İzmir Mavi Treni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1983 yılından bugüne kadar hizmet vermeye devam eden İzmir Mavi Treni, Ankara ile İzmir arasında hizmet vermektedir. 2006 yılına kadar Ankara – Alsancak güzergahları arasında çalışan İzmir Mavi Tren daha sonra 2006 yılında yapılan İZBAN çalışması nedeniyle güzergahını Ankara – Basmane arasında değiştirmiştir.

Kısa bilgi: İzmir tatil planlarınıza yeni fikirler katacak; İzmir gezilecek yerler listemize de mutlaka bir göz atmalısınız.

İzmir Mavi Treni Hakkında Her Şey

İzmir Mavi Tren biletinizi TCDD’nin internet sitesi üzerinden kolaylıkla alabilirsiniz. İzmir – Ankara arasında sefer yapmakta olan İzmir Mavi Treni yolculuk süresi toplam olarak 14 saat 30 dakika sürmektedir.

İzmir Mavi Tren Bilet Alma

İzmir Mavi Tren bileti almak için yapmanız gereken birkaç işlem bulunmaktadır, bu işlemler sayesinde biletinizi oldukça kolay ve hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

İlk yapmanız gereken TCDD’nin inter sitesine girerek gidiş – dönüş yerine İzmir – Ankara yada Ankara – İzmir olarak seçim yaptıktan hemen sonra 1 ayı geçmeyecek süre şeklinde biletinizi alabilirsiniz. Bilet ara butonu ile tren seferlerini görebilir ve biletinizi oldukça kolay bir şekilde alabilirsiniz.

İzmir Mavi Tren Avantajları
İzmir Mavi Treni Bilet Alma

İzmir Mavi Treni, Ankara – İzmir arasında seferler gerçekleştirmekte olan mavi tren hafta boyunca her gün düzenli olarak seferler gerçekleştirmektedir.

İzmir Mavi Tren ile yapacağınız yolculuk süresi toplam olarak 14 saat 30 dakikadır. Ankara’dan İzmir’e doğru gelmekte olan mavi tren her akşam üzeri saat 20.30’da Ankara’dan hareket eden İzmir Mavi Tren sabah 9.50 saatinde varış noktası olan İzmir’e ulaşmaktadır.

İzmir’den Ankara’ya sefer yapmakta olan mavi tren ise İzmir’den saat 18.55’de hareket edip 08.21 saatinde ise varış noktası olan Ankara’ya gitmektedir. İzmir – Ankara arası seferler yapmakta olan İzmir Mavi Treni Manisa, Balıkesir, Kütahya, Eskişehir güzergahları üzerinden geçmektedir.

İzmir Mavi Treni Avantajları

  • İzmir Mavi Tren TCDD’ye bağlıdır.
  • İzmir Mavi Tren içerisinde 2 kişilik olmak üzere iki farklı vagonu vardır.
  • Yeme – içme alanı bulunmaktadır.
  • İzmir Mavi Tren için ön rezervasyon yapılabilmektedir.
  • Ankara – İzmir arası toplam gidilen mesafe 837 km.
  • Yolculuk süresi toplam olarak 14 saat 30 dakika sürmektedir.
  • İnternet üzerinden bilet satışları mevcuttur.
  • İzmir Mavi Tren engelliler için oldukça kullanışlıdır.

İzmir Mavi Tren Vagon Tipleri

İzmir Mavi Tren Vagon Tipleri
İzmir Mavi Tren Vagon Tipleri

Diğer ekspres trenlere göre İzmir Mavi Treninde toplam olarak 2 vagon türü bulunmaktadır.

Pulman Vagon Tipi: Bilet fiyatlarında ekonomik olan pulman vagonu, açılarak yatak haline gelme özelliğine sahip değildir. Pulman vagonu koltukları otobüs koltukları ile aynıdır.

Yolculuğun kısa sürmesinden dolayı genellikle pulman vagonu tercih edilmektedir. Pulman vagonu oldukça kalabalık olacağından dolayı bazı rahatsızlıklar yaşanabilmektedir.

Yataklı Vagon Tipi: İzmir Mavi Treninde bulunan yataklı vagonların içerisinde yatak, lavabo, priz, buzdolabı ve masa bulunmaktadır. Bunların sayesinde en rahat şekilde yolculuk yapabilirsiniz. İzmir Mavi Tren yataklı vagonları sadece kişiye özel olmakla beraber temiz çarşaflarınız da vagonun içerisinde bulunmaktadır. Sadece size ait olan bu vagonda istediğiniz şekilde seyahat edebilirsiniz.

Yemekli Vagon Tipi: Ekspres trenlerde olduğu gibi İzmir Mavi Treninde de yemekli vagon bulunmaktadır. Hizmet saatlerinde sorun olmayan yemekli vagonda sıcak yemek ve içecekler bulunmaktadır. Acıktığınız zaman yemekli vagonda istediğiniz gibi sıcak yemekler yiyebilirsiniz.