Alaçatı Gezi Rehberi

Alaçatı Sokakları Gece Hayatı ve Gezilmesi Gereken Yerleri
Alaçatı Sokakları Gece Hayatı ve Gezilmesi Gereken Yerleri

Tatamtatammmmm…. Ve yaz geldi yaz demek Alaçatı demek.Her yaz mutlaka gittiğim adını duyunca bile özlemle burnumun tüttüğü,içimin kıpırdadığı ve hep güzel anılarla ayrıldığım yer ..Bir gün mutlaka kısa süre de olsa yaşayacağım şirin meskenim.

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Alaçatı Gezilmesi Gereken Yerler

Antik dönemdeki adı Agrillia, Osmanlı döneminde buraya yerleşen Alaccat aşireti bundan böyle buranın adı Alacaat olsun deyince isim değişti. Sonrasın da da Sakız Ada’sındaki gençler buraya gelmeye başladı. Nüfus zamanla kalabalıklaştı ve buraya Alaçatı denmeye başlandı. Fakat buradaki yaşam kısa sürdü ve savaş çıktı. Burada yaşayan Rumlar evlerini,komşularını,yemeklerini bırakıp kasabayı terk ettiler. Rumlardan kalan boş evlere Anadolu’nun çeşitli yerlerinden gelen göçmenlerle, Romanlar yerleşti. Sonra rüzgar geldi ve sörfü ‘le meşhur oldu.

Alaçatı Konaklama Hakkında Ufak Bilgiler

Willamer Hotel Alaçatı Neredeyse bir yıl öncesinden alıyorum uçak biletini ve böylece gayet ucuza gelebiliyor. Haftasonu gittiğim için olanca hızıyla yaşamaya çalışıyorum burayı. En sevdiğim şey de de tabi ki butik oteller ve bahçe içindeki kahvaltısı. Cuma gecesi İzmir’e uçuyoruz. Havalimanından araba kiralayıp ver elini Alaçatı. Gece otel sahibi Emine Abla bizi bekliyordu. ilk kez gidiyorduk bu şirin otele ama sahibi o kadar candan ki sanki yıllardır birbirimizi tanıyor gibiyiz. Willamer Hotel Alaçatı’nın altı odalı bahçe içinde taş bir alaçatı evi. Çarşı içine yürüyerek 10 dk. Herşey harika başlıyor tabi o kadar yol gelip de uyumak olmaz doğru dışarıya bakalım bir yılda neler değişmiş burada. Biz Haziran’ ın ilk haftası gittik mekanlar yeni yeni açılmaya başlamıştı. O gece de Alaçatı’nın en ünlü plajlarından biri olan Çark plajında asıl şubesi İstanbul’ da olan Otto’nun açılışı vardı. Şans işte bizim bundan haberimiz yoktu ama Alaçatı Port‘ a giderken arabaları takip ettik meğer herkes burayı biliyormuş biz de onlar sayesine eğlendik:)))

Alaçatı Plajları

Alaçatı Port eğlencesiyle gerçekten de çok iyi. Tektekçi, Öküz ve hemen karşısındaki Tren eğlencenin sabaha kadar sürdüğü mekanlar. Biz o gece iki yer gezdikten sonra otele geldik beş saat uyuduktan sonra o güzel ege kahvaltısı için uyandık, Emine Ablamızla kahve keyfi yaptıktan sonra hangi plaja gidelim tartışması başladı. Alaçatı da bana göre gidilebilecek en güzel plaj ünlü Çark plajında bulunan Alaçatı Beach Resort. Sadece plaj değil aynı zamanda otel burayı ilk gördüğümde vurulmuştum. Düğün için harika bir mekan:))))

Alaçatı Çark Plajı Diğer bir plaj ise yine portta yer alan Solto Otel’in hemen oradaki Zıo Beach anlamı İtalyanca Dayı demek. Mekan gerçekten çok güzel şezlongdaki minderler ise o kadar rahat ki hiç kalmak istemeyeceğiniz türden. Ama makarna yemeyin fiyatını görünce beni anlayacaksınız))
Alaçatı’nın denizi hep rüzgarlı derler ama hiç öyle aşırı rüzgara rastlamadım. Özelikle Zio Beach’ın denizi çok güzel içinde yürü istediğin kadar:)))

Alaçatı Portta gidilebilecek diğer plajlar ise Deli Deli var buranın da denizi güzel ama ben nedense mekana çok ısınamadım. Cumartesi günümüzü dinlenerek v e yüzerek geçirdikten sonra şirin otelimize geliyoruz. Vakit kaybetmek yok akşam için hazırlanıyoruz. Şimdi alaçatı sokaklarındayız.

Alaçatı Sokakları

Alaçatı Kumrucu Şevki Alaçatı sokaklarını topuklu ayakkabılarımla eğile büküle de olsa geziyoruz. Neredeyse her mağazaya giriyoruz. Asında İstanbul’ da alası var ama havasından mıdır insanından mıdır nedir burada herşey güzel görünüyor nedense gözümüze. Ahhh o sokaklarda kaybolmak arka taraflarda gezmek, küçük Rum evlerinin arasında sessizleşmek…

Herşey o kadar güzel ki yılda bir kere buraya gitmek yetmez. Alaçatı’nın tadına doyulmaz. Ayrıca sakızlı kurabiye’ nin ve sakız macununun da tadına mutlaka bakılmalı. Sakız macunları karşıdaki Sakız adasından geliyor ben oradan almıştım nispeten çok daha ucuz.
Yemek için tercihimizi Ferdi Baba’ dan yana kullandık. Allahımmmm o ne güzel mezeler öyle. Yemek yemeden hergün bu mezeleri yiyebilirim. Burada mutlak yeneisi gereken zeytin dolması tarifini soruyoruz ama çıt yok:)))

Bunun dışında yemek için Eftalya’ da oldukça güzel bir seçenek. Tabi ki olmazsa olmazlardan kumru mutlaka yenmeli yanında da bol limonlu  midye dolma. Heryerde Kumrucu Şevki’yi görebilirsiniz fakat en güzeli Ilıca’ da yer alan Hikmet’ in yeridir. Yemekten sonra köşe kahveye gidin ister kahvenizi ister içkinizi yudumlayın. Ve gelen geçeni izleyin. Zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Tadılması gereken diğer bir lezzet de sakızlı kurabiye mutlaka listeye eklenmeli.

Alaçatı Gece Hayatı

Yavaş yavaş geceye hazırlanıyoruz. Porta daha sonra gitmeye karar veriyoruz ve Alaçatı’ nın için de yer alan Tektekçi’ye gidiyoruz. İstanbul’dakinin bir şubesi ama ben İstanbul’dakini hiç beğenmemiştim. Benim favorim Alaçatı’ da olan. Şirin mi şirin bir mekan, herkese ayakta oturmak yasak, içecekler küçük şhot bardaklarda geliyor ya da kokteyl içmek istersen küçük ayran şişesi gibi şişelerde keyfini sürebilirsin. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise ikramlar oluyor ve küçük şırınga şişeleri ile shotlar geliyor. Şırınga şişesinden bir tanesini ısrarlarıma dayanamayan garson en sonunda hediye etmek zorunda kaldı. :))

Alaçatı Göz Lounge Burada çok durmuyoruz hemen yakınındaki Göz Lounge’ a geçiyoruz. Burası da Alaçatı’ nın göze mekanlarından bir şeyler içmek için iyi bir tercih. Eğlence için Ayayorgi’ de bulunan Paparazzi’ye gidiyoruz. Hep aynı, hep güzel, hep eğlenceli.

Ayrıca ben eğlenceye doymadım yetmedi diyorsanız sabah 7:00′ ye kadar eğlencesi süren Riders Clup var. Geçen yıl gitmiştim. Bu ilk ve son oldu çünkü hiç beğenmedim. Paparazzi’den soran hooppp Portta ışınlanıyoruz..

Eğlence bittikten sonra ertesi günün heyecanı ile otelimize geçiyoruz. Ertesi gün yüzme için tercihimizi Alaçatı Beach Resort’tan yana kullanıyoruz. Buranın da denizi çok güzel ama biraz dalgalı. Fakat otel ve ortam gerçekten de insanı içine alıyor. Uçak saatimiz gelince sızlana sızlana havalimanına doğru yola çıkıyoruz. Ve buraya yerleşmenin hayalini kurarak uçak yolculuğumu tamamlıyoruz.