İsteğe Bağlı Sigorta İptal Dilekçesi ve Geçmiş Borç Nasıl Silinir?

İsteğe Bağlı Sigorta Borcumu Nasıl Silerim?
İsteğe Bağlı Sigorta İptal Dilekçesi ve Geçmiş Borç Nasıl Silinir?

Seyahat eden, kendi işini yapan, ev işler ile uğraşanlar isteğe bağlı sigortalı olması gerek. Peki bunu nasıl bir dilekçe ile iptal edebiliriz? İhtiyacımız kalmadığında yada sigortalı bir işe girdiğimiz de ne yapmalıyız?

İlk önce şunu söylemeliyiz ki sigortalı bir işe girdiğinizde İsteğe bağlı sigorta otomatik olarak iptal edilir. Sigortalı bir işe girdiğinizde bir şey yapmanıza gerek yoktur.

İsteğe bağlı sigorta başvurusunu E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Ama mevcut başvurunuzu iptal etmek isterseniz bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. SGK’na bir dilekçe verdiğinizde isteğe bağlı sigortanızın kapanışı yapılacaktır. Örnek dilekçe aşağıdadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Borcumu Nasıl Silerim?

İsteğe bağlı sigorta başvurunuzu E-Devlet üzerinden yaptınız, bir kaç ay ödediniz ama sonra durumunuz bozuldu, üzerinden aylar geçti ve birikmiş sigorta borcunuzu ödemeyecek hale geldiniz. Peki şimdi ne olacak? bu kadar yüksek Bağ-kur borcunu nasıl ödeyeceksiniz? Çözümü çok basit.

Kendinizi derde sokmanıza gerek yok. İptal başvurusu yaparken mevcut borcun silinmesini istediğinizi ve geçmiş borcunuzu ödeyemeyeceğinizi söylemeniz yeterli.

Görevli size bir forum verecek onu görevlinin söylediği şekilde doldurduğunuzda geçmiş borçlarınızda silinecektir.

İPTAL DİLEKÇESİ

Bu formda, sigortalının T.C kimlik numarası veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce verilen numara ile ikamet adresi bilgileri yer almaktadır. Ayrıca, sigortalının SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik bilgileri ve ödeyeceği prim tutarı da formda yer almaktadır.

KAPANIŞ DİLEKÇESİ

T.C
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
….. İL MÜDÜRLÜĞÜ
….. SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ

Konu: İsteğe Bağlı Sigorta Kapanış.

Müdürlüğünüzde …….. bağ-kur sicil numarası ile kayıtlıyım. İsteğe bağlı sigortalığımın sona erdirilmesini;

Bilginize arz ederim.

……/……./2015

T.C. Kimlik No: …………………
ADI SOYADI: …………………..

İmza ………………………………

Adres :

Bunun gibi bir çok faydalı bilgi için Seyahat Bilgileri sayfamıza bir göz atabilirsiniz. Bizi sosyal medya hesaplarından takip etmeyi unutmayın! Sağlıcakla kalın. :)