İzmir Balçova Teleferik - 03

Yüksekçe bir yerden şehri veya doğayı seyretmek her zaman ilginç gelmiştir gezi severlere! Özellikle yüksekliğin verdiği temiz hava vb doğal zenginlikler ve tarih işin içine girince daha da ilginç ve gezilesi bir konumlar haline gelir bu türdeki noktalar.

İstanbul’un Pierre Loti tepesi gibi oldukça keyifli anlara manzaranın eşlik ettiği noktaların benzerlerini diğer şehirlerde de bulmak ve yaşamak oldukça keyifli gezilere daha da büyük bir keyif katmaktadır. İzmir Balçova Teleferik de bu türlü keyfin yaşanabileceği bir noktadır. Teleferik denilince akla hep Uludağ ve kar turizmi gelse de, Teleferik aslında bir ulaşım aracıdır.

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

İzmir Balçova Teleferik

Balçova semtindeki İzmir Ekonomi Üniversitesi karşısında yer alan Teleferik için bilet almanız gerekiyor. Gişe sabah saat ondan akşam saat dokuza kadar açık iken, teleferik akşam on buçuğa kadar hizmetini sürdürmekte.

İzmir Balçova Teleferik - 02Beş yaşına kadar çocuklardan ücret alınmayan teleferik için, biniş ücreti 6 TL olarak tespit edildi. Teleferik aslında hem ulaşım aracının hem de İzmir halkı için bir dinlenme ve mesire alanı olan yerin de adı olarak yıllardır İzmirliler için gündemde bir konudur. 1974 yılında faaliyetine başlayan Teleferik sistemi yıllarca İzmir halkını ve diğer illerden gelen ziyaretçileri ağırladı ve 2007 yılına kadar süren bu faaliyetler sonucu başta mekanik sistemi olmak üzere oldukça yıprandığı rapor edilince, 2007 yılında kapatılarak bakıma alındı. 2007 yılında başlayan bu süreç oldukça uzun sürdür. Bunda ihalenin alınması, iptali, alan firmanın yetersiz kalması vb bir sürü olumsuz durumun yaşanmasının büyük payı oldu. En nihayetinde Ağustos başlarında tekrar açılabilen Teleferik için hem modern bir yapı hem de ciddi testler uygulanarak yapılan kontroller ile faaliyetine izin verilmiş oldu. Yirmi adet vagon ile hizmet veren her biri 8 kişilik olan Teleferik yaklaşık 3 dakikalık yolculuğunu gün boyunca tekrarlayacak. 1200 yolcu/saat kapasite ile hizmet vermesi beklenen Teleferik eski günlerdeki gibi İzmirlinin hayatına yine renk katmaya devam ediyor.

Teleferik, seyir terasları, dürbünleri ve mesire alanı ile oldukça önemli bir tesis şeklinde dizayn edilmiştir. İzmir Balçova Teleferik İzmir içinde hem seyir turizmi hem de barındırdığı tesis alanı ile bayağı bir vaktin harcanabileceği gezi turizmi açısında oldukça uygun seçimlerden biridir.

 

Teleferik Gezisi

Teleferik gezisi her şeyden evvel teleferik için beklenen sıra ile başlayacaktır. Bu nedenle imkanınız var ise yoğun gün ve saatlerinde dışında gitmeniz en rahat ve uygun seçim olacaktır. Ancak yine de, hafta sonu gidecekseniz mutlaka erken saatte gitmeniz gerekir. Bu sayede biniş için daha az sıra beklersiniz ve aşırı kalabalık olmadan planladığınız gezinize başlayabilirsiniz.

Doyumsuz Ege manzarası sonrası tesis içersindeki noktalarda yemek planınızı yapabilirsiniz. Burada yoğun şekilde et ve mangal sefası yapıldığından aradıklarınızı bulmak oldukça kolay olacaktır. Hemen her benzer yer gibi İzmir Balçova Teleferik alanında temizliğe dikkat etmek olumsuz görüntülerin engellenmesini sağlayacaktır. Yemek sonrası dolaşabilir veya çay keyfi yapabilirsiniz ve manzaranın tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz.

 

Teleferik Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri: 10:00 – 22:30 saatleri arasında teleferiği kullanabilirsiniz. Ulaşım toplam 3 dk. sürmektedir.

 

Teleferik Güncel Bilet Fiyatları

Fiyat Güncelleme Tarihi: 03.07.2016

Bilet satışı: 10:00 – 21:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Bilet Fiyatı: 6 TL. dir.

Çocuklar: 0-5 yaş çocuklar için ücret alınmamaktadır.

 

İzmir Balçova Teleferik Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Teleferik, 35330 Balçova /İzmir

Nasıl gidilir?: Teleferik İzmir’in Balçova semtindedir. Buraya gitmek için şehiriçi otobüsleri kullanabilirsiniz. Konak vb merkezlerden geçen Teleferik otobüsleri ile ki, İzmir şehir içi otobüsleri ESHOT otobüsleri olarak adlandırılır, rahatlıkla Teleferik noktasına ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir vasıta ile İzmir Ekonomi Üniversitesi’ ne ulaşarak karşısındaki Teleferik biniş alanına ulaşmış olursunuz. Keyifli ve unutulmaz bir İzmir seyir gezisi ve lezzetli tatlar için Teleferik Gezisi ideal bir seçim olacaktır.

 

Fotoğrafları

 

Krokisi