İzmir Atatürk Müzesi ve Atatürk Evi
İzmir Atatürk Müzesi ve Atatürk Evi

İzmir’in en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olma unvanını taşıyan Atatürk Evi ve İzmir Atatürk Müzesi, halen ücretsiz olarak ziyaretçilere açık. Mustafa Kemal Atatürk ile alakalı her detaya önem verenler tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yapı. Herkesin malumu olduğu üzere Atatürk, İzmir’i çok seven ve sürekli ziyaretleri ile şehri şereflendiren biriydi. Atatürk’ün şehre geldiği zaman hem misafirlerini ağırlaması açısından hem de rahat bir şekilde çalışmalarını yapması bakımından uygun ve müsait bir yere duyulan ihtiyaca binaen kendisine takdim edilen konakta birçok kez kalmıştır.

İzmir Atatürk Müzesi – Atatürk Evi Hakkında Bilgiler

Müze olarak kullanılan bina, denizi gören konumu ve hemen caddeye yakınlığı ile oldukça merkezi bir yerde. Klasik Osmanlı konak modeline göre inşa edilen yapı iki katlı. Bugün çokça konuşulan yatay mimarinin en önemli örneklerinden biri. Bu haliyle konak, tarihe şahitlik yapan bir merkez üstü gibi. Çünkü İzmir’e giriş yapan Mehmetçik tarafından karargah olarak kullanılan ve aynı zamanda da, İzmir İktisat Kongresi için hazırlıkların yapıldığı yeri ifade ediyor. Yine Atatürk ve arkadaşları tarafından ülkenin geleceğine yönelik birçok fikrin tartışma konusu edindiği konak da burası.

Atatürk Kıyafetleri
Atatürk Kıyafetleri

Bir halı tüccarı olan Takfor adında Rum tarafından 1875’de inşa ettirilen ve daha sonrasında mübadele nedeniyle İzmir’i terk eden Rumlardan kalan bir yapı olarak hazineye devredilen yer, bir dönem otel olarak kiralanır. Ancak daha sonra belediye tarafından 1926’da yeniden devralınır ve çeşitli eşyalarla döşendikten sonra Atatürk’e devredilir.

İzmir Atatürk Müzesi Giriş Ücreti
İzmir Atatürk Müzesi

Böylece, Atatürk’ün her İzmir’e gelişi sırasında kaldığı ve kullandığı bir konak veya çalışma ofisi olarak günümüze kadar ulaşır. Atatürk’ün ölümü ile konak, Makbule Baysan’a intikal etmiş, ancak belediye daha sonra yapıyı satın alarak, 1941’de müzeye dönüştürmüştür.

İzmir Atatürk Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?
İzmir Atatürk Müzesi

Yapı müzeye dönüştükten sonra birçok kere de restore çalışmaları ile eksiklikleri gideriliyor ve günümüze denk orijinalliği korunarak ulaştırılıyor. 1978’de Atatürk ve Etnografya Müzesi adıyla anılıyor, ayrıca da, Atatürk’ün anıları ve eşyalarının yanı sıra, arkeolojik eserlere de yer veriliyordu. Ancak daha sonra Etnografya müzesinin açılması ile konaktaki arkeolojik eserler taşınıyor ve yapı sadece Atatürk evi ve müzesi olarak kalıyor.

Müzede neler var?

Atatürk müzesi, iki katlı. Birinci katında çeşitli odalar var; toplantı salonu, yatak odası, misafirler için bir oda, çalışma odası, berber ve muhafız odaları… Ayrıca kütüphane de var, burada da, Atatürk’ün okuduğu ve ona hediye edilen bazı kitaplara yer veriliyor. Odaların hemen hepsi neo-klasik tarzda dizayn edilmiş. Atatürk’ün kullandığı eşyaların yanı sıra, genel görünümü güzelleştirmek adına ekstra eşyalar da var. Müzenin ikinci katında ise, bazı sanat eserleri yer alıyor.

İzmir Atatürk Müzesi Ziyaret Saatleri
İzmir Atatürk Müzesi

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Ziyaret saatleri: Müze, pazartesi hariç her gün açık. 09.00’da başlayan ziyaretçi kabulü, 17.30’a denk sürüyor. Yazın ise, 19.00’a kadar ziyaretçi kabul ediliyor.

Giriş ücreti: Müzeye girmek için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmiyor. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen bir müze.

Atatürk Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Adres: Alsancak Mh., Gündüğdu Caddesi No: 242, Pk:35220 – Konak / İzmir

Telefon: (0232) 464 80 85

Nasıl gidilir?: Alsancak sınırları içerisindeki müzenin yeri merkezi. Bu nedenle, bulmakta asla zorlanılmayacak bir lokasyon denilebilir. Atatürk caddesi üzerindeki müzeye ulaşmak için öncelikle metro ile Alsancak’a gelmeniz gerekecek. Konak Kordon’dan Alsancak tarafına yürüyerek de Atatürk caddesine ulaşılabilir, ya da, Kordon’dan trene binerek, Alsancak Atatürk caddesine ulaşılabilir. Bornova’dan Alsancak veya Konak’a ulaşmanın en kolay yolu metro hattını kullanmak. Metro ile Alsancak tarafına ulaştıktan sonra Atatürk caddesi tarafından çıkış yapılır ve Atatürk evi ve müzesine ulaşılabilir. Konum bilgisi için tıklayın.