere Boğaz manzarası da eşlik edince, değmeyin keyfinize.

Adres: Tomtom Mahallesi, İstiklal Caddesi, Hıdivyal Palas, No 231, Kat 2 /Beyoğlu

3- Mezeye Doymak İsteyenlere: Giritli

Mezeye Doymak İsteyenlere: Giritli
Mezeye Doymak İsteyenlere: Giritli

Rotamızı bu kez Sultanahmet’e çeviriyoruz. İstanbul’da Yunan mutfağını en iyi şekilde sunan restaurantlardan birisi olan Giritli; en iyiler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Adından da anlaşılacağı üzere Giritli bir ailenin kızı olan Ayşe Şensılay tarafından işletilen bu mekân, tarifi asırlık aile mirasına dayanan ve bizzat onun elinden çıkan lezzetlere de ev sahipliği yapıyor. Giritli’nin menüsüne baktığımızda ağzımızın suyu akmadı desek yalan söylemiş oluruz. Özellikle Girit Ezmesi’ni burada denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Ayrıca radika, turp otu, marata, ısırgan, ebegümeci, vruvez gibi otları masanızda muhakkak misafir etmelisiniz. Tüm bu lezzetlere bir de yaz aylarında tam da keyif yapmalık ferah bahçesini eklersek, aman sabahlar olmasın deriz.

Adres: Cankurtaran Mahallesi, Keresteci Hakkı Sokak, Armada Otel Yanı / Fatih

4- Mutlaka Denemelisiniz: O Maestros

İstanbul’un En Ünlü 6 Yunan Restoranı - O Maestros
İstanbul’un En Ünlü 6 Yunan Restoranı – O Maestros

Müdavimi çok, Arnavutköy’ün en popüler mekânlarından birisi olan ‘O Maestros’; meyhane kültürünü Boğaz’ın eşsiz manzarası ile birleştiren, İstanbul’un en iyi Yunan restaurantları listesinde yer alan oldukça kaliteli ve menüsündeki lezzetli alternatifler ile hafızalara kazınacak bir mekân.

Arnavutköy’ün mimari olarak oldukça güzel binalarından birisinde hizmet veren O Maestros’un menüsünde neler yok ki! Selanik cacığı ve Selanik mücverinden tutun da şakşuka ve Chios favaya; Ahtapot salatasından tutun, kabuklu midye pilavı ve Yunan salatasına kadar Yunan mutfağının en güzel örneklerini tadabileceğiniz bu ünlü mekânı mutlaka gidilecekler listesine muhakkak eklemelisiniz.

Adres: Arnavutköy Mahallesi, Arnavutköy Bebek Caddesi, No 73 / Beşiktaş

5- Tam Keyif yapmalık: Ouzo Roof Restaurant

Tam Keyif yapmalık: Ouzo Roof Restaurant
Tam Keyif yapmalık: Ouzo Roof Restaurant

Adını Yunanistan’ın milli içkisi ouzodan alan bu mekân, Kalamış’ın en bilinen ve en çok tercih edilen mekânlarından birisi. Menüsünde Yunan mutfağına olduğu kadar Ege mutfağına da yer veren Ouzo Roof Restaurant’ta saganaki hellim, sakızlı ahtapot, domatesli midye saganaki, Greek Salata, ouza salata ve her daim taze mevsim balıklarının en lezzetli halini bulmak mümkün. Ayrıca siz tüm bu lezzetlerin tadına bakarken arkadan yemeğinize eşlik eden Yunan ve Türk ezgileri de atmosferi oldukça keyiflendiriyor.

Adres: Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel, Fenerbahçe Mahallesi, Fener Kalamış Caddesi, No 38/ Kadıköy

6- Sanki bir Yunan Adasında Gibi: Greecology

Sanki bir Yunan Adasında Gibi: Greecology
Sanki bir Yunan Adasında Gibi: Greecology

İstanbul’da iyi bir Yunan restaurantı arıyorsanız ve Taksim yakınlarındaysanız rotanızı Cihangir’e çevirebilirsiniz. Yeni nesil Yunan mutfağının güzel bir örneği olan Greecology menüsündeki farklı lezzetler ile dikkat çekmeyi başarıyor. Hem Yunan hem de Akdeniz mutfağının ağırlıklı olduğu menüde gyro diye isimlendirilen dönerler ekstra dikkat çekiyor. Izgara sebze, tavuk, bonfile ve köfte gibi gyro yani dönerleri denemeden önce kendinize güzel bir meze başlangıç tabağı yapmanızı ise şiddetle öneriyoruz. Özellikle saganaki, caciki, pastırmalı fasulye humus, çıtır kalamar gibi mezeler mekanın olmazsa olmazlarından.

Adres: Pürtelaş Hasan Efendi Mahallesi, Cihangir Caddesi, No 1 / Beyoğlu

7- Yunanistan’dan bir rüzgâr esti: Kalamata

İstanbul’un En Ünlü 6 Yunan Restoranı - Kalamata
İstanbul’un En Ünlü 6 Yunan Restoranı – Kalamata

Beşiktaş Akaretler’de adeta bir Yunan rüzgârı estiren Kalamata; klasik meyhane anlayışını ve günümüzün modern restaurant hizmetini bir araya getiriyor. Yunan mutfağı ağırlıklı olan menüsü ile dikkatleri üzerine çeken Kalamata; özellikle ıspanak borani, fava, şakşuka, levrek marine, yaprak sarma, kalamata zeytin, gözü yaşlı Eleni, barbun pilaki gibi mezeleri ile hem gözünüze hem de midenize hitap ediyor. Bu güzel mezeleri ve birbirinden lezzetli ana yemeklerinin yanında bir de canlı Türk sanat müziği ve bazı günlerde de Yunan ezgileri ile kendinize Yunanistan’ın güzel bir tavernasında hissedebilirsiniz.

Adres: Sortie, Kuruçeşme Mahallesi, Muallim Naci Caddesi, No 54/ Beşiktaş

Buna benzer bir çok yeni yemek listemiz sizleri bekliyor. İstanbul en güzel tatlarına ulaşmak isterseniz sizi şöyle alalım.