İzmir Hakkında Muhtemel Bilmediğiniz 6 Şey

İzmir dendiğinde akla saat Saat Kulesi, Kemeraltı, İnciraltı geldiğine eminiz. Turistlerin akın akın her yaz gittiği İzmir hakkında muhtemel bilmediğiniz 6 şey listesini paylaşmak istedik.

İzmir Hakkında Bilinmeyenler Listesi

Sadece İzmirlilerin bilebileceği birbirinden güzel bilgini sizler için derledik. Duyduğunuzda kültür şoku yaşayacağınız bu bilgiler umarım bir gün sizlerinde işinize yarar. :)

1. Bisiklet Yolları

İzmir Büyük Şehir Belediye’sinin katkıları ile İzmirli vatandaşlara armağan edilen bu bisiklet yollarında, 7’den 70’e herkes bisiklet sürmenin keyfini yaşıyor.” Yollar Artık BİSİM ” mottosu ile açılan 40 km’lik bisiklet yolunda bisiklet sürmek için yapılması gereken tek şey, vapur iskelelerinden kart alıp, bakiye yüklemek. Sahilin kenarında mis gibi deniz kokusunu içine çekerek, bisiklet süren gençleri ve hatta yaşlıları sık sık görebilmek mümkün. İzmir hakkında en az bilinen bisiklet yolları, turistlerin ve diğer şehirden gelenlerin büyük beğenisini toplamayı başaran bir uygulama.

2. Enerjide Devrim Yaratan Kent

İzmir, ilk defa rüzgar santrali kurulan Türkiye’de bir şehir olma ünvanını taşıyor. 1998 yılında Çeşme Germiyan Köyü’nde açılan rüzgar santrali ile, yenilebilir enerji çeşitliliğini arttırmış oldu.

3. Organik Yaşamın Diğer Adı

Günümüzde yediğimiz her besin bir GDO bombası haline gelirken, İzmir’de kurulan Ekopazar organik hayatı bizlere sunmak için her Cuma günü Bostanlı Pazaryeri’nde kuruluyor. Türkiye’de ilk defa organik ürünlerin satıldığı Ekopazar’a giren her ürün sıkı bir denetimden geçiyor. 2010 yılında İzmir Büyük Şehir Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği tarafından başlatılan projenin amacı, ihtiyacımız olan temiz ve organik ürünleri satın almak.

4. Türkiye’nin İlk Hayvanat Bahçesi

Koleksiyon tipine sahip Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesini bünyesinde bulunduran İzmir’de hayvanat bahçesinde sayısız çeşitte ve hiç bilmediğiniz hayvan türleri bulunmakta. İzmir hakkında muhtemel bilmediğiniz 6 şey listesinden birisi olduğuna emin olduğumuz İzmir Fuarın’da bulunan hayvanat bahçesi, 2008’de Doğal Yaşam Parkına taşındı. 425,000 m²’lik alana kurulmuş olan Doğal Yaşam Parkı’nda 120 türden 1,500 hayvan, 3,000 çeşit kadar ağaç ve 250 farklı bitki türünü görmek isteyeceğinize eminiz.

5. Midyenin Tazesini Bilen Şehir

Midyeyi bilmeyen yoktur. Ancak, midyenin tazesini ya da iyisini bilenlerin sayısı İzmir’de epey fazla. Midye Gurmesi olarak adlandırılabilecek İzmirliler, midyenin en iyisini bulur ve yer. Bir İzmirli olarak, midyenin en iyisi sıcak yenen olduğunu söylemeliyim. Küçük midyeler yerine, büyükleri tercih edin ve midyeyi akşam sahil kenarında çevresi kalabalık olan midyeciden yemeye özen gösterin.

6. Mimar Eiffel’in İzmir’e Dokunuşları

 

Fransa’da bulunan Eiffel Kulesi’nin mimarı ve tasarımcısının İzmir’de yapmış olduğu 2 eseri bilmediğinize eminiz. Turistlerin ve şehre gezmeye gelenlerin çoğunun bol bol resim çektirdiği ve önünde kuşlara yem attığı, Saat Kulesini bildiğinize ama kimin  eseri olduğunu bilmediğinize eminiz. Eiffel Kulesinin tasarımının yaptığı Saat Kulesi ve Basmane Garı’  Mimar Eiffel’in en önemli 2 eseri arasında sayılabilir.