İtfaiye Müzesi | Tarihi Bilgiler, Nerede ve Nasıl Gidilir? – İSTANBUL

İstanbul’daki İtfaiye Müzesi tarihe ışık tutan önemli görselleri ve belgeleri ile meraklılarına kapılarını açıyor. İtfaiye teşkilatı tarihi oldukça eskilere dayanan bir ihtiyaca binaen kurulmuş ve gerek Osmanlı devrinde gerekse de günümüzde önemini hiçbir zaman kaybetmemiştir.

Özellikle ahşap yapıların yoğun olduğu dönemlerde ve İstanbul gibi kalabalık yerleşim alanlarında Tulumbacılar şeklinde teşkilatlanan yapılar ve Beyazıt Kulesi vb gibi yapılardan kendilerine has haberleşme sistemleri ile çalışan yangın söndürme grupları tarihin her döneminde bir şekilde var olmuşlardır. Hatta Tulumbacılar kendilerine has yapıları ve hayatları ile birçok incelemeye konu olmuşlardır.

İtfaiye Müzesi Hakkında Bilgiler

İstanbul birçok tarihi ve kültürel değere ev sahipliği yapan bu açıdan çok zengin bir mirasa sahip olan önemli bir şehirdir. Keşfedilmemiş ya da ziyarete açılmamış birçok tarihi değeri de taşıdığı varsayılırsa İstanbul, gezilecek yerler bakımından gerek turistik gerekse kültürel gezilere ve akademik çalışmalara oldukça elverişli bir bölgedir.

İstanbul İtfaiye Müzesi de bu kapsamda faaliyet gösteren, ilk kuruluşu İstanbul Fatih ilçesi Zeyrek semtinde olan bir müzedir. Müze 1931 yılında açılmıştır. İtfaiye için idari merkez olarak kullanılan binanın yanında dönemin itfaiye çalışanlarınca açılan müze bugün, oldukça değerli çalışmalar sonucu Fatih teki adresinden taşınarak sergileme ve değerlendirme olanağı daha yüksek yeni mekanında sergileme faaliyetlerinin bitmesinin ardından 2013 yılında tekrar açılmıştır. Beşiktaş semtinde Yıldız Parkı yanındadır.

Müze İçeriği: Eserler kapsamında tulumbalar, itfaiyeciler kullanıldığı ekipmanlar, giysiler vb sergilenmektedir. Müze ziyaretçilerini, itfaiye kavramına dair yaklaşık 300 yıllık bir eser yoğunluğu ile karşılamaktadır. Müzenin gruplar halinde gezilmesi ve rehberlik hizmeti ve daha detaylı bilgiler için bilgi alınması gerekmektedir.

Müze Teması Hakkında

İtfaiyecilik toplumun gelişme düzeyine bağlı olarak sadece bir yangının su kullanılarak söndürülmesi faaliyeti olmaktan çıkmıştır. Arama ve kurtarma faaliyetlerinin ve bağlı birçok yardım hizmetinin ya merkezinde ya da yardımcı unsurlarından biri haline gelmiştir.

Kullanılan malzemeler, yangın söndürme teknikleri ve yangından korunma kapsamındaki faaliyetleri ile İtfaiye teşkilatı oldukça modern ve gelişmiş bir yapı haline gelmiştir. Tarihi vasfından artık çok öteye taşınan bu yapı, ihtiyaç duyulan her yere ve her zaman ulaşma gayesi ile aralıksız hizmet veren, toplum hayatının sosyal ve resmi bir parçası haline gelen önemli bir kurum olmuştur.

Yerel ve genel itfaiye teşkilatlarının yanı sıra büyük ve gelişmiş kurumların kendi içindeki itfaiye teşkilatları, yangın söndürme ekipmanları ve yangından korunma adına yürütülen her seviyedeki eğitim çalışmaları önemli bir yolculuğun aşamaları olarak bugünkü halini almıştır. İstanbul İtfaiye Müzesi de bu serüvenin başlangıcına ve bugüne gelişine tanıklık eden önemli kültürel ve görsel bir değerdir.

Eserlerin taşınması ve sınıflandırılması ve yeniden sergileme vasfının kazandırılması ile bugünküne haline kavuşan müze ücretsiz olarak gezilebilmektedir. Yaklaşık yarım saatlik bir gezi süresi bulunan müzede sergilenen eserler bakımından itfaiye teşkilatına dair birçok bilgi ve görsel değere ulaşmak mümkün olmaktadır.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Şuanda geçici olarak kapalıdır.

İtfaiye Müzesi Ulaşım Bilgileri

Adres:  Yıldız Mah. Çitlembik Yokuşu Horoz Sok. No:1 Beşiktaş / İstanbul

Telefon: (0212) 2529 9124

Nasıl gidilir?: Müzeye ulaşım oldukça kolaydır. Etrafında Deniz Müzesi ve Dolmabahçe Sarayı da yakın mesafe konumlanmıştır. Beşiktaş’a ulaşılan her vasıtadan sonra yürüyerek de Yıldız yönüne geçen otobüs, minibüs vb ile de gidilebilir. Yıldız Mahallesi Çitlembik Sokak No:1 adresinde kurulu müze, Dolmabahçe’den başlayacak bir gezi planının içine kolaylıkla dahil edilebilir. Uygun hava şartlarında yürüyüş yolu takip edilerek İstanbul İtfaiye Müzesi ile birlikte birçok tarihi mekan ve değer de ziyaret edilebilir.

Konum Bilgisi